Túrázni hívnak Kovásznán, a borvizek, források megismerése a cél
Újévi túrára hívják Kovászna város sportolni vágyóit szombaton. Az útvonal rövid és ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Amint a lemhényi Szent Mihály-templomban szolgáló Hölgyes Pál Zsolt a beszélgetés elején elmondta, általában falvakon teljesen más a házszentelés, mint városon. Amíg a falusiak életében ez ünnepnek számít, a tapasztalatok szerint városon már nem tartják annyira fontosnak az emberek.
„Környékünkön, főleg falvakon, hála Istennek még él a házszentelés hagyománya. Az emberek számára ez egy ünnep, tisztelettel, örömmel fogadnak, nincs nagy változás a fogadókészségben. A járvány idején közösségemben kihirdettem, hogy aki tart a megbetegedéstől, és nem szeretne beengedni, annak van lehetősége az udvaron is fogadni – egyetlen család volt, amely a teraszon fogadta az áldást. Azt gondolom, még mindig van annyi hit az emberekben, ami felülkerekedik a megfélemlítő jelenségeken is akár” – idézte fel Hölgyes Pál Zsolt.
A fiatal és az idősebb nemzedék között azonban már egyértelmű különbségek észlelhetők. Mivel a papból, ministránsokból, egyháztanácsosokból álló csoport általában január másodikán indul házszentelni, akkor még nagyon sok fiatal a szilvesztert ünnepli vagy éppen piheni.
„Ebből a szempontból nem tudom, mit hoz majd a jövő. Bárcsak ne lenne igazam, de úgy látom, nehezebb lesz már hozzájuk eljutni, nehezebben nyitnak az egyház felé. Régebb a mostani idősebbeket könnyebb volt megfogni. Persze, ha kialakul a fiatalokban is a személyes kapcsolat a Jóistennel, akkor nem lesz gond. Nem ítélem el őket ezért, egyszerűen csak ez van, ez a mai világ” – fejtette ki a plébános.
Nagyobb közösségekben elterjedt mostanában az is, hogy a pap karácsony és szilveszter között indul el házszentelésre, hogy legyen ideje befejezni vízkeresztig. Hölgyes nem tartja magát ehhez, szereti, ha a találkozás az új év fényében történik, ezért ő mindig január 2-án indul bejárni a falut.
„Voltam segíteni más falvakban, de nekem nem adja azt a plusz ünnepi hangulatot, amire a január képes. Az énekben is így szólunk: új esztendőben új szívekkel dicsérjük Jézust. A januári házszentelés teljesen más szerintem. Ilyenkor még otthon vannak a családok, van lehetőség a találkozásra, jókívánságok hangzanak el, tervekről lehet beszélgetni” – magyarázta.
Az emberek hajlamosan túlgondolni ezt az ünnepet is, képesek gondként felfogni azt, hogy érkezik a pap. De nem az a legfontosabb, hogy minden tökéletes puccban legyen a házban.
„Azzal a tudattal, gondolattal kell készülnünk, hogy jön a pap, aki Isten áldását adja a házra. A Jóisten nem néz semmit, áldását ingyen adja minden hajlékra. Figyeljünk arra, hogy azt úgy fogadjuk, hogy egész évben erőt tudjunk belőle meríteni” – emelte ki.
Mint mondta, ő nem a GMB – Gáspár, Menhyárt, Boldizsár – monogramot írja a lakások ajtajára, hanem a CMB rövidítést, amelynek jelentése, Krisztus áldja meg a hajlékot (latinul: Christus Mansionem Benedicat).
„Arra bíztatom az embereket, ne töröljék le azonnal, ahogy elhagyjuk az otthonukat. Ha évközben bárki bemegy az ajtón, lássa, hogy Krisztus áldása van a hajlékon, családon. Vagy ha egy hétköznap este munkából fáradtan, türelmetlenül térünk haza, és felpillantunk az ajtófélfára, akkor jusson eszünkbe, hogy családunk, otthonunk Krisztus által áldva van” – hangsúlyozta.
A legfontosabb tehát, hogy nyitott szívvel fogadjuk Krisztust otthonunkban. Természetesen meg kell adni neki is a tiszteletet egy fehér abrosszal, fényességgel, égő gyertyával, de a figyelmünket fordítsuk magára az áldásra.
„Szoktam kérni, hogy akinek van saját keresztje, szentírása, az tegye ki az asztalra, így a tiszteletet annak is megadhassa” – tette hozzá a plébános.
Szabó Barbara