Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön Az ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Bár sokkal biztosabb és egészségesebb lenne, ha félméteres hótakaró borítaná a földeket – egyelőre nem lehet szárazságról beszélni. Ez az állapot alapjában véve nem rossz, egészen addig, amíg nem lesz fagy – vélik a szakemberek.
Könczei Csaba azt mondja: bár „nem volt látványos”, csapadék – igaz, nem hó – hullott bőven, így tulajdonképpen nem lehet szárazságról beszélni. A föld felszíni rétegének megfelelő nedvességtartalma van, úgynevezett pedológikus szárazságról nem beszélhetünk, legfentebb azoknak a növényfajtáknak „kezd elfogyni a vizük”, amelyek mélyebb gyökereikből táplálkoznak.
– Nyilván nyugodtabb lennék, ha lenne egy félméteres hó a mezőn. Ez megint egy ilyen hóbortos esztendő, nem lehet tudni, hogy mire számíts. Eddig nemhogy hó, de egy tisztességes fagy sem volt, s ezt aligha lehet megúszni. Akkor keletkezne kár, ha most, mielőtt hó hullna, beköszöntene egy nagyobb fagy, néhány napig mínusz tíz fok körül lenne a levegő hőmérséklete. Az nagyon megviselné a már kikelt őszi vetést – magyarázza az igazgató.
Könczei szerint „itt azért nincs éppen olyan meleg”, mint Magyarországon, és egyelőre nem áll fenn annak a veszélye, hogy a fák „felébredjenek” a fiziológiai szünetből. Az igazgató szerint ahhoz, hogy a nedvkeringés beinduljon (ami később ugyancsak a lefagyás veszélyét hordozná magában) tartósan tíz fok körüli hőmérséklet kellene, és „még nem tartunk ott”.
A szakemberek azt állítják: a meleg tulajdonképpen nem árt. Kikeltek az őszi gabonafélék, az árpán, őszi búzán megjelent már a harmadik sziklevél, és elkezdődött a növény csokrosodása, közepes és jó vegetációs állapotban vannak. Véleményük szerint a hóval nem borított területeken, vagy ahol csak gyenge talaj menti fagy van, lehet szántani, illetve folytatódhat az őszi vetés trágyázása.
Jelentős mennyiségű hó a következő tíz napban sem lesz. Igaz, a meteorológusok szerint fagyra sem lehet számítani. A hőmérséklet az ország egész területén három–négy, helyenként akár tíz Celsius-fokkal is magasabb lesz az ilyekor megszokottnál. Székelyföldön is jóval melegebb lesz a sokévi átlagnál, jóllehet a medencékben éjszaka fagypont alá hűl a hőmérséklet.
Az elmúlt esztendő kiemelkedően jó volt a háromszéki mezőgazdaságban. A hektáronkénti átlagtermés, szinte az összes kultúránál, 25–30 százalékkal meghaladta a sokévi átlagot. Országos szinten ugyancsak jó évet zártak a gazdák. A mezőgazdasági minisztérium által összeállított jelentés szerint 2017 első kilenc hónapjában Románia csaknem nyolcmillió tonna gabonát exportált, több mint 1,42 milliárd euró értékben. A kivitel legnagyobb részét a búza teszi ki, 4,8 millió tonna, összesen 833,98 millió euró értékben, kukoricából 1,695 millió tonna (384,31 millió euró), árpából pedig 1,27 millió tonna (187,66 millió euró) jutott exportra.