Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nőtt a családon belüli erőszak gyakorisága Háromszéken

Nőtt a családon belüli erőszak gyakorisága Háromszéken Kovászna megye

Ez év elejétől további 20 megyére terjesztették a 2023 október elsejétől a fővárosban és három másik megyében alkalmazott SEME elektronikus nyomkövető rendszert, amely a bántalmazott családtagok védelmét szolgálja oly módon, hogy jelzi a hatóságoknak, ha az agresszor túlságosan megközelíti a védelemre szorulót. Január elsejétől Kovászna és Hargita rendőrsége is rendelkezik ilyen nyomkövetőkkel, amelyek szükségességét a családon belüli erőszakos esetek növekvő tendenciája indokolja.

Hirdetés
Hirdetés

A Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság közleménye szerint 2023 folyamán családon belüli erőszak miatt 112 ideiglenes távoltartási rendeletet állítottak ki – ezek közül közül a törvényszék 110-et megerősített – illetve 222 esetben jártak el a bántalmazó kilakoltatása céljából vagy azért, hogy a lakásból elmenekült családtagok visszatérhessenek otthonukba. Azonban nem minden esetben került sor ilyen jellegű intézkedésre, tavaly ugyanis összesen 539 esetben jelentettek a rendőrségen családon belüli erőszakot, ami 2022-höz képest 15,17 %-os növekedést jelent.

Túlnyomóan ütlegelés miatt került sor rendőrségi beavatkozásra (374 esetben, a 2022-ben regisztrált 282 esethez képest), de kiskorúval folytatott szexuális aktusokat is jelentettek (számuk 15-ről 24-re nőtt), illetve fenyegetéseket sem hagytak az áldozatok következmények nélkül (ezek száma 2022-ben 30, 2023-ban 31). 48 esetben jelentettek a rendőrségen családelhagyást, illetve 18 esetben a kiskorú elhelyezésére vonatkozó rendelkezések megszegését.

A törvénysértő esetek nagyobbrészt falun történtek (szám szerint 301), kisebb részük városon (238), döntő többségben a falak mögött, a lakásban, illetve 17 esetben nyilvános térben került sor ezekre.

2023-ban a Kovászna Megyei Törvényszék összesen 61 távoltartási rendeletet állított ki, ily módon erősítve meg 30, a rendőrség által kiállított ideiglenes távoltartási végzést. Utóbbiak közül 3-at szegtek meg, a bírósági távoltartási rendeletek közül pedig 29-et.
A digitális nyomkövető rendszer ugyan nem szavatolja az áldozatok testi épségét, de jeleznek a hatóságoknak, amint az agresszor és a bántalmazott között csökken az előírt távolság. Ugyanakkor a készülékek alkalmasak a házi őrizetben levők monitorizálására is.

Fotó: Veres Nándor

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. január 15., 15:12
    ÉRTÉKELÉS: -4

    Egy birka már megint rácuppant. És ha nem székelyek voltak? Amit a statisztika elhallgat, én arra is kíváncsi lennék. Pl. ezekből az esetekből hány történt,, bizonyos „falvakban? (Próbálok polkorrekt lenni, hátha nem cenzúráznak ki)

  • User
    Dátum: 2024. január 15., 15:22
    ÉRTÉKELÉS: -4

    Kedves szèkelyellenes beirogató! Létezik egy város az anyaországban, tele magadfajtálkal, akik lelkiismeret-furdalás nélkül bunkózzák a székelyeket. Esetleg nem gondolod, hogy ott jobban éreznéd magad, hogy piciny lelked ne legyen napmindnap kitéve a bicskás, pálinkás, hőbörgő, bunkó, tapló, surmó(téged idézlek) székely identitás romboló hatásának? Most pedig ugyanez, székelyül:Húzz innen a nyavalyába, ha itt neked bűdös a hely!

  • User
    Dátum: 2024. január 16., 9:03
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Miért kell ennyire védelmezni egy olyan közösséget, ahol még ma is él az a mondás, hogy ” pénz számolva, asszony verve jó” ?