Medve-ügyben írt december végén levelet a környezetvédelmi minisztériumba a megyei prefektúra, kérve a kormányt, az illetékes minisztert, hogy a közbiztonságot és az ember egészségét tartsa elsőrendű szempontnak. A levélre február elején érkezett válasz, mely új vadgazdálkodási terv bevezetését ígéri „a következő időszakban” különös tekintettel a medvére és a farkasra.
A prefektúra öt évre visszamenően számadatokkal dokumentálta a vadkárok és az elpusztult házi állatok aggasztó mértékben növekvő számát, de jelezte, egyre többször találkoznak a polgárok a köztereken, saját udvaraikon is a medvével. Az állatok élőhelyének és populációinak megőrzésére vonatkozó 1979-es berni egyezmény is előtérbe helyezi az ember biztonságát, illetve közegészségügyi szempontokat – áll a levélben, de azt is jelezték, hogy a helyzet rendezésére hivatott helyi szervek – a környezetvédelmi hivatal, az erdészeti őrség, a vadásztársulások – nem voltak képesek megfelelően kezelni azokat a helyzeteket, ahol a medve tényleges vagy lehetséges veszélyt jelentett az emberekre vagy a gazdaságokra nézve.
A Grațiela Gavrilescu miniszter asszony által aláírt válasz 10 pontban foglalta össze az új vadgazdálkodási terv intézkedéseit, többek között az ember–medve közötti konfliktusok számának csökkentését és a vadnak az emberi környezethez való hozzászokásának megelőzését is ígérve.
„Magam is gazdálkodom, nem azért, mert rászorulok, hanem az alkotó munka szükségességét érezve. A helyzet kritikus, együtt érzek azokkal, akiknek az éves munkáját teszik tönkre a vadak” – mondta Radocea Necolae alprefektus, akinek emberi hozzáállását a gidófalvi gyűlésen jelen levő gazdák is nagyra értékelték. – Ha országszerte hasonló mértékben növekvő károkról jelentenek, reméljük, a minisztérium is lép a megoldás fele – mondta Radocea.
– Csakhogy a brassói Marin Dracea Nemzeti Erdőrendezési Kutatóintézet, amellyel a minisztérium e menedzsmenttervet elkészítteti, a 2019-es év végi határidőre vállalta annak átadását, nem is fogja hamarabb megtenni – hűtötte le várakozásainkat Benedek Barna, a Pro Silva Vadásztársaság elnöke, aki maga is részese a munkamegbeszéléseknek. – A miniszter asszony pedig a napokban jelentette be, hogy azonosították az anyagi erőforrásokat a medveállomány új, genetikai módszerekkel történő felméréséhez. Ez újabb tolakodást von maga után, miközben a menedzsmentterv csak ennek az állományfelmérésnek a birtokában dolgozhatja ki intézkedéseit. Innen már kikövetkeztethető, mikor várható a (ki tudja, melyik kormány milyen minisztériumától) hathatós intézkedés „a következő időszakban”.
Radocea alprefektus megígérte, nem hagyja elfeküdni a medvekérdést, csak hát „nehéz” a kommunikáció – ismerte be.
Könczei Csaba, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője ugyanakkor jelezte, új kártalanítási törvény készül, amely egyelőre még tervezet formájában van, de ez a jelenleginél „gazdabarátabb”, megpróbálja a kártalanítási procedúrát lerövidíteni, a kárfelvétel folyamatát leegyszerűsíteni.
Jol eg a talaj a labatok alatt.Pedig 2019 elott nem lessz vadaszat.Es ki tudja,hogy akkor is engedelyezike? Mert ezt amit ti kertek „vadaszkaim”,ezt epeszu ember nem is engedelyezheti.Es remeljuk,hogy nem is fogjak!