Keddtől próbavizsgáznak a nyolcadikosok
Kedden kezdődött, és csütörtökig tart a nyolcadik osztályos diákok képességfelmérő p...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A stroke egy agyi történés, amelynek két típusa van: az egyik az iszkémiás stroke, amikor agyérdugulás történik és az agyszövet vérellátása csökken, így a legfontosabb az időfaktor, hiszen a kezelésben minden perc számít. Amennyiben időben ellátás alá kerül a páciens, megkapja a trombolízist, azaz vérrögoldó (trombolitikus) gyógyszert juttatnak be az alkar vénáján keresztül a szervezetébe. A vérrög feloldása csökkenti a stroke következtében fellépő károsodás mértékét, javítja a felgyógyulási esélyeket. Dr. Hermány Imola neurológus elmondta: eddig több, mint száz trombolízist végeztek a sürgősségin, idén januárban már négyet, ami azt jelenti, hogy a betegek időben értek be a kórházba.
Ugyanakkor, a stroke utáni rehabilitáció is nagyon fontos, hiszen az agysérülések függvényében a beteg elveszítheti beszédkészségét, mozgássérült lehet, maradandó bénulás következhet be, de más élettani funkciók is elvesznek. Az utólagos ellátás is nagyon fontos, mert bár a fent említett maradandó sérülésekkel hazamehet a stroke-on átesett beteg, szükség van kiegészítő terápiára, gyógytornára, logopédusra, pszichológusra is.
Sepsiszentgyörgyön alkalmaznak egy új terápiás módszert is, a neurofeedback terápiát, ami az agy ingerlése révén játszik fontos szerepet az utógondozásban. Dr. Hermány Imola elmondta: a neurofeedback egy műszer segítségével történő biológiai visszacsatolás, amely révén a páciens folyamatosan visszajelzést kap az agyműködésről EEG útján, és az agyműködés dinamikus változása útján, majd tanulás révén optimalizálja az idegrendszer működését. Ez gyakorlatban úgy néz ki, részletezte az orvos, hogy elektródákat helyeznek az agyra, a sérülés függvényében, és elektromosan ingerelik azt az agylebenyt olyan impulzusokkal, ami megfelel a tüneteknek. Azért is nagyszerű lehetőség, mert nem invazív, nem igényel műtéti beavatkozást, sem gyógyszeres kezelést. A terápia több héten át zajlik, hetente egyszer félórán keresztül. A tréning alkalmazási területei a stroke-utókezelés mellett a tanulási nehézségek, figyelemzavar, epilepszia, tikkek, memóriafejlesztés, depresszió, alvászavar, migrén, étkezési zavarok, teljesítményfokozás, szorongásos és viselkedési zavarok.
A neurofeedback tréningnél már 15–20 alkalom is elég lehet (pl. álmatlanság vagy túlzott aggódás, feszültség) tartós javulás eléréséhez, de vannak olyan betegségek, mint a figyelemhiányos zavar vagy tanulási nehézségek, ahol gyakran 40–50 alkalomra van szükség.
Sok sikert a fejlődésben és a segítség nyújtásban!