A múlt hét óta lázban tartja a szotyoriakat – főleg a gyermekes szülőket – az a faluba tervezett családi ház, amelyet a megyei gyermekjogvédelmi igazgatóság építtetne alapítványi támogatással, hogy oda költöztessen a jelenleg egy szentgyörgyi, negyedik emeleti tömbházlakásban, az 1-es számú családi otthonban elhelyezett 12 fiatalt. A megyei gyermekjogvédelem vezetői eddigi gyakorlatuk során nem ütköztek ellenállásba hasonló esetben.
Az önkormányzatnak egy 3100 négyzetméteres telek odaítéléséről kellett volna dönteni a tanácsülésen, amit egyébként igen elhúzódó keresési folyamat előzött meg. Jogilag tiszta területet igényelt ugyanis a gyermekjogvédelem, a lehetőségek függvényében inkább városon, de ilyen nem került. Házba szeretnék költöztetni a jelenleg egy Horgász utcai tömbházlakás negyedik emeletén lakó gyermekeket, hogy nevelőjük dolgát megkönnyítse, aki alkalmanként a különböző korú gondozottakat egyedül kell felügyelje a lakásban és az udvaron – egy udvarral rendelkező házban ez némileg egyszerűbb lenne. Ilyen családi típusú otthon működik a városokon kívül Illyefalván, Csernátonban, Sárfalván és Nyujtódon is.
Miklós András falufelelős a múlt heti városi tanácsülésen a szotyoriak egy része nevében tette szóvá, hogy a hasonló családi otthonokban nevelt gyermekek magaviselete sok kívánnivalót hagy maga után, és 10–12 fiatal egy ilyen kicsi faluközösségbe, illetve azok fiataljai közé bekerülve igen negatív befolyást gyakorolna. Ezt lapunknak is kifejtette, bár felvetését a Tulipán utcai, a gyermekvédelmi rendszerből már kinőtt fiataloknak még otthont nyújtó elhelyező központbeliek rossz hírére alapozta. A falufelelős elhárítja a vádakat, hogy nem tájékoztatta a falut megfelelően, hiszen ő is csak hét elején kapta meg a határozattervezetet, ám mindenki, akivel elbeszélgetett a témáról, aggodalmát fogalmazta meg, mondta lapunknak.
A tanácsülésen a határozathozatalt végül elhalasztották, a dolog függőben maradt. Megfontolandó, hogy a faluközösséget egy tájékoztató gyűlésre hívja össze a gyermekjogvédelmi igazgatóság, de felvetődött az is, kell-e erőltetni az otthon létesítését egy ilyen visszautasító közegben.
– Hosszú távon az lett volna az elképzelésünk, hogy a szotyori családi házban inkább kiskorúakat helyezzünk el, a nagyobbakat pedig a szentgyörgyi, Csorgó utcaiban. Nem egyik napról a másikra, de mire kész lett volna az épület, a jelenlegi tömbházlakásbeli otthonban levő nagyobbak – nem tagadjuk, van köztük problémás is, de sok családban is kerül ilyen – elhagyták volna a rendszert. Félő, hogy a SERA Alapítvány által a családi otthon építésére szánt 250 ezer eurónak más rendeltetést találnak – fogalmazta meg aggodalmát Szász Katalin aligazgatónő.
A civil szervezet már eddig is jelentős anyagi segítséget nyújtott különböző projektek lebonyolításához a gyermekjogvédelemnek, „operatívan dolgoznak, kulcsrakészen, teljesen berendezve adják át az építményeket”. Befejezés előtt áll a szintén általuk kivitelezett, a Krisztus király templom mellett épülő, fogyatékos gyermekek rehabilitációját elősegítő központ is.
Orbán migráncsozása megbolondította a székölyököt.