Raszolgaltak, ki lottek az egesz vadallomanyt es most osztogassak a dijakat es az adja aki meggazdagodott a vadaszatbol annak akivel csinalta es nem adott eleget neki, most ad egy dijat hogy bedugja a szajat.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az év egyik legjelentősebb eseménye a Vadon Egyesület életében a Venator Terrae Siculorum díj kiosztása, amellyel az egyesület a három székely megye egy-egy vadgazdájának több éves–évtizedes munkáját ismerte el. A pénteki díjkiosztón csak a kitüntetettek és a szervezők vehettek részt, a nagyközönség Facebook-közvetítésben követhette az ünnepséget.
Sárkány Árpád, a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács elnöke Tamás Sándor tanácselnök és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester nevében is köszöntötte a jelenlevőket. Kitért arra is, nehéz a helyzete a vadászoknak, nemcsak azért, mert folyamatosan támadásoknak vannak kitéve, negatív színben tüntetik fel őket, hanem azért is, mert az erdőkben a vaddisznóállomány jelentősen megcsappant a sertéspestis következtében, kell 10 év, míg visszaállhat a járvány előtti szintre.
Demeter János, a Vadon ügyvezető igazgatója azt részletezte, mennyi mindennel jár a felelős vadgazdálkodás, melynek köszönhetően Székelyföld erdei Európa vadban leggazdagabb és legváltozatosabb élővilágával bíró területei: ismerni kell a vadak szokásait, megfelelő élőhelyet kell biztosítani nekik a fennmaradásukat elősegítendő, ugyanakkor a gyengébb egyedek kiselejtezésével erős genetikai állományt kell kialakítani, de mindenekelőtt szeretni az erdőt és a vadakat.
– A Vadon 2013-ban azért hozta létre ez érdemrendet, hogy kitüntesse azokat, akik leginkább jeleskednek a vad és élőhelye védelmében, a vadászati etika művelésében, a vadászati kultúra népszerűsítésében – mondta az egyesületi elnök.
A vadászok javaslatai alapján Maros megyéből Fülöp László Zsolt, Szováta polgármestere vehette át a díjat, Hargita megyéből Szabó István, a megyei állami erdészet vadászati osztályvezetője, Kovászna megyéből pedig Benedek Barna vadgazda-mérnök, a Pro Silva Egyesület elnöke. Öt Venator-díj azon magyarországi szakemberekhez került, akik a Székelyföldi vadászat népszerűsítésében és a térség hírnevének öregbítésében jeleskedtek, ám ők csak utólagos időpontban vehetik majd át a kitüntetést.
Benedek Barna a Venator Terrae Siculorum Vadászérdemrend arany fokozatában részesült. A vadgazda-mérnök 1967-ben született, a középiskolában ipari famegmunkálást tanult, érettségi után a málnási kisipari szövetkezetnél dolgozott, míg 1990-ben pályát váltott, a Romsilvánál lett kerületvezető erdész. Az erdők tulajdonjogának megváltozása következtében, ekkor már a Nyugat-Magyarországi egyetem erdőmérnöki karán szerzett vadgazda végzettséggel, később vadgazda-mérnöki mesterivel, 2003-tól a Hatod magánerdészet kerületvezetője, 20 ezer hektár erdőért felel. 2010-ben alapította meg a Pro Silva Vadásztársaságot.
– Kívülállók nem ismerik a munkánk nehézségeit – mondta Benedek Barna a díj átvétele után. – A répaszedéstől a minisztériumi vitákig, mindenütt helyt kell állni, és megmenteni a mundér becsületét.
Romlik a törvényi környezet, a vadászathoz való társadalmi hozzáállás, éppen ezért az utánunk következőknek még nehezebb lesz. De a mi dolgunk egyszerű volt: becsülettel és tisztességgel, odaadással végezni a munkát.
Raszolgaltak, ki lottek az egesz vadallomanyt es most osztogassak a dijakat es az adja aki meggazdagodott a vadaszatbol annak akivel csinalta es nem adott eleget neki, most ad egy dijat hogy bedugja a szajat.
