A hétfői Hivatalos Közlönyben való megjelenést követően, holnaptól érvényes a zaklatás új formáit tartalmazó bővítményekkel a férfiak és nők esélyegyenlőségét szabályozó 2002/202-es törvény. Csak annyi a baja, hogy természeténél fogva nehezen alkalmazható.
A munkahelyi szexuális zaklatást eddig is büntetendőnek tartotta a törvény, de most már a zárt vagy publikus térben történő füttyögetés, az obszcén ajánlattevés vagy gesztusok, tapogatás, szexista elszólások is 3-tól 10 ezer lejes bírsággal sújthatóak. Sőt, a pszichológiai nyomás is, amelynek az alapja az, hogy valakit nő mivolta miatt ismétlődően sértenek meg emberi méltóságában vagy teremtenek ellenséges, megalázó légkört körülötte. Ennek feltétele, hogy a zaklatott azonnal jelentse sérelmét a 112-es sürgősségi hívószámon, és tanúkkal, esetleg (néma) kamerafelvételekkel tudja bizonyítani a sértő tettet. És itt bukhat el a dolog. Hiszen igen ritkán van ezeknek az eseményeknek tanúja, azok között is olyan, aki a rendőrségre vagy a törvényszékre kívánkozna tanúskodni. (Az ügyben egyébként a csendőrség tiszti és altiszti funkciókban levő tagjai, a helyi rendőrség és határőrség illetékes eljárni.)
Ám nemcsak ezzel van baj. Szakemberek szerint a nők elég nagy hányada még nem tudja, hol a határ a zaklatás vagy a még tolerálható, tetszést, flörtölési szándékot, netán udvarlást kifejező szavak, gesztusok között, néha még örülnek is a kitüntetett figyelemnek. Önbizalomfüggő is a dolog, de legtöbbször nem tudatosul, nem ismerik fel a zaklatás enyhébb formáit. Ám ha megalázónak is éreznék azt, a bizonyítékok híján ki bocsátkozna egy reménytelen küzdelembe, a költséges, bürokratikus perbe?
Ha nem kerül hivatalos jogi keretek közé az ügy – hiszen a bírósági szóvivő, Chiper Jenica is megerősítette, nem volt ilyen zaklatásos eset az utóbbi években – talán másképp oldják fel sérelmeiket a nők? Úgy tűnik, igen, magukba zárkóznak, vagy barátnőkkel beszélgetve könnyebbülnek meg, de erre csak tippelni lehet. Szentgyörgyi pszichológusokat is megkérdeztünk, eddig hány szexuális zaklatásos esetük volt, de mindannyiuktól negatív választ kaptunk, holott – mint Zoor Richárd mondja – mindig is létezett a nők kiszolgáltatottsága a társadalomban, mellyel a férfiak sokszor visszaéltek eddig is. Meglátása szerint mind a nők, mind a férfiak egyre nyitottabbak a pszichológusok felé, nem feltételezi, hogy ha valakinek ilyen sérelme lett volna, ne hozakodott volna elő vele, ám az valóban akadálya lehet az objektív statisztikai helyzetfelmérésnek, hogy egy pszichológiai tanácsadásnak elég borsos óradíja van, tekintve a hosszas és folytonos képzést, amely egy jobb szakemberre jellemző.
– Érzékenyíteni kell mindkét felet ebben a témakörben, sajnos, nagyon kevés ilyen kezdeményezés van, holott fontos lenne már gyerekkorban beszélgetni ezekről. Az RMDSZ Nőszervezetének van hasonló típusú programja, tudatosító kampányt kezdeményeztünk erdélyi középiskolákban, a gyerekekkel szakemberek beszélgetnek a zaklatás, az erőszak hatásáról. Úgy gondolom, hogy még mindig tabu ez a téma, nem szeretünk beszélni róla, nem igazán tudjuk kezelni a helyzetet, ezért fontos ez a törvény. Védi az áldozatot, és elriasztja, elbátortalaníthatja a zaklatót. Ez csak egy első lépés. Szakemberekre van szükség, a hatóságok aktívabb és hozzáértőbb jelenlétére, és a társadalom viszonyulásának megváltozására – mondta a RMDSZ Háromszéki Nőszervezetének elnöke, Ájgel Ágnes. <
Szerintem a szexuális zaklatás fogalma nagyon relativ. Abban az esetben,amikor egy nő
szinte félmeztelen jelenik meg nyilvánosság előtt,ki a zaklató és ki a zaklatott?Ezt kell előbb eldőnteni és azután :megsértődni, netán büntetni! Ezen a téren is, sajnos „vizet prédikálunk és bort iszunk”.