A templom körüli fák kivágásától tartanak Zalánpatakon
A katolikus templom és a környezete tervezett felújítása osztja meg Zalánpatakon a k...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Március óta üresen áll a málnási háziorvosi rendelő, a faluból a betegeknek vagy Sepsiszentgyörgyre vagy Bodokra kell járniuk. A doktornő halálával keletkezett űrt egyhamar nem tölti be senki, de Háromszéken még sok ezer beteg jár a málnásiak cipőjében. A perspektívákról Seres Luciát, a Kovászna Megyei Háziorvosok Egyesületének elnökét és Kerekes Jenőt, az orvosi kamara vezetőjét kérdeztük.
„A háziorvosi szakma nagyon nehéz, nincs megbecsülve, nincs megfizetve, túl van bürokratizálva, a betegek az orvostól kérik számon azt, amit másfelől a betegbiztosító vagy a törvény megtilt számukra.” Az idézett Kerekes Jenő ezt azzal illusztrálta, hogy ha felírnak egy kompenzált receptet egy olyan nyugdíjasnak, akinek 700 lejnél egy lejjel több a jövedelme (mondjuk 100 lejes bankbetéte miatt), akkor őt büntetik meg a legközelebbi ellenőrzéskor, holott neki nem feladata, de nem is joga a beteg anyagi helyzetét monitorizálni. Ezért (is) nem akar senki háziorvos lenni, főleg nem falun, de még városon sem, inkább választják a jobban jövedelmező és megszabott programhoz kötött kórházi szakorvosi állásokat.
A háziorvosi praxisjog a törvény szerint eladható, ám Málnáson először le kellene folytatni a hagyatéki tárgyalást, aztán az örökösök nyernének jogot a praxist értékesíteni. Ez minimum egy évet tart, viszont addig a pácienseknek az a 40%-a, aki krónikus betegségekre rendszeresen írat fel magának orvosságot, szétszóródik, átiratkozik máshoz, márpedig legalább 500 személy kell ahhoz, hogy önálló rendelést működtessen egy orvos.
Azt a sokoldalúságot, amit most muszájból felmutatnak a menedzseri, könyvelői, jogászi kvalitásokat is megkövetelő állásukban a háziorvosok, az újabb generációk nem kívánják maguknak. Pedig a baj nagy: a 101 háromszéki orvosból mintegy tíznek 50 éven alul van az életkora, páran vannak 50 és 60 között, jó részük 60 feletti.
– Írtunk a prefektúrának, a megyei tanácsnak, az egészségügyi igazgatóságnak, a minisztériumnak több ízben, de csak semmitmondó válaszokat kaptunk – mondja Seres Lucia. Pedig ők támogathatnák az ingatlanadó vagy a közköltségek átvállalásával az orvost, így talán lenne utánpótlás. Hamarosan az asszisztensekkel is hasonló problémák lesznek, ők is inkább külföldre mennek dolgozni.
Háromszéken jelenleg 14 háziorvost hiányolnak, falun és városon is van üres rendelő. Kerekes Jenő elmondta, még Brassóban is meghirdették az üres praxisokat, onnan sem jött senki, de Marosvásárhelyen is mindössze öt rezidens háziorvos van.
Szotyori Angéla, Málnás község polgármestere, aki 26 évet dolgozott asszisztensként a helyi rendelőben, nyilván szívügyének tekinti a helyzet megoldását, de nincs cselekvési tere. Támogatná a rendelő fenntartási költségeit, de nincs kinek. És a betegek közben elvándorolnak. Pedig – és ez egy másik másik visszásság e téren – ha egy háziorvos 2200 betegen felül is fogad a listájára, a biztosító pénzmegvonással bünteti.