Mint ismeretes, az új iskolai rendszabályzat értelmében, nem kötelező egyenruhát hordani az iskolákban. Ez azt jelenti, hogy lehet egyenruhája egy intézménynek, de nem róható meg az a diák, aki nem hordja. Bár a törvény egyértelmű, iskolánként változik a megoldás.
Sehol sem kötelező az egyenruha viselése, de több helyen elvárják a diákoktól, hogy így fejezzék ki hovatartozásukat. Kiss Imre főtanfelügyelő meglátása szerint több szempontból hasznos a viselése: ezáltal a diákok kifejezhetik hovatartozásukat, jó színben tünteti fel az intézményt, rendezettséget és igényes környezetet teremt. A dolog rossz oldala a költségfüggőség – tette hozzá a főtanfelügyelő. „Olyan megoldásra lenne szükség, ahol a gyengébb pénzforrással rendelkező és a tehetősebb szülők egyaránt meg tudják engedni maguknak ezt a kiadást. Erre megoldást jelenthet egy kitűző, nyakkendő vagy ing viselése” – mondta. Az ügyben felkerestük azokat a nagyobb sepsiszentgyörgyi líceumokat is, amelyekben korábban már bevezették az egyenruhát.
Már István, a Mikes Kelemen Líceum vezetője elmondta: 2016-ban volt egy szülőbizottsági gyűlés, ahol megvitatták a témát, és a szülők úgy döntöttek, nem lesz uniformis az iskolában. Hozzátette: korábban voltak próbálkozások az egyenruha bevezetésére, akkor egy szürke nadrág-szoknya és bordó póló mellett döntöttek, ebből csak az utóbbi volt kötelező, mivel szerepelt rajta a tanintézmény címere. Utólag azonban kiderült, hogy nem működött a ruházat viselése.
András Zsolt a Mikes diákja elsős kora óta. Mint mondta, két évig hordott egyenruhát, nem volt kifogása ellene, az elején kicsit kényelmetlen volt, úgy érezte, mindenki őt bámulja az utcán, és pont az egyenruha miatt lóg ki a sorból, de aztán hozzászokott.
A román tannyelvű Mihai Viteazul Főgimnáziumban 6 éve hordanak egyenruhát a diákok. A kezdeményező az akkori igazgató, Luminița Curceanu volt, aki elsőként és sokáig egyedüliként vezette be az egyforma viseletet. A fizika szakos tanárnő elmondta: az egyenruha nem jelenti azt, hogy uniformizálják a diákokat. A legfőbb előnye, hogy ezáltal nyilvánvalóvá válik, ki a diák és ki a tanár, illetve, ha lógnak az iskolából a tanulók, akkor könnyebben beazonosíthatók. Ugyanakkor státuszszimbólum is az egyenruha.
A Székely Mikó Kollégiumban a Minőségbiztosító Bizottság korábban széles körű felmérést végzett diákok és szülők körében arról, hogy szükséges-e az egyenruha. Erre a kérdésre a szülők 72, a diákok 70%-a válaszolt igennel. Az iskolában ünnepi ruházat és hétköznapi viselet egyaránt van, a belső rendszabályzat 2015-től tette kötelezővé az egyenruhát. A jelenleg érvényben lévő országos szabályzat szerint az egyenruhát nem kötelező hordani, a mikósok közül azonban többen szívesen felveszik. A középiskolát kezdők szeretik kifejezni hovatartozásukat, nincs ellenükre az egyenruha – mondta az egyik kilencedikes diák.
A tanintézmények működésének és megszervezésének keretszabályzata idén módosult. Eszerint tilos órán telefont használni, megszűnt az iskolai szolgálat teljesítése, nem adhat a tanár rossz jegyet vagy minősítést büntetési célzattal, valamint nem lehet megróni azokat a tanulókat, akik nem viselnek egyenruhát. <<
Hat az a helyzet hogy semmi gond nem lenne az egyenruhaval csak ebbol is mint minden masbol a tanugyben ( pl munkafuzetek) biszniszt csinaltak es mar oda juttunk hogy egy egyenruha felso (szetter) 75-100 lejbe kerul, ez azert mar kisse borsos foleg a szegenyebb csaladoknak !!!