Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nem mindennapi események és műfajok a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet programjában

Nem mindennapi események és műfajok a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet programjában Kovászna megye

A kultúra számtalan területén kínál izgalmas programokat a Sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet, melynek vezetője, Szebeni Zsuzsanna az elmúlt és az idei év főbb rendezvényeit tekintette át egy sajtótájékoztatón.

Hirdetés
Hirdetés

A Magyar Kultúra Napja jó apropója egy ilyen áttekintésnek, mondta Szebeni Zsuzsanna, aki Dolhai Istvánnal, Magyarország csíkszeredai főkonzuljával és Bordás Beátával, az Erdélyi Művészeti Központ (EMÜK) vezetőjével tekintette át szerdán a tavalyi és idei programokat. Különösen azokat, amelyeket új szervezőpartnerekkel valósítottak, valósítanak meg, illetve amelyek maguk is nóvumot jelentenek a régióban és a dél-erdélyi szórványvidéken. Az eddig folytatott értékteremtő tevékenysége elismerésül a Liszt Intézet vezetője egyébként újabb négy éves mandátumot nyert az intézmény élén, tudtuk meg Dolhai Istvántól, aki elismerően szólt arról, ahogyan Szebeni Zsuzsanna a kultúra áramlásába bekapcsolja az intézményt.

Ami a 2024-es év eseményeit illeti, Sípos László festőművész kolozsvári tárlata, az „úttörő és formabontó” Györkös Mányi Albert emlékkiállítás kívánkozik ismételt kiemelésre. Orlowski Balogh Edit szobrász hagyatékát drámai módon mentették meg a pusztulástól, ezért nagy siker, hogy bemutathatták az Árkosi Kulturális Központban. Sebestyén Márta március 15-i előadása, a Kós András életmű-kiállítás szintén elégtételre ad okot, és ezzel még korántsem teljes a sor.

Az idei év számtalan projektje közül az első egy olyan művészettörténeti előadássorozat, amelynek keretében jelentős előadók fognak megszólalni – február 14-én elsőként Kukla Krisztián esztéta. Február 21-én az erdélyi grafika megújítójának, Cseh Gusztáv grafikusművésznek szentelt tárlatot is az EMÜK-kel együtt rendezik meg, a Liszt Intézet a logisztikai partnere lesz a galériának.

Fotó: Bodor Tünde

Zenei téren is innovatív programokat hoz Sepsiszentgyörgyre a Liszt Intézet: az Üveghang Akadémia negyedik évada a klasszikus, népi, majd a kettőt ötvöző művek és előadók után most az a capella műfajában mutatja meg, amit tudni, ismerni érdemes. A hangszer nélkül zenekari hangzást reprodukáló műfaj jeles formációi – elsőként a Dalinda március 12-én, majd az OctoVoice, SixTones, SubTones – ezután is az unitárius templomban, illetve nyáridőben a Park Hotel teraszán fognak fellépni, remélhetőleg telt ház előtt, ahogy eddig is. Nem a mainstream előadókra koncentráltak, hanem igyekeztek a megszokottól eltérő, de sokat nyújtó előadókat hozni, mondta Ványolós Tordai Sarolta, az Üveghang Akadémia programfelelőse.

Más műfajokban is aktívan jelen van a Liszt Intézet, az udvarhelyi kamarazene-fesztiválra az Y-generációhoz tartozó Szőcs Henriket hívták meg, a Sárik Péter Trió Szőcs Nikolettel együtt a slágerzenét konvertálja a dzsesszbe. Idén is bekapcsolódnak a négy kontinensen is nagysikerű nemzetközi rendezvénybe, az orgonák éjszakájába, amellyel egyúttal egy-egy kevésbé ismert orgonát is igyekeznek ismertté tenni. Természetesen az itthoni előadókat sem mellőzik, szeptemberben a Snaps Local Band fog a Liszt Intézet égisze alatt koncertezni.

Az idei felhozatal része továbbá egy különleges gasztro-irodalmi rendezvény, a Mikes-vacsora, a Neumann János életét bemutató film vetítése, Gross Arnold grafikusművész erdélyi gyökereit, kötődését bemutató tárlat, divattörténeti előadás-sorozat, melynek előadója Benő Eszter Nóra, illetve a Liszt Intézet továbbra is partner a fogyatékkal élők művészeti fesztiváljának és a Szilvássy Carola öregotthonnal való együttműködésben.

Fotó: Bodor Tünde

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük