Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Patika a Perkőn

Patika a Perkőn Kovászna megye

A Kézdiszentléleki Nők Egyesülete, a Communitas Alapítvány támogatásával és a Kézdiszentléleki RMDSZ Nőszervezet közreműködésével szervezett képzéssorozatot Patika a Perkőn: minden, amit a gyógynövényekről tudnunk kell! címmel. A tevékenységek minden korcsoportot érintettek. Az előadásokat Keresztes Bíró Emese tartotta a kézdiszentléleki közösségi házban.

Hirdetés
Hirdetés

A Felső-Háromszéken élőknek nagy áldás, hogy gyógynövények sokasága található környékükön: orbáncfű, szurokfű, csalán, cickafark, mezei zsurló, zsálya, édeskömény, menta, ánizs, apróbojtorján, gyermekláncfű, pitypang, hogy csak a legismertebbeket soroljuk, és amelyekkel elsősorban a krónikus betegségeket lehet kezelni, mellékhatások nélkül, de légúti panaszokra, nőgyógyászati gondokra, különböző szervi betegségekre, influenzás tünetekre is jók. Ezért fogalmazódott meg a szervezők fejében az igény, hogy feltérképezzék és megismerjék azon gyógynövények hatóanyagait, amelyek a köztudatban kevésbé vagy egyáltalán nincsenek benne, esetleg kevesen ismerik azokat, de igazi csodaszerként tartották számon már őseink is.

– A természet hatalmas gyógyszertára kifogyhatatlan forrás, sokat meríthetünk belőle egészségünk megóvása, illetve az elvesztett egészség visszanyerése érdekében – fogalmazott Keresztes Emese, aki hozzátette, hogy a gyógynövényekből gyógyszerek is készültek és készülnek mai napig, de leginkább teák, teakeverékek, kenőcsök, olajak, illóolajak, szörpök, tinktúrák hatóanyagai.
Az előadássorozatból az is kiderült, hogy a friss leveleket (áfonya-, diófa-, málna-, nyírfalevél, zöldségek levelei, tyúkhúr, útilapi) is felhasználhatjuk borogatásként, dunsztkötésként, illetve fürdővizet is készíthetünk belőlük.

– Általánosságban igaz, hogy a készítményhez szükséges növény­adalékokat előírás szerint, de a kort, a súlyt, a betegség fokát és súlyosságát is figyelembe véve kell alkalmazni. Mérlegelni kell ezen kívül, hogy egyfajta gyógynövényt használunk-e fel, vagy összetett készítményt alkalmazunk – hívta fel a figyelmet az előadó.

Gyógynövény-terápiával számos betegséget orvosolnak manapság a természetgyógyászattól kezdve a hagyományos orvoslásig, ugyanakkor hatóanyagaik megtalálhatók már a homeopátiás készítményekben is, és persze a népi gyógyászatban is alkalmazzák.

– A növény mesél magáról, csak meg kell tanulnunk megérteni őt. Minden növény nevében vagy formájában benne van, hogy mire való – tudtuk meg Emesétől.

Példaként említette az útifűt, amelynek az ép leveleit hasznosítják, és oda kell figyelni a szállítására és a szárítására, valamint számos felső légúti megbetegedés esetén használatos a kipréselt leve.
Több felmérés is bizonyítja, hogy a gyógynövények ismerete és a velük való foglalkozás egyre inkább teret hódít a mi vidékünkön is. Ezzel az előadássorozattal a szervezők szerettek volna hozzájárulni ahhoz, hogy az érdeklődők szakszerű és hiteles tudáshoz jussanak, megismerjék a környezetünkben, közelünkben gyűjthető, található értékes herbákat. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás