Zángattak Fotosmartonoson, egy rossz szellemnek sem volt maradása
Viccnek indult, néphagyomány lett a fotosmartonosi zángatás, melynek gyökerei a két ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A hetek óta tartó hőség a hétvégén fog kicsúcsosodni igazán: a narancssárga jelzésű megyékben a nappali csúcsértékek a 35-40 fokot is elérhetik, a hőmérséklet éjszaka sem csökken 20 fok alá. A városokban párakapukkal, ivókutakkal enyhítik a hőségérzetet, de a megyei prefektúra a csütörtöki országos eligazítás nyomán különleges intézkedésekkel készül a kánikulára, de olyan egészségügyi javaslatok is megfogalmazódtak, amelyeket érdemes figyelembe venni a lakosságnak.
A Kovászna Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság négyes számú határozatának melléklete, a nyári szezonra kidolgozott akcióterv tartalmazza a vészhelyzetekre vonatkozó előírásokat, a prefektúrán való érdeklődésünkre pedig elmondták, jelen esetben is ezek az intézkedések lesznek alkalmazva. Ez többek között lehetővé teszi a megyei mentőszolgálat számára, hogy a fokozott hőség idején megnövelje a szolgálatot teljesítő személyzetet azokban az egészségügyi intézményekben, ahol megnövekedik az igény az ellátásra.
A határozatban szerepel továbbá az egészségügyi ellátás ellenőrzése minden egységben, illetve a sürgősségi gyógyszerkészletek, kiváltképpen a hőséggel összefüggő megbetegedésekre szolgáló orvosságok biztosítása. A gyógyszertárakban, rendelőkben, kórházakban kötelező az ivóvízellátás biztosítása.
További előírás, hogy a száraz időszakokban a fakitermelő cégeket, a vadásztársaságokat, és pásztorokat írásban kell figyelmeztetni, hogy az erdő 100 méteres körzetében tilos tüzet rakni. A megyei erdészeti igazgatóság feladata továbbá azoknak a tevékenységi ágazatoknak a nyomon követése, ahol a magas hőmérséklet és a csapadékhiány jellemző körülményei mellett megnő a tűzveszély.
A Kovászna Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság figyelmeztet, hogy ezeken a területeken az önkormányzatoknak, gazdasági szereplőknek és egyéb intézményvezetőknek kötelességük speciális megelőzési intézkedéseket hozni, például a gyúlékony eszközöket védeni a napfénytől, korlátozni azokat a munkálatokat, amelyek kedvező feltételeket teremtenek a tűz kialakulásához.
Ágoston László, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezérigazgatója kérdésünkre elmondta: a hétvégi hőségriadóra tekintettel összeállítottak egy javaslati listát, amellyel megelőzhető a szélsőséges időjárás miatti rosszullét.
A lakosságnak szánt ajánlások között szerepel, hogy lehetőség szerint kerüljék a 11 és 18 óra közötti napsugárzást, és igyekezzenek légkondicionált térben minél több időt tölteni. Kiemelik, hogy a ventilátorokat nem szabad használni, ha a levegő hőmérséklete meghaladja a 32 Celsius fokot. A hőségben viseljenek kényelmes, világos színű ruházatot, továbbá kalapot és napszemüveget, fogyasszanak kellő mennyiségű folyadékot, legalább másfél litert anélkül, hogy megvárnák a szomjúság érzetét.
Figyeljenek a megfelelő mértékű zöldség- és gyümölcsfogyasztásra (magas víztartalmú a dinnye, szilva, uborka, paradicsom), ugyanakkor kerüljék a koffeintartalmú italokat, a magas zsírtartalmú élelmiszereket, alkoholt.
Kiemelten gondoskodjanak az idősekről, gyerekekről, szomszédokról és rokonokról, kiváltképpen a betegekre és mozgáskorlátozottakra tekintettel. Az igazgatóság kiemeli, hogy a krónikus betegségekben szenvedők az orvos utasításai szerint folytassák a kezelést. Hasznos, ha ezekben az időszakokban krónikus, szív- és érrendszeri, máj-, vese-, tüdő-, keringési, mentális vagy magas vérnyomásos betegségekben szenvedők konzultálnak a kezelőorvossal, hogy a terápiás sémát a fennálló állapotokhoz igazítsák.
A közegészségügyi igazgatóság javasolja, hogy huzattól, túlzott páratartalomtól és légáramoktól mentes környezet próbáljanak kialakítani a kicsik számára. A csecsemők esetében nem ajánlott ilyenkor az új élelmiszerek bevezetése, esetükben nagyon fontos megfelelő hidratációt biztosítani, az anya olyan gyakran szoptasson, ahányszor a csecsemő kéri.
Akárcsak a felnőtteket, a gyerekeket is könnyed ruházatba kell öltöztetni, és lehetőleg minél több vizet, nagyon gyengén édesített teát, friss és nagyon jól megmosott gyümölcsöt adjanak nekik. A gyermeket naponta legalább egyszer, és szükségszerűen este, lefekvés előtt kell fürdetni, szobahőmérsékletű vízzel.
A munkakörülmények javítása érdekében az igazgatóság javasolja, hogy a munkaadók csökkentsék a fizikai tevékenységek intenzitását és ütemét, biztosítsanak megfelelő szellőztetést a munkahelyeken. Lehetőség szerint oldják meg, hogy a dinamikus és statikus erőfeszítés váltakozó legyen, akárcsak a munkaidőszakok megszervezése is, pihenőkkel árnyékos, légáramlatos helyeken. Az alkalmazottaknak biztosítsanak szükséges ivóvizet, egyéni védőfelszerelést és zuhanyzót.
Általános ajánlások a piros kód-helyzetekre:
Címlapfotó: Tuchiluș Alex
Esetleg be néznek a szakemberek a kézdivásárhelyi Secuiana nadrág gyárba is ,csak meg nézni a munka körülményeket a hőségben?Napi 10 órát dolgoznak a munkasok abba nagy melegbe heti négy nap,hogy a fonoksegnek legyen még egy plusz szabadnap tekeregni!