Nyitott szívvel fogadjuk Krisztus áldását!
A legtöbb településen a házszentelés ünnepével kezdődik az új év, a papok a napokban...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A sepsiszentgyörgyi Váradi József-iskola tanítónője, Péter Kinga az új tanterv bevezetésekor éppen új osztályt kapott, tanítványai most végezték a hatodik osztályt. Abból, amit elmond, még nem az ideális állapotok rajzolódnak ki (de talán nem is várunk ideálist, csak működőt).
– Az új program nagyon jól működik elemiben, a diákok szívesen foglalkoznak a román nyelvvel, mert a tankönyvek is jól felépítettek, a kommunikációra összpontosítanak, és sok bennük az interaktív anyag. A mellékelt CD-ről hallják is a nyelvet, a kiejtést, és beszédre sarkallják őket az abban vázolt helyzetjátékok. Viszont ötödiktől kezdve törés van a tananyagban, és a volt diákjaim azt mondják: „nagyon nehéz a román, tanci”.
A nehézséget a diákok és a tanárkollégák visszajelzése szerint az okozza, hogy a gimnáziumi tanterv olyan nyelvtani ismereteket „erőltet”, amelyek még a román anyanyelvűeknek is nehézséget okoznak, ilyenek például a szófajok, mondattípusok. Ezzel egybehangzóan nyilatkozott lapunknak a Mikes Kelemen Gimnázium felső tagozaton tanító romántanárnője, Musát Antónia is, aki megerősítette: van, ami sokkal jobban működik, mint azelőtt, de a nyelvtannal valóban gondok adódnak, például a magyar nyelvben nem létező nemek megtanítása ötödikben nagyon nehezen ment, régebben ezzel a tudáscsomaggal érkeztek az elemiből a gyerekek.
– Sok a nyelvtan a tantervben, pedig annak nagy részét úgyis elfelejtik, viszont még több hangsúlyt kellene helyezni a kommunikációra – vélekedett a tanárnő, aki szerint így is nagy előrelépést jelent az új módszertan és tanterv, bátorítani kell az ebbe az irányba mutató intézkedéseket.
A folytatásnak abban kellene megnyilvánulnia, hogy a nyolcadikosok képességvizsgáján a román tételeket a kisebbségi tantervnek megfelelően állítják össze, erre vonatkozóan azonban még semmi biztos információ nem áll a pedagógusok rendelkezésére. Egyelőre biztatóan hangzik, hogy – legalábbis Musát tanárnő szerint, akinek tavaly ugyan nem, de tavalyelőtt volt hatodik osztálya, és idén is javította a hatodikosok nemzeti felmérőjét – idén jobbak voltak az eredmények, mint az előző évfolyamoknál.
Kiss Imre főtanfelügyelőt is megkérdeztük ez ügyben. Szerinte egyrészt nagyon nehéz releváns módon összehasonlítani a korábbi és mostani hatodikosok objektív tudását, másrészt viszont nyilvánvaló, hogy ha kisebbségi tanterv szerint tanulnak a diákok, akkor később, nyolcadikban aszerint kell tőlük számon kérni is az anyagot. Vagy legalábbis tenni kell azért, hogy ez így legyen.