Egy hónap körülire csökkent a várakozási idő az elméleti és gyakorlati sofőrvizsga között
Egy évtized óta nem látott módon, egy hónap körülire csökkent a várakozási idő a gép...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Felső-Háromszéken élőknek nagy áldás, hogy gyógynövények sokasága található környékükön: orbáncfű, szurokfű, csalán, cickafark, mezei zsurló, zsálya, édeskömény, menta, ánizs, apróbojtorján, gyermekláncfű, pitypang, hogy csak a legismertebbeket soroljuk, és amelyekkel elsősorban a krónikus betegségeket lehet kezelni, mellékhatások nélkül, de légúti panaszokra, nőgyógyászati gondokra, különböző szervi betegségekre, influenzás tünetekre is jók. Ezért fogalmazódott meg a szervezők fejében az igény, hogy feltérképezzék és megismerjék azon gyógynövények hatóanyagait, amelyek a köztudatban kevésbé vagy egyáltalán nincsenek benne, esetleg kevesen ismerik azokat, de igazi csodaszerként tartották számon már őseink is.
– A természet hatalmas gyógyszertára kifogyhatatlan forrás, sokat meríthetünk belőle egészségünk megóvása, illetve az elvesztett egészség visszanyerése érdekében – fogalmazott Keresztes Emese, aki hozzátette, hogy a gyógynövényekből gyógyszerek is készültek és készülnek mai napig, de leginkább teák, teakeverékek, kenőcsök, olajak, illóolajak, szörpök, tinktúrák hatóanyagai.
Az előadássorozatból az is kiderült, hogy a friss leveleket (áfonya-, diófa-, málna-, nyírfalevél, zöldségek levelei, tyúkhúr, útilapi) is felhasználhatjuk borogatásként, dunsztkötésként, illetve fürdővizet is készíthetünk belőlük.
– Általánosságban igaz, hogy a készítményhez szükséges növényadalékokat előírás szerint, de a kort, a súlyt, a betegség fokát és súlyosságát is figyelembe véve kell alkalmazni. Mérlegelni kell ezen kívül, hogy egyfajta gyógynövényt használunk-e fel, vagy összetett készítményt alkalmazunk – hívta fel a figyelmet az előadó.
Gyógynövény-terápiával számos betegséget orvosolnak manapság a természetgyógyászattól kezdve a hagyományos orvoslásig, ugyanakkor hatóanyagaik megtalálhatók már a homeopátiás készítményekben is, és persze a népi gyógyászatban is alkalmazzák.
– A növény mesél magáról, csak meg kell tanulnunk megérteni őt. Minden növény nevében vagy formájában benne van, hogy mire való – tudtuk meg Emesétől.
Példaként említette az útifűt, amelynek az ép leveleit hasznosítják, és oda kell figyelni a szállítására és a szárítására, valamint számos felső légúti megbetegedés esetén használatos a kipréselt leve.
Több felmérés is bizonyítja, hogy a gyógynövények ismerete és a velük való foglalkozás egyre inkább teret hódít a mi vidékünkön is. Ezzel az előadássorozattal a szervezők szerettek volna hozzájárulni ahhoz, hogy az érdeklődők szakszerű és hiteles tudáshoz jussanak, megismerjék a környezetünkben, közelünkben gyűjthető, található értékes herbákat.