Szakács László marad az alpolgármester Baróton
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alp...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A cukorbetegek világnapja alkalmából közzétett jelentésében az Egészségügyi Világszervezet felhívja a figyelmet, hogy járványos méreteket öltött a cukorbetegség, amelytől jelenleg mintegy 250 millió ember szenved világszerte. A legrosszabb az, hogy az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők száma az elmúlt húsz év alatt szinte valamennyi európai országban – Romániában is – megduplázódott. A gyermekeknél is, az esetek 90 százalékában a cukorbetegség 1-es típusa (amelynél a hasnyálmirigy sejtjei nem termelnek inzulint) fordul elő.
Ugyanakkor aggodalomra ad okot, hogy számos országban terjed a 2-es típusú diabétesz a gyermekek és serdülők körében. Az elhízással és helytelen életmóddal összefüggő 2-es típusú diabétesz következtében jóval korábban és jóval gyorsabban alakul ki szövődmény, főként vesepanaszok és magas vérnyomás a fiataloknál, mint az 1-es típusú cukorbetegség esetében – áll a közegészségügyi igazgatóság közleményében.
Statisztikai adatok szerint, Romániában 1.161.330 személy él cukorbetegséggel, közülük 2623 gyerek vagy tinédzser, évente pedig több mint 75 ezer megbetegedést regisztrálnak. Kovászna megyében a 2018-as adatok szerint összesen 7496 személy volt érintett a betegségben, ebből 65-en gyerekek. A cukorbetegek közül 4812-en városon, míg 2684-en vidéken élnek – tájékoztatott Ágoston László, a közegészségügyi igazgatóság vezetője.
A cukorbetegség megelőzésével kapcsolatban a szakemberek elmondták: az 1-es típusú diabétesz megelőzése napjainkban még nem megoldott, viszont korán kiszűrhető. A 2-es típusú cukorbetegségre való hajlam nagy százalékban öröklődhet ott, ahol a családban korábban már előfordult diabétesz vagy érrendszeri betegség. Kialakulásának esélye csökkenthető rendszeres mozgással, egészséges táplálkozással, káros szenvedélyek mellőzésével.
Az egyik legfontosabb megelőzési módszer az elhízás kerülése, az egészséges életmód, de ezen a téren is akadnak problémák. Szintén tavalyi, közegészségügyi statisztikák szerint, megyénkben nőtt az elhízott gyerekek és felnőttek száma. Míg 2016-ban 301 elhízott gyereket és 3843 felnőttet tartottak nyilván a háziorvosok, tavaly ez a szám 432 volt a gyerekek és 3902 a felnőttek esetében.
A világnap alkalmával a szakemberek a cukorbetegség tüneteire is felhívják a figyelmet, ha fennáll ez a tünetegyüttes, érdemes megméretni a vércukorszintet: gyakori vizelés, állandó éhségérzet, homályos látás, lábzsibbadás és szexuális zavarok. Ingyenes mérést egyébként Sepsiszentgyörgyön, a Kovászna Megyei Vöröskereszt székházában végeznek hetente egyszer, minden kedden 9–12 óra között. Az asszisztensek vérnyomást, vércukrot és koleszterint mérnek.