Kovásznán találkozik az orvostársadalom krémje
Jelentős eseményre készül az Erdélyi Múzeum-egyesület (EME) Orvos- és Gyógyszerésztu...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Útkorszerűsítésnek, épületfelújításnak fognak idén Málnáson, valamint a hozzá tartozó Zalánpatakon és Málnásfürdőn. Az Olt-menti községben a tavalyi évben több projekt kivitelezése valósulhatott meg, de még mindig vannak megoldásra váró problémák – tudtuk meg a harmadik mandátumában lévő községvezetőtől, Szotyori Angélától.
Bár idáig még nem volt gond a község vízellátásával, szeretnék megelőzni a problémákat, ezért tanulmányt készítettek a vízrendszer modernizálására, valamint a szennyvízhálózatot és a tisztító állomásokat is korszerűsítik. Az idei tervek közé tartozik, hogy felújítsák a málnási kultúrotthont, valamint a polgármesteri hivatal épületét. Tavaly bővítették a község gépparkját, amelynek idén garázst építenek, és rendbe hozzák a települések ravatalozóházait is.
A tavalyi évben már elkezdődött a községhez tartozó települések belső útjainak korszerűsítése az Anghel Saligny program részeként. Málnáson nyolc utcát modernizáltak, Málnásfürdőn további ötöt fognak a pályázatból, többet pedig önerőből, ha felmelegedik az idő.
Idén januárban a Málnásfürdőt és Zalánpatakot összekötő, 44-es községi út házak közötti részének kockakövezésére is aláírták a finanszírozási szerződést, ám a faluba vezető, málnásfürdői út egyelőre a régi marad, mert erre már nem hagyták jóvá a finanszírozást. A fejlesztésre márpedig szükség volna, hiszen sáros, havas időben terepjáró nélkül igencsak nehéz átkelni a hegyen, a Nagybacon felőli út pedig nagy kitérővel jár. Így a helyi önkormányzat egyelőre nem tehet egyebet, folyamatosan karbantartja a tíz kilométeres, erdei utat, ugyanakkor beszereztek egy terepjárót is, amivel az iskolás gyerekeket tudják szállítani.
Zalánpatak viszonylag távol esik a községközponttól, kevesebb mint százan lakják, de az elszigeteltség ellenére a kultúrotthonnak és az iskolának is korszerű épülete van, utóbbinak teljes körű felújítását tavaly fejezték be. A faluban korábban problémák adódtak a vízellátással is, szükség lenne közművesítésre – lehetőleg az útfelújítás előtt –, de egyelőre nem sikerült megoldást találni. Szotyori Angéla szerint a projektet már korábban előkészítették, a munkálatok értéke 20 millió lej körül lenne, de a településen kevesen laknak, így a támogatás értéke is alacsonyabb, az önkormányzatnak pedig rendkívül magas összeget kellene előteremtenie. Emiatt más megoldásokat próbálnak keresni, az ötletelésbe a falu közösségét is bevonták.
Az egykori üdülőtelepen korszerűsítették a közvilágítást, a ravatalozóházhoz villanyáramot vezettek, és egy borvízforrást is sikerült felújítani. Ottjártunkkor a régi szállodánál is zajlottak a munkálatok, hiszen itt a jövőben balneológiai szakképző központot hoz létre az épületet közösen birtokló málnási és Kovászna megyei önkormányzat. A beruházást, amelynek célja a málnásfürdői turizmus felélesztése lenne, a fejlesztési minisztérium finanszírozza az Országos Beruházási Társaságon keresztül, összértéke több mint 28 millió lej.
A községvezető szeretné a településen fakadó borvízforrásokat is rendbe hozni. „Hét forrásunk van, mindegyik nagyon értékes, mert más és más a vízösszetételük. Ki akarjuk táblázni, hogy tudják az emberek, mit tartalmaz az adott forrásvíz” – magyarázta Szotyori Angéla. Ennek a munkálatnak mihamarabb nekilátnának, de költségvetés hiányában egyelőre csak tervezni tudnak.
Noha nem a helyi önkormányzat beruházásai közé tartozik, fontos előrelépés, hogy ismét járható a málnásfürdői híd, amelyet Kovászna Megye Tanácsa a 122-es, Málnásfürdőtől Ágostonfalváig tartó megyei út korszerűsítésének részeként épített. A következő lépésben az egykori üdülőtelep és Mikóújfalu közötti szakaszon folytatják a munkálatokat, a vasúti átkelőnél már dolgoznak.
Tervekben bővelkednek, de feltevődik a kérdés, hogy egy ezerfős község hogyan tudja előteremteni a fejlesztésekhez szükséges pénzösszegeket. „Nem egyszerű, de igyekszünk jól gazdálkodni. Ha beruházunk, azt úgy tesszük, hogy mindig legyen meg az önrész a pályázatokra, szerencsére anyagilag nem volt mostanában problémánk Málnás községben. Most már csak várjuk a költségvetést, hogy legyen meg, tudjunk dolgozni” – szögezte le Szotyori Angéla. Hozzátette, a faluban működő bányák után fizetett illeték is sokat segít a községen.
Arra törekednek, hogy mindhárom települést lehetőleg azonos ütemben fejlesszék, függetlenül attól, mekkora a lélekszámmal rendelkeznek. Így sikerült az évek alatt a málnási, málnásfürdői és zalánpataki közvilágítást és középületeket is fokozatosan felújítani, az iskolákat korszerűsíteni és felszerelni, most pedig a falvakon belüli utakon van a sor.
„Nagyon jó munkaközösség van, nem tudok elég hálás lenni érte, hogy mindenki odaáll a munka mellé, mert ez nem csak rajtam múlik. Úgyhogy reméljük, hogy a jövőben is folytatódhat a munka, amit elkezdtünk” – zárta a beszélgetést Málnás község polgármestere.
Fotó: Tuchiluș Alex