Savanyú a szőlő a lúzereknek. Aki meg jól csinálja az nem „lövi ki az egészet”, mert holnapra is kell egy kis pénz. Ez a logikája a dolognak. Bizony, piszkosúl pénzre megy a dolog, nem kitüntetésekre… Ezért nehéz bedugni valakinek a „száját egy díjjal”.
Sok az elégedetlenkedő, bár nem igazán értem a legtöbb hozzászólást. Feltételezem, hogy Benedek Barna, a Pro Silva Vadászegyesület elnök-igazgatója a célpont, és joggal. 🙁
A parasztok földjén folnevelt meghizlalt vádat kurva nehéz kilónyi, A karok megtérítésérol egy szó nem hangzik el, mert ez már nem a vadászok dolga, ez már a pofátlanság tetofoka
.
„A parasztok földjén folnevelt meghizlalt vádat kurva nehéz kilónyi, A karok megtérítésérol egy szó nem hangzik el, mert ez már nem a vadászok dolga, ez már a pofátlanság tetofoka”
Bizony a vádat nehéz kilónyi.
És hát, amikor kilövik azért nem jár díj. Sajnos. A károk megtérítéséről pedig jogszabály rendelkezik és nem jópofiság, főleg nem díjkiosztási alkalom témája.
Ismerős ez a név nekem.Sárkány elvtárs volt valamikor,most Sárkány úr.Istenem hova jutottunk.
„Sárkány elvtárs volt valamikor,most Sárkány úr.Istenem hova jutottunk.”
A kedves kotyogó nincs tisztában azzal, hogy a fiatal Sárkány aki a képen látható, nem nagyon lehetett párttag a kora végett se, de ha lett volna is nem nagyon kerülhetett a nomenklatúrába. Az idősebb Sárkány pedig annyira volt pártember (tagságáról nem tudni) , hogy erdészetvezető létére nem Ő volt a pártitkár, hanem egy románul sem beszélő falusi erdész… A világnézetéről pedig annyit, hogy legjobb barátja a Szent József plébánián szolgáló Ft. Szabó Lajos címzetes kanonok, esperes, szentszéki tanácsos volt. Nemegyszer volt számonkérve, hogy mi okból van az, hogy alkalmazottainak magyar nemzetiségű aránya mi okból 97%. Ne ítélj, hogy ne ítéltess, szól a mondás.
Venator siculorum es a f…m mar nem tudjuk, hogy torjuk ki a nyelvunkot es haragszunk arra aki nem becsuli a magyart es a magyar nyelvet, miert nem lehetett volna pl ‘szekely vadasz”?
„Venator siculorum es a f…m mar nem tudjuk, hogy torjuk ki a nyelvunkot es haragszunk arra aki nem becsuli a magyart es a magyar nyelvet, miert nem lehetett volna pl ‘szekely vadasz”?”
A nyelvtöréssel az a helyzet, hogy épp ez a bejegyzés a legjobb példája annak. A másik dolog pedig az, hogy sajnos a díjak esetében ez egy általános szokás, nem kötelező de divatos. Ugyanaz mint amikor egy növénynek latin neve van. A magyar formája nekünk érthető, a latin az egész világ számára…
Egyre több a vadgazda Székelyföldön, hála a gödöllői Szent István Egyetem (2021 február 1-től MATE – Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem) együttműködésének a csíkszeredai székhelyű Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvánnyal (PAHRU), ugyanis a MATE Csíkszeredába kihelyezett mesterképzésein vidékfejlesztő agrármérnökök és vadgazda mérnökök gyarapíthatják az alapképzésről hozott tudásukat. Erdélyben, de Romániában is egyedülálló lehetőség. Lassan a fiatal nemzedéknek kell előtérbe kerülnie a friss tudással, akiknek a régi vadgazdák átadhatják tapasztalataikat. Úgy látom, hogy a fiatal nemzedéket is vezető pozíciókba kellene helyezni, akik már ismerik a vadgazdálkodás újabb kutatási eredményeit is, és hatékonyan tudnak tevékenykedni ebben a nemes hivatásban. Ugyanakkor segítőkészek, rugalmasak és friss tudással rendelkeznek.
Jol meghiztak es panaszkodnak es kozbe agyon lottek mindent a nagy privatizacio utan.