Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nem állta ki az idő próbáját a szotyori víz- és szennyvízvezeték

Nem állta ki az idő próbáját a szotyori víz- és szennyvízvezeték Kovászna megye

Miklós András szotyori falufelelős az e heti sepsiszentgyörgyi tanácsülésen számolt be a falustársaknak sok fejfájást okozó, víz és szennyvízvezetékkel kapcsolatos gondokról. Úgy tűnik azonban, nemcsak a lakosságnak, hanem a sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak és a szolgáltatónak is nyűg a rendszer működőképes állapotának fenntartása.

Hirdetés
Hirdetés

Korábban a rendkívüli kánikula és az annak következtében előálló szárazság miatt korlátozták az ivóvízszolgáltatást a faluban, erre azonban megoldás született, ha nem is ideálisak az állapotok. Miklós András elmondta, sok panasz volt arra, hogy a szolgáltató kiszámíthatatlan időpontokban zárta el a vizet Szotyorban, de többnyire olyankor, amikor a legégetőbb szükség volt a vízre: vagyis a reggeli órákban, mikor sokan indultak munkába, és este, mikor a kerti, mezei munka után fontos lett volna a mosdás.

Ez azért történt így – tudtuk meg – mert a pár éve kiépített vízvezeték-hálózatot oly módon fektették le, hogy a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó két faluba, Kilyénbe és Szotyorba egy 110 mm átmérőjű vezetéken megy a víz, ám időközben ugyanerre a vezetékre további három települést (Kökös, Szentivánlaborfalva és Uzon) is rácsatlakoztattak, ehhez viszont már kevésnek bizonyul a vezeték kapacitása.

A vízelzárás pedig azért szükséges, hogy éjszaka a kökösi víztartály feltelhessen. Nos, erre a problémára a közművekkel való egyeztetés után az a megoldás született, hogy kiszámíthatóan, a szotyoriak igényeinek figyelembevételével este 11 után veszik el a vizet. A másik vizes gondot illetően azonban egyelőre úgy tűnik, nincs olyan megoldás, ami mindenkinek jó lenne. Mint azt korábban részleteztük, arról van szó, hogy nagyobb esőzésekkor a szennyvíz a falu főutcáján, tulajdonképpen a 12-es országúton folyik.

Ennek az az oka, hogy a dombon felfelé szivattyúzott szennyvíz a rendszerbe bejutó esővízzel együtt meghaladja az egyes aknákban elhelyezett szivattyúk teljesítőképességét, különösen, ha ehhez időnként dugulás is hozzájárul. Ilyen eset többször is előfordult az utóbbi időben, sok kellemetlenséget okozva a közelben lakóknak, hiszen az autók felverik a szennylét a házak kerítésére.

Most vasárnap sem maradt el az „illatosítás” a főúton, pedig eső sem volt. Fotó: Miklós András

Miklós Adrás falufelelős úgy érezte – és ezt kifejtette a tanácsülésen is – a problémát elégszer jelezte az önkormányzatnak, nevezetesen Tóth-Birtan Csaba alpolgármesternek, illetve a szolgáltató Aquacov Társulásnak is, arra mégsem született jó megoldás. Mint kiderült, az „elégszer” is relatív, azon mindkét fél mást ért, de különben sincs jó, mindenkit kielégítő megoldás. Az alpolgármester maga is egyeztetett a szolgáltatóval, de magával a rendszerrel van a hiba, hiszen az a gravitáció ellenében működik, a falu alsó részéből tolja fel a szennyvizet a dombra.

Ehhez persze szivattyúk kellenek, amik hajlamosak a meghibásodásra, illetve nem elég nagy kapacitásúak. Mert az is igaz, hogy nem minden háztartásba van bevezetve az ivóvíz – sokaknak van saját kútja – ugyanakkor a szennyvízcsatornára ezek közül több rá van kötve. Tóth-Birtan Csaba maga is elismerte, hogy a csatornahálózat nem optimális módon van kiépítve, még azt is fejtegette, hogy lehet, a régi rendszer volt jobb, amikor mindenkinek megvolt a maga pöcegödre.

„Sajnálom, tényleg kellemetlen a helyet, de amit a szolgáltató ebben a helyzetben tehetett, megtette: megfontoljuk, hogy valamilyen más műszaki megoldást találjunk, de egyelőre annál többet, minthogy a közműveket és a szakembereket piszkáljuk, hogy találjanak valami megoldást, nem lehet tenni” – fejtette ki az alpolgármester.

Mióta múlt vasárnap, mikor még az istentiszteletet is félbe kellett szakítani az utcán folyó szennyvíz bűze miatt, Miklós András vehemensen felemelte szavát a problémával kapcsolatban, a szolgáltató egy második szivattyút is bekötött a szóban forgó aknákba, és azóta naponta ellenőrzi azok működőképességét. A hosszú távú megoldás azonban az lenne, vélekedett a falufelelős, hogy a józan észre hallgatva a dombról lefelé vezetnék a szennyvizet és közös ülepítőt építenének Kilyénnek és Szotyornak.

Ugyanakkor a tanácsülésen Miklós András határozottan cáfolta azt a szóbeszédet, mely szerint a szotyoriak tűzcsapból locsolnák kertjeiket vezetékes vízzel. Legtöbben még mindig a saját kútjukból locsolnak, mert az olcsóbb – állította.

Fotó: Miklós András

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás