Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés
A mindent átfogó dráguláshullám elkerülte a vagyonmegosztási perek költségét, egy tö...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Van-e számukra valamilyen engedmény, külön módszertan? – érdeklődtünk a sepsiszentgyörgyi speciális iskola igazgatójától, Forró Hubától.
Az óvodákra és iskolákra általánosan érvényes szabályozás a speciális iskolákra is vonatkozik, annyi engedménnyel, hogy külön kérésre, igazgatói engedéllyel esetleg bekísérheti a szülő a súlyosan fogyatékos gyermekét, ha elengedhetetlennek tartja. Ez azonban a COVID-járvány előtti időkben is ritkán történt meg, bár akkor nem voltak szigorú korlátozások, a tanórákra egyáltalán nem ültek be a szülők, mondta az igazgató.
Egészséges két-háromévesnek is nehéz lesz az első nap az intézmény-ajtóban hagyni a szülőt, az iskolához tartozó speciális óvodai csoportban azonban van olyan autista gyerek, aki nem fog bemenni az anyuka nélkül, és olyan hallássérült is, aki nem fogja megérteni az óvónőket, ha nem látja a maszk mögött a szájmozgásukat. Többeket etetni, öltöztetni kell, van, aki nem tud egyedül ülni sem.
Nem egy kivételes eset van tehát, nem beszélve arról, hogy általában véve is az iskola diákjainak nagy többségét kitevő értelmi sérülteknél a maszkviselés és távolságtartás kötelezettsége nehezen betartható, még akkor is, ha az iskola jól áll a didaktikai személyzet számát tekintve. Hiszen más tanintézmények vezetői éppen azért vannak nagy gondban, mert a diákok fogadása, felügyelete, az osztott csoportok óráinak megtartása olyan létszámú személyzetet kíván, amilyen nem áll rendelkezésre.
Forró Huba sem látja hosszú életűnek ezen útmutató érvényességét, amely esetükben más gondokat is felvet. Az iskola alegységei közti ingázás ugyanis sok egyeztetést kíván, a pedagógusok órarendjét, a szüneteket más intézményekkel is össze kell hangolni. A speciális iskolához tartozó integrált osztályok működnek ugyanis Kézdivásárhelyen, Nyujtódon, Baróton is, óvodai csoport Baróton és Szentgyörgyön, az Árvácska Óvodában.
Annyival azonban könnyebb a helyzetük más intézményeknél, részletezi az intézményvezető, hogy a távolságtartásra vonatkozó szabályoknak eleget tudnak tenni, mert az osztálylétszámok általában kicsik, a tantermek elég nagyok, a didaktikai személyzettel is jól állnak, rá-adásul a pedagógusok többsége fiatal, nem tartozik a veszélyeztetettek korosztályába.
A megyei tanács tegnapi, rendkívüli ülésén egyébként a Regionális Operatív Program keretéből finanszírozandó, a speciális iskola bővítéséről szóló pályázat aktualizálásáról döntöttek a helyi tanácsosok, a több mint 13 millió lej értékű munkálatból az önkormányzat hozzájárulása a 2%-os önrész mellett további 6,5 millió lej, amely a pályázat el nem számolható költségeit jelenti. Az iskolaépületre egy új emeletet készülnek ráhúzni, valamint egy új épületszárny is elkészülne, ahol szakmai műhelyeket rendeznének be.