Negyedik osztályos diákok alkotják újra a Kárpát-medence építészetét
Legalábbis ezt célozza a Mathias Corvinus Collegium (MCC) FIT Kaland Tehetségverseny...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Daragus szerint nincs semmi meglepő az idegenforgalom élénkülésében, ez a szokás, hogy az ünnepek környékén mindig szép számban jönnek Háromszékre, de a szomszédos Hargita megyébe is a román turisták, főleg az ország déli részéről. Itt Bukarestet, Prahova és Dolj megyéket emelte ki – onnan érkezik a legtöbb vendég a szövetséghez tartozó panziókba.
Magyar húsvétkor is főként román vendégek foglalnak szobákat, olyanok, akik ismerik és szeretik az itteni hagyományos menüt, a szokásainkat, illetve olyanok is, akik kíváncsiak és meg szeretnék ismerni. Ami a székelyeket és a magyarokat illeti, ritkán utaznak el húsvétkor, ilyenkor inkább közösen ünnepel a család, bár az utóbbi időben történt változás ezen a téren is, jönnek vendégek Magyarországról, de ennek ellenére április 7-10. között csak 40-50 százalékban foglaltak a szálláshelyek” – részletezte Daragus, aki vendéglátó vállalkozó is.
Az árakat nem akarják nagyon emelni a vendéglátásból élők – fogalmazott Daragus –, mert nagy konkurenciát jelent a háromszékieknek a Bran kastély környéke. Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy az ünnepi menü ára függ a bárányhúsétól is.
„Ha nem akarunk üresen álló panziókat, muszáj a tavalyi árakkal dolgozzunk. Egy kétszobás panzió reggelivel napi 100-tól 180 lejig foglalható, május elsejétől szobánként 20–30 lejjel emelkednek majd az árak” – közölte az ANTREC háromszéki alelnöke. Az erdélyi hagyományok szerint készülnek a vendégek fogadására: a húsvéti asztalon mindenképp kell legyen báránycsorba, báránypástétom vagy drob, báránysült, esetleg báránypaprikás, piros tojás és kalács.
A székelyföldi vállalkozó úgy véli, a háromszéki panziók népszerűsége a románság körében annak köszönhető, hogy sok mindenre kiterjed a vendéglátók figyelme, sokan még a dekorációval is igazodnak az ünnep hangulatához, moha vagy búza közé helyezett piros tojással és pimpóval, barkával díszítenek. Van, ahol autóbusszal templomba szállítják a vendégeket, hogy részt vehessenek az ortodox húsvéti Feltámadás éjszakája misén, de a húsvéthétfői locsolás hagyományát követve a vendéglátó személyzet meg is locsolja a román turistákat, ami nekik nagyon tetszik.
Címlapfotó: Veres Nándor
Azta! Pedig még kenyeret sem adnak nekik a boltokban ha nem kérik magyarul.Akkor azt jelenti,hogy tanulgatják …valahogy így.
-Chenier vă rog.
-Câte doriți?
Meglepődve …O chilo.