A templom körüli fák kivágásától tartanak Zalánpatakon
A katolikus templom és a környezete tervezett felújítása osztja meg Zalánpatakon a k...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
December 30-án a kórházban összesen 34 igazoltan pozitív, 4 fertőzésgyanús beteget ápoltak. Előbbiek közül 4-en a sebészeten, 4-en pedig az intenzív terápiás osztályon fekszenek, utóbbiak kritikus állapotban, de még nem intubálva. Egy Covid-gyanús beteg is az intenzíven van. Az utóbbi héten 26, járvány által érintett beteg gyógyultan távozott a kórházból, 3 személy hunyt el, mindannyian más betegségekkel is küzdöttek.
Az évi áttekintést a Covid19 megelőzésének és kezelésének kézikönyvéből vett idézettel vezette fel a kórházmenedzser: „ez egy példátlan globális háború, amelyben az emberiség ugyanazzal az ellenséggel néz szembe: a frontvonal a kórház, a katonáink az egészségügyi dolgozók.”
– Közeli történelmünkben példátlan év áll a hátunk mögött. De ez megmutatta, hogy mire vagyunk képesek, ha csapatban dolgozunk – értékelte a kórházmenedzser, egyúttal megköszönve munkatársainak az intézményen belüli összefogást, valamint annak a tágabb csapatnak a munkáját is, amelybe beletartozik a megyei és a helyi tanács, a támogató vállalkozók, a közegészségügyi igazgatóság, a katasztrófavédelem, a mentőszolgálat, társintézmények, a családorvosok – ők mind hatalmas volumenű munkát tudnak a hátuk mögött. Az igazgató nem titkolta, a járvány elején az ismeretlennel szemben a kórházi személyzet is félelmet élt meg, később ezt az érzést felváltotta a felelősségérzet.
Az egyértelmű hazai iránymutatás hiányában – a felsőbb vezetés kreativitásra utasította a kórházvezetőséget – a nemzetközi gyakorlathoz igazodva és az említett kézikönyvet forgatva dolgoztak ki új procedúrákat, betegutakat az intézményben, számtalanszor átszervezték azt. A nőgyógyászat és az újszülöttrészleg karanténba zárása közvetlenül a járvány kezdetén, majd az intenzív osztály lezárása után is sikerült talpraállni, sőt még más kórháznak is segítséget tudtak nyújtani, a marosvásárhelyi covidos intenzív terápiának például, több megyéből is fogadtak betegeket.
Mikor háttérkórház lett az intézmény, vagy beindította a sürgősségi ellátást, egyre több munkát vállalt magára a munkaközösség, közben azonban a hosszú távú fejlesztésekre is figyeltek, a PCR-laboratóriumnak például a járvány után is jelentős szerepe lesz a diagnosztikában, uniós támogatásból szerelik fel modern készülékekkel az intenzív osztályt, de egy mesterséges intelligencia algoritmus kifejlesztésére is pályáztak.
Közben folytak az épületfelújítások, bővítések, építések és tervezések (stroke-központ, moduláris sürgősség, tüdőgyógyászat) és a személyzetet bővítették öt rezidens orvossal (kettő a sürgősségin, kettő az intenzív osztályon dolgozik, az ötödik radiológus), megszerezték az engedélyt a rezidensképzésre (ez már a gyakorlatban is működik), és a harmadik fázisú gyógyszertanulmányokban való részvétel jogát is – sorjázta az év történéseit, kritikus pontjait és pozitívumait a kórházmenedzser.