Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nehéz a román nyelv

Nehéz a román nyelv Kovászna megye

Úgy tűnik, a román érettségi még sokáig mumusa lesz a székely diákoknak. Ez kitűnik az átmenési arányból is, mely a magyar tagozatosok esetében lényegesen (15-20%-kal) kisebb, legtöbb esetben éppen a román dolgozatra kapott jegynek köszönhetően. De mit ígér a hat éve a kisebbségiek számára bevezetett új román tanterv és módszertan, remélhető-e valami változás?

A sepsiszentgyörgyi Váradi József-iskola tanítónője, Péter Kinga az új tanterv bevezetésekor éppen új osztályt kapott, tanítványai most végezték a hatodik osztályt. Abból, amit elmond, még nem az ideális állapotok rajzolódnak ki (de talán nem is várunk ideálist, csak működőt).

– Az új program nagyon jól működik elemiben, a diákok szívesen foglalkoznak a román nyelvvel, mert a tankönyvek is jól felépítettek, a kommunikációra összpontosítanak, és sok bennük az interaktív anyag. A mellékelt CD-ről hallják is a nyelvet, a kiejtést, és beszédre sarkallják őket az abban vázolt helyzetjátékok. Viszont ötödiktől kezdve törés van a tananyagban, és a volt diákjaim azt mondják: „nagyon nehéz a román, tanci”.

A nehézséget a diákok és a tanárkollégák visszajelzése szerint az okozza, hogy a gimnáziumi tanterv olyan nyelvtani ismereteket „erőltet”, amelyek még a román anyanyelvűeknek is nehézséget okoznak, ilyenek például a szófajok, mondattípusok. Ezzel egybehangzóan nyilatkozott lapunknak a Mikes Kelemen Gimnázium felső tagozaton tanító romántanárnője, Musát Antónia is, aki megerősítette: van, ami sokkal jobban működik, mint azelőtt, de a nyelvtannal valóban gondok adódnak, például a magyar nyelvben nem létező nemek megtanítása ötödikben nagyon nehezen ment, régebben ezzel a tudáscsomaggal érkeztek az elemiből a gyerekek.

– Sok a nyelvtan a tantervben, pedig annak nagy részét úgyis elfelejtik, viszont még több hangsúlyt kellene helyezni a kommunikációra – vélekedett a tanárnő, aki szerint így is nagy előrelépést jelent az új módszertan és tanterv, bátorítani kell az ebbe az irányba mutató intézkedéseket.

Hirdetés
Hirdetés

A folytatásnak abban kellene megnyilvánulnia, hogy a nyolcadikosok képességvizsgáján a román tételeket a kisebbségi tantervnek megfelelően állítják össze, erre vonatkozóan azonban még semmi biztos információ nem áll a pedagógusok rendelkezésére. Egyelőre biztatóan hangzik, hogy – legalábbis Musát tanárnő szerint, akinek tavaly ugyan nem, de tavalyelőtt volt hatodik osztálya, és idén is javította a hatodikosok nemzeti felmérőjét – idén jobbak voltak az eredmények, mint az előző évfolyamoknál.

Kiss Imre főtanfelügyelőt is megkérdeztük ez ügyben. Szerinte egyrészt nagyon nehéz releváns módon összehasonlítani a korábbi és mostani hatodikosok objektív tudását, másrészt viszont nyilvánvaló, hogy ha kisebbségi tanterv szerint tanulnak a diákok, akkor később, nyolcadikban aszerint kell tőlük számon kérni is az anyagot. Vagy legalábbis tenni kell azért, hogy ez így legyen.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás