Petíciót nyújtottak be az Európai Unió illetékes titkárságára Brassó, Kovászna, Hargita és Maros megyék tanácsainak elnökei, amelyben azt kérik, hogy gyakoroljanak nyomást a román kormányra, hogy oldja meg a medveügyet. Az aláírók hangsúlyozzák: nem a medvék ellen, hanem az emberek védelmében cselekednek.
A házigazda Tamás Sándor hangsúlyozta: nem azokról az esetekről van szó, amikor az ember a hegy tetején, az erdő között találkozik a medvével, hanem azokról, amelyek naponta a települések utcáin járkálnak úgy, ahogyan azt a sajtótájékoztató elején bemutatott négy kisfilmen is látni lehetett.
Hangsúlyozta: nem (csak) a maguk nevében beszélnek, konzultáltak a polgármesterekkel, gazdálkodókkal, a közbirtokosságok képviselőivel, a veszélyzónákban lakókkal.
Meglátása szerint kellene egy vadászati kvóta, amíg visszaáll az egyensúly, és ezt követően volna szükség egy beavatkozási kvótára, amely azokra a vadakra irányulna, amelyek rendszeresen lakott területen veszélyeztetik az emberek életét, ugyanakkor gyors kártérítési rendszerre volna szükség. Gondolkodni kevés idő van, hisz alig három hónapon belül „legkevesebb 1500 medvebocs születik a négy megyében”.
Borboly Csaba Hargita megyei elnök kifejtette: csak idén hét ember halálát okozták a medvék (egy nyolcadik áldozatot vizsgálnak, hogy medvék vagy farkasok tépték-e szét), és ezernél is több esetben regisztráltak medvekárt.
– A nagyvadakra vonatkozó európai irányelv csak arról beszél, hogy védeni kell a medvéket, nincs szó arról, hogy semmilyen körülmények között nem lehet vadászni – oszlatta el az esetleges félreértéseket Borboly.
Hozzátette: a mostani rendszer nem működik, túlbürokratizált, a károkat nem fizetik. Meglátása szerint arra volna szükség, hogy a helyi hatóságok a mostaninál jóval nagyobb autonómiával dönthessenek a konkrét helyi medveügyben.
Adrian Gabor Brassó megyei alelnök elmondta: Brassó esetében egyesült államokbeli és kanadai szakembereket vontak be, akik saját tapasztalatból azt állították: azt a medvét, amelyik rászokott, hogy szemeteskukából egyen, többé nem lehet visszaszoktatni az erdőbe, és csodálkozva látták, hogy itt van olyan anyamedve is, amelynek öt bocsa van.
Péter Ferenc Maros megyei elnök szerint a társadalmi felfogással (is) baj van.
– Egy egész hétig cikkeztek az egyébként sajnálatos parajdi medvebaleset kapcsán, de annak a vidéki jegyzőnek az esete, akit lakásától 200 méterre tépett szét a medve, az csak napihír volt, és a családját sem kérdezte meg senki, hogy miből neveli fel árván marad két kiskorú gyerekét – mutatott rá az elöljáró.
Péter szerint meg kell érteni, hogy ezek nem a rajzfilmek méznyalogató kedves mackói, hanem az emberre veszélyes vadállatok, amelyeket – meglátása szerint – ott kellene védelem alá helyezni, ahol kihalófélben vannak, és nem Romániában, ahol az európai populáció háromnegyede él, s ennek 80 százaléka a négy megyében.
A Skypon Brüsszelből bejelentkező Vincze Loránd európai parlamenti képviselő szerint felmerül a hatóságok felelőssége. Minthogy a környezetvédelmi minisztérium felvállalta ezt az ügyet, így a kormány felelős a történtekért, amelyet Brüsszelből is „biztatni” kell, hogy oldja meg a problémát.
– Itt nem lehet európai modellről beszélni, mert csak Romániában van ez a helyzet, erre kell európai megoldást kidolgozni – szögezte le Vincze.
A petíció felkerül az Európai Unió petíciós titkárságának honlapjára, amit – egy később közzéteendő linken – mindenki támogathat aláírásával.
Jobb lenne ha a munkara koncentralnanak a kedves urak es ne csinaljanak politai ugyet a medvebol.Borboly ur mindjart nem csinal semmit csak a medveket hajtsa ejjel nappal, onnok megyei „tanacs ” elnokok nem medvepasztorok!!!!