Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nem nyitott ajtót a szomszédoknak, ezért a tűzoltókhoz kellett fordulniuk

Nem nyitott ajtót a szomszédoknak, ezért a tűzoltókhoz kellett fordulniuk Kovászna megye

Nem válaszolt a hosszas kopogtatásra és a telefonhívásokra egy idős hölgy, ezért a szomszédai kihívták a tűzoltókat, akik az ablakon másztak be a harmadik emeleti lakásba. Az eljárás több kérdést is felvet, ezeket jártuk körbe.

Hirdetés
Hirdetés

Sepsiszentgyörgyön a Mihai Viteazul tér körüli tömbházak egyikében az első emeleten lakók észrevették, hogy ázik a fal. Az okokat keresve becsengettek a második emeleti szomszédhoz is, ahol nem találtak semmi rendellenességet, ezt követően a harmadik emeleti, fölöttük levő lakásba is. Az abban egyedül élő idős hölgyről köztudott volt, hogy nem szokott idegeneknek ajtót nyitni. Miután reggeltől délig sem telefonhívásra, sem csöngetésre, kopogtatásra nem válaszolt, lánya pedig Amerikában él, már rosszat sejtettek az eláztatott szomszédok és azt jelezték is a sürgősségi hívószámon.

Ki is érkezett egy magaslati mentésre alkalmas tűzoltóautó, egy mentőautó és a rendőrség egy járőrcsapata. A tűzoltók pedig a beüvegezett terasz nyitott ablakán át be tudtak mászni a lakásba, ahol a hölgyet sértetlenül találták. Magyarázata szerint le volt halkítva a telefonja, hogy aludni tudjon, egyébként délben, a hatóságiak érkeztekor ébren volt. A vízszivárgás okát végül nem nála találták meg a szomszédok, az egy két emelet közti csőrepedés következménye volt.

„Mikor kell beavatkozniuk a szomszédoknak a hasonló esetekben?” – tette fel a kérdést a szomszéd, aki hosszas vívódás után szólt a tűzoltóságnak. Ha felmerül, hogy a lakásban bezárkózott idős személynek segítségre lehet szüksége, a tűzoltóság azonnal kész kiszállni – tájékoztatott a Kovászna megyei tűzoltóság szóvivője. És nem, nem kell attól félni, hogy hamis riasztás miatt a kiszállás költségeit ráterhelik a hívóra – nyugtatott meg.

Tóth Anna, a Diakónia Keresztyén Alapítvány idősgondozó szolgálatának vezetője úgy vélte, specifikus esetről van szó, hiszen az idős személy megtehette volna, hogy megelőzi a hatósági közbelépést, ha ajtót nyit vagy válaszol a telefonhívásra. De az is meglehet, hogy depressziós, és ezért utasítja el a segítséget, nehéz helyzetekbe sodorva magát. „Ha valakinek a kapcsolati hálója ennyire beszűkül, ha nincs egy rutin, amely során az illető rendszeresen találkozik valamelyik családtaggal, esetleg a szomszédokkal, barátokkal, vagy nem jár ki vásárolni, tehát ezek elmaradása esetén nincs akinek feltűnjön a hiánya, azzal valóban megtörténhet, hogy holtan találnak rá” – húzta alá Tóth Anna.

Abban az esetben, ha az ápolásra szoruló személy nem tud ajtót nyitni, a Diakónia idősgondozói egyeztetnek a családtagokkal, hogy kulcsot kaphassanak az egyedül élő személy lakásához.

Képünk illusztráció.

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás