Védett lakásokra pályáznának Sepsiszentgyörgyön
Fogyatékkal élők számára létesítene védett lakásokat egyik üresen álló ingatlanában ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Tegnap délelőtt ismét bedőlt az egészségügyi kártya informatikai rendszere. A háziorvosok újabb pluszfeladatot kaptak, hiszen az ez idő alatt felírt gyógyszereket és kezeléseket utólag kell bevezetniük. A hatóságok képviselői szerint az egész rendszert aláássa, hogy nem működik tisztességesen a háziorvosi hálózat.
Indokolatlanul túlterheli a sürgősségi szolgálatot az, hogy a háziorvosi hálózat nem látja el, illetve nem tudja ellátni a feladatát – mondja András-Nagy Róbert. Szerinte sokkal nagyobb hatáskört kellene adni a háziorvosoknak.
– Ebben a formában egyszerűen képtelenek ellátni a feladatukat. A háziorvosokat egyféle elosztók szintjére fokozták le, akik valójában küldőlapokkal látják el a pácienseket ahelyett, hogy megoldanák az alapellátásból rájuk háruló feladatokat – mondja a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere.
Az igazgató úgy véli, ennek nemcsak az a következménye, hogy a beteget „útra teszik”, hanem az is, hogy túlterheltté válnak a más feladatok ellátására hivatott rendelők.
– Nincsen az jól, hogy a sürgősségre érkező betegek felének a gondját megoldhatná a családorvos. Ez okozza azt, hogy állandó a zsúfoltság a sürgősségen, amelynek legnagyobb kárát éppen azok látják, akiknek valóban gyors beavatkozásra lenne szükségük, hiszen fogy a rájuk fordítható idő – magyarázza a menedzser.
Tamás Sándor rendszerhibának tekinti a kialakult állapotot, amelynek kiküszöböléséért a tanács semmit nem tud tenni.
– Ha a fiatal szakemberek nem akarnak háziorvosnak menni, akkor nem mennek – semmiféle törvény nincs, ami ezt szabályozná. Egyszerűen nem tudjuk, mi lesz, hiszen a megye háziorvosainak átlagéletkora rendkívül magas. Máris van egy településünk, Málnás, ahol nincs családorvos – nemhogy nem lakik ott, ki sem jár senki a községbe – mondja a megyetanácselnök.
A rendszerben uralkodó állapotok ellen tiltakozva, múlt héten utcára vonultak a családorvosok. Dr. Şereş Lucia azt mondja: írnokokká silányították az orvosi ellátás alapját adó szakembereket.
– Nem azért tanultunk annyi éven keresztül, hogy papírokat gyártsunk, ahelyett, hogy a betegek gondjaival foglalkoznánk. Kezelést, gyógyszert lassan semmit sem írhatunk fel, hetekig várunk egy laboreredményre, de papírt, azt gyártunk, éjjel-nappal. Támogatjuk, hogy ne lopjanak, nem vitatjuk az egészségügyi kártyák fontosságát, de akkor oldják meg, hogy működjön az a rendszer – fogalmazott a Kovászna megyei háziorvosok szövetségének elnöke.
A Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság kimutatása szerint száz megyei háziorvosból 51-en már betöltötték vagy idén betöltik a 60. életévüket, mi több, közülük 21-en 65 évesnél idősebbek. A megyei alapellátást száz háziorvos biztosítja, közülük 55-en városon, 45-en vidéken rendelnek. Egy családorvosnak átlagosan 2100 páciense van.
Nem a tegnap délelőtt dőlt be már a múlt héten sem ment csütörtöktől, ezt a rendelőben mondták ahol hétfőn másfél órát vártam hogy valahogy egy küldőpapírhoz jussak.Nem a sorban vártam hanem bent a családorvosnál.Csoda hogy a sürgősségre mennek? Nem.Időpontot kértem a poliklinikán és december végére akart adni.Tehát marad a magánrendelő vagy vállalom hogy a fájdalmat tűröm csavarom ami nem öl meg az megerősít alapon az év végéig.Talán addig helyre is jön a gyulladt idegszál vagy lebénít, ez már ugye az én magánügyem.Csak azt nem értem ilyen rendszerre én miért kell biztosítást fizessek,miért lopják el ezt a pénzt tőlem a semmi szolgáltatásért mert az elmúlt öt évben szerencsés helyzetben voltam és nem kellett orvoshoz menjek, tehát én nem élek vissza a rendszerrel, fölöslegesen nem járok de fizetni fizetek és nem keveset.Persze hogy a megyei tanács nem tud semmit tenni, nem is akar szerintem mert nekik megvan a saját kis rendszerük és meg vagyok győződve hogy Tamás elnök nem áll sorba a családorvosi rendelő előtt sem bent nem kell várjon sem szakorvosnál nem kell hónapokat várjon egy vizsgálatra.