Ugy ahogy a paraszt. . . III te sertegeted a földmüvest-???
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A dohányzás a tüdőrák fő okát képezi, az elhalálozások több mint kétharmadáért felel világszinten – áll a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság közleményében. A dohányzásellenes világnapon minden évben felhívják a figyelmet a veszélyekre, de kérdés, hogy hány emberel jut ez az üzenet, és hánynak sikerül leszokni a dohányzásról.
Kovács Andi pszichológus szerint mindenkinek más a motivációja, viszont a nagyobb kampányok nem mindig érnek célt. Ennek oka, hogy általánosított adatokat kapnak a dohányosok, úgy érzik, őket nem fenyegeti a veszély, ezért nem emiatt fognak lemondani káros szenvedélyükről.
– Ezek a dohányzásellenes kampányok, a cigarettás dobozokon feltüntetett elrettentő fotók nem nagyon jutnak el a dohányosokhoz, ugyanis ez nem elég ahhoz, hogy valaki le akarjon szokni. A leszokást általában erős motiváció váltja ki: betegség, egészségesebb életmódra való áttérés, ami egyénenként változik. Ugyanakkor maga a folyamat sem könnyű, nem elég hozzá néhány plakát és egy jelmondat, ennél sokkal több kell – véli a pszichológus.
A statisztikák egyébként egyáltalán nem jók: az Euro-Egészségügyi Világszervezet Régiójában 650.000 személy hal meg évente a dohányhoz társuló betegségek miatt, amelyből 79.000 személy a passzív dohányzás miatt.
A Román Pneumológiai Társaság szerint megközelítőleg a tüdőrákban szenvedő betegek 85%-a dohányos, évente pedig 42.000 elhalálozás köszönhető a dohányzásnak. A dohányzás több személyt öl meg, mint az alkohol, a közlekedési balesetek, kábítószerek, elhízás, öngyilkossági kísérletek együttvéve – írják.
Kovászna megyében csökkent a rákos esetek száma, de továbbra is a tüdőrák a leggyakoribb megbetegedés – közölte a közegészségügyi hatóság. Adataik szerint míg 2014-ben 709 új esetet diagnosztizáltak, 2019-ben 655-öt. Háromszéken a rákos megbetegedések között első helyen a tüdőrák áll, 2019-ben 93 új esetet vettek nyilvántartásba, ezt követi a végbélrák 87 új esettel, harmadik helyen pedig a mellrákos elváltozások állnak 67 esettel.
Ugy ahogy a paraszt. . . III te sertegeted a földmüvest-???
paraszt vagy te… okoska
Hogy mit tavolitson el a paraszt ? Gyokerestol a burjant ?! Es mondd ,melyik kocsmaban vagy vendegloben fogja meg a cigarettafust a ruhadat, hiszen Romaniaban egyikben sincs megengedve a dohanyzas. Talan a drogipar szintjere kene sulyeszteni a dohanyipart ,ugy-e igy akarod ? Mert ha hivatalosan tilos lesz a forgalmazasa a dohanyaruknak, akkor ott azonnal meg fog jelenni az illegalis piac ! Ennyi hulyeseget osszezagyvalni .
Nem kell nekunk dohanyellenes kampany, hiszen a dohany termeszetes anyagbol keszult. Mindenki addig dohanyozzon ameddig akar, ha nem zavar mas embert vele.
Az a baj, hogy sokszor zavar mást és másra is káros … A lényeg amúgy a pénz, mint mindig. Mi jobb, a dohánytermékek után bejött adó és fizetjük a dohányosok egészségügyi ellátását vagy inkább tiltjuk, lemondunk a jövedelemről, de kevesebbet költünk a kezelésekre, többet élnek és dolgoznak az emberek. Most a kettő között egyensúlyoznak, de szerintem utóbbi felé fog billenni a mérleg nyelve.
Romaniaba ugy 4 mld eurot zsebel be az allam a cigareteat gyartoktol meg mielott eladnak a termeket!Az allamnak nagyon megeri!Es hogy a dohany termeszetes anyagbol keszult hat ez eleg meredek .A cigaretaba annyi dohany van mint hus az ot lejes parizsiba.
Az a legjobb allampolgar aki sokat dolgozik, sok penzt keress, de azt a sok penzt el is kolti a kovetkezo fizetes elott es termeszetesen a nyugdijas eveit nem sokaig elvezi.
Amig az ember fiatal (ugymond eroben van) es egeszseges, addig sok penzt akar keresni, majd amikor megoregszik, kulonbozo betegsegek jelenek meg, akkor az osszes vagyonat oda adna csak ujbol egeszseges legyen. A kereszteny naptar szerint 2021-et irunk, „sok tudas fel van mar tarva”, kulombozo kiserleteket vegeztek, van nehany eredmeny is, nagyon sokat valtozott az ember az evek soran, de ha az egyszeru ismert szabalyokat betartanank, akkor ma nem itt tartanank. Nem tiltani kell a dohanyzast, hanem mersekelten kell hasznalni. A hosszu egeszseg megorzesenek egyik titka, a valtozatos taplalkozas, mindent lehet enni es inni, de mersekelten.
Ha valoban erdeke lenne az allamnak, hogy a dohanyzok szama csokenjen, akkor erelyesebben is fel tudna lepni. Az igazsag az hogy a dohanyzok „mozgasban” tartjak a gazasagot, a dohanyarut elo kell allitani, szallitani, arusitani, a dohanyzok idot „veszitenek” a beszerzesevel es a fogyasztasaval, a szorakozo helyek jovedelme / forgalma csokkene, ha nem leteznenek dohanyzok, meg az elhasznalt ivoviz es szapan/sampon mennyiseg is csokkene, hiszen amikor az ember hazaer egy- egy szorakozohelyrol, kotelezoen meg kell furodnie, hajat mosson, ruhat csereljen, mert ugy arad belole a „fust”. A dohany es az alkohol termekeken magas az allami illetek, ugy mint az uzemanyagon, tehet az allam elesne egy „jovedelmi forrastol”. A eloallitasban, szalllitasban, arusitasban, „vedojegy” nyomatasban, ellenorzo szerveknel, kozhazban, gyogyszeriparban meg a „temetkezo iparban” aktivitasban dolgozzok aktivitasa is csokkene. Nem beszelve arrol, hogy egy reszuknek az elete megrovidul es kevesebb nyugdijt kell folyositani. Tehat a dohanyzas egy szukseges „rossz”. Az uzletekben altalabban kiszolgaljak a kiskoru szemelyeket is dohany es alkohol termekkel, mert hanem az uzlet forgalma csokken, a munkahely biztonsaga csokken. Persze a kiskoruak mas forrasbol is be tudjak szerezni a tiltott anyagot, de igy is lehetne korlatozni/mersekelni a hasznalatat. Drasztikusabb lepesekre lenne szukseg az allam reszerol, ugy ahogy a paraszt a burjant gyokerestol tavolitsa el a foldbol, a gyokeretol kell fekezni a hasznalatat. Ha megfognak egy kereskedelmi egyseget, hogy kiskorut szolgal ki „tiltott aruval” az engelyet visszavonjak veglegesen es tobbe nem arulhat ” tiltott arut”, nem lehet tarsdulajdonos, reszvenyese olyan uzletkenek amelyek gyartnak, szallitanak, forgalmaznak „tiltott anyagokat”.