Védett lakásokra pályáznának Sepsiszentgyörgyön
Fogyatékkal élők számára létesítene védett lakásokat egyik üresen álló ingatlanában ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Háromszéken tavaly is főképpen Erdővidéken, Nagybacon környékén jegyezték fel a legtöbb, hivatalosan lejelentett vadkárt: ez nem véletlen, hiszen megyeszerte az említett terület legelőin, erdőszélein tartózkodik a legtöbb jószág (és vadállományban sincs hiány), így a vad és a pásztorok, nyájak közötti „kontaktus” szinte elkerülhetetlen.
Gheorghe Neagu, a megyei környezetvédelmi hivatal vezetője érdeklődésünkre elmondta, hogy tavaly Háromszéken 111 esetben okozott vadkárokat a medve: összesen 94 juhot, 29 tehenet, 1 disznót, 1 lovat és 7 kecskét ölt meg, 3 alkalommal összesen 11 méhkaptárt tett tönkre. De közel 1 hektárnyi búzát, 15 hektár kukoricát is megkárosított, illetve zab-, cukorrépa-, repceföldekre is ellátogatott a mackó, továbbá szilvafákat, alma-, és körtefákat is meghántott.
Míg 2015-ben fele ennyi, összesen 46 vadkár történt, addig 2014-ben jegyezték fel az eddigi (2008-óta zajlik a felmérés) legtöbb, 167 vadkárt.
Berde Lajos, a hivatal környezetvédelmi szakembere érdeklődésünkre kifejtette, hogy a medvék hozzászoknak az emberek jelenlétéhez, megbátorodnak (ehhez az etetés is hozzájárul), többek között ezzel is magyarázható az egyes években gyakoribbra sikeredő „látogatások” száma.
– A jelentősebb károkat mindig jelentik a gazdák, hiszen kártérítésben részesülnek. Inkább a fakitermelés, az emberközelség játszik közre abban, hogy a medvék településekre merészkednek be – részletezte Berde.
Tavaly amúgy 3 esetben jelentettek emberre veszélyes medvetámadást, ez a szám csökkent a 2015-ben jegyzett 6 támadáshoz képest: egyik eset sem volt halálos.
A vaddisznók tavaly 24 alkalommal rongáltak meg főképpen kukorica- (14,71 hektár) és krumpliföldeket (3,34 hektárt).
A farkasok tavaly 8 alkalommal okoztak károkat a gazdáknak: 102 juh és 1 kecske vált az ordasok áldozatává. <<