Nem a jutalomért, hanem az adás öröméért lelkesednek a gyermekek
Ötödik alkalommal hirdette meg a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi szerveze...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ugyan nem biztos, hogy a befőzés a leggazdaságosabb megoldás, de a háromszéki háziasszonyok nagy része továbbra is eltesz télire lekvárokat, kompótokat. Idén magasabbak a gyümölcsárak a szentgyörgyi piacon, mint az előző években, de vásárlókból így sincs hiány.
Bár a befőzés időigényes tevékenység, mégis megéri elvégezni, elsősorban azért, mert így tudjuk, mit eszünk – szemben a gyári lekvárok, kompótok gyanús összetevőivel. Legalábbis így gondolják azok a háziasszonyok, akik évről évre készítenek különböző finomságokat.
A sepsiszentgyörgyi piacon nagy a gyümölcskínálat, viszont az árak borsosabbak a tavalyinál. Egy kiló kajszibarack 4 lej, az őszibarack kilója pedig hat lejbe kerül. Ezek a legkelendőbbek, igaz, az árusok a fonnyadt, sérült, de befőzésre alkalmas gyümölcsöket valamivel olcsóbban kínálják. A szilvát öt lejért mérik, ebből hazai és külföldi is van; az eladók szerint a hazai olcsóbb lenne, de nincs elegendő, ezért Törökországból is hoztak, ami többe kerül, és mégis van rá kereslet.
Még mindig van málna a piacon, és más erdei gyümölcs is, ezek ára még magasabb. Egy pohár (300 gr) feketeáfonya 8 lejbe kerül, de a leárazott, túlérett, összetört gyümölcs kilója 15 lej. Ezt inkább pálinkafőzésre javasolják az árusok. Az egyik barackot árusító nő elmondta: valóban drágább idén minden, mint tavaly, így az eladás is visszaesett. A legtöbben csemegének vásárolják a gyümölcsöt, 1-2 kilogrammot, befőzésre már kevesebben. „Ha egy-két héten belül 3-4 lejre le is esik a kajszibarack kilójának ára, akkor sem fognak sorba állni érte, hogy többtíz kilót vásároljanak. A cukor és az egyéb költségek miatt a lekvár például kétszer annyiba kerül, mint a bevásárlóközpontokban kapható kész termék” – magyarázta.
Varga Erzsébet a családban mindenkinek elkészíti télire a dzsemeket, kompótokat. A szentgyörgyi piacot drágának tartja, ezért inkább Brassóból vásárolja meg a hozzávalókat. Elmondta, idén tavasszal arra várt, hogy olcsóbb legyen az eper majd a meggy, de sajnos, hamarabb eltűnt az asztalokról a gyümölcs, minthogy lemenjen az ára. Most úgy gondolta, inkább a brassói lerakatokból vásárol, nagyobb a választék, és alacsonyabb az ár is. Szakértelemmel, 25 éve készíti a különböző finomságokat. Azt tanácsolja a háziasszonyoknak, hogy ha lehet, ne főzzenek be egyszerre többtíz kilót. Egyrészt ipari mennyiségben otthon nem tudnak a gyümölcsök igazán jól átfőni, másrészt a hosszú főzési idő alatt elvesznek az értékes vitaminok, ráadásul oda a gyümölcsök szép, élénk színe is.
A befőzési szezon most kezdődik, nemsokára a zöldségek közül is lehet válogatni, sok árus és vásárló pedig a zakuszkaszezont várja reménykedve: előbbiek a vásárlóerőben, utóbbiak az alacsony árakban bízva. <<