Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Régizene a kastélyban

Régizene a kastélyban Kovászna megye

A baróti Kájoni Consort régizene együttes kétnapos ünnepre hívta a hétvégén a kultúra iránt érdeklődőket: a nyolcadik alkalommal megszervezett reneszánsz családi napjuknak és az erdővidéki régizene találkozójuknak az olaszteleki Daniel kastély adott otthont, ám ezúttal nem a szállóként működő nagyobbik épületben, hanem a „kicsi kastélyban” kaptak helyet, mely ugyan még felújítás alatt van, de melynek két terme és előtere az alkalomra épp megfelelőnek bizonyult.

Az első napon, szombaton az egyik teremben táncház zajlott: Tüzes-Bölöni Csilla helybéli református tiszteletes asszony tanította régi táncokra a fiatalokat, mely táncokhoz a zenét a Kájoni Consort tagjai szolgáltatták.

Táncolt az apraja, nagyja

A táncházba számos fiatal bekapcsolódott, sőt, egészen kicsi gyermekek is tanultak táncolni, többen anyukájukkal együtt. Mindeközben azok számára, akiket kevésbé a tánc, hanem inkább a kastélyok iránti érdeklődés vonzott, a másik teremben az EduKASTÉLY projekt társasjátékai voltak az asztalokra kirakva: kicsik és nagyok itt játékkártyák, dobókockák, kirakós képek segítségével gyarapíthatták, illetve ellenőrizhették az erdélyi kastélyokhoz, azok régi világához, hagyományaihoz fűződő ismereteiket, de egyben a hely, vagyis Erdővidék történelméről, földrajzáról, biológiájáról is megtudhattak egyet, s mást. Egyik játékban például az volt a feladat, hogy virágokat kellett felismerni, azok közül pedig megtalálni azt, amelyikből nem köthettek csokrot Erdővidéken, vagyis, amelyik itt nem fordult elő. Ugyanakkor tégelyekben fűszerek voltak kirakva – fahéj, ánizs, rozmaring, tárkony és kömény –, aki valamelyiket nem ismerte volna, elolvashatott róluk egy rövid leírást, vagy akár meg is kóstolhatta azokat a Beátrix konyhája elnevezésű sarokban. Kedveltek voltak a képes kockák is, ezeket úgy kellett összerakni, hogy valamelyik erdélyi kastély képe rajzolódjon ki belőlük.

Elkalandoztak a régmúltba

Játék közben a szomszéd teremből átszűrődő régi zene valódi „kastélyos” hangulatot teremtett, így mindenki elkalandozhatott a régmúltba egy kicsit, és megismerkedhetett szó szerint is elődeink életének egy-egy szeletével.

A régi táncokat oktató Tüzes-Bölöni Csilla érdeklődésünkre elmondta: az általa vezetett olaszteleki Cygnini régizene- és táncegyüttes négy évvel ezelőtt alakult, nevük azt jelenti, hogy „hattyúcskák”, ezáltal is kötődve az olaszteleki Danielekhez (az olaszteleki kastély egykor a Daniel nemesi család birtoka volt), akiknek címerében ott szerepel a hattyú. Reneszánsz táncokat tanulnak, jelenleg két korcsoportban, ugyanakkor furulyáznak és ütős hangszereken is játszanak. Idén a Daniel kastélyban léptek többször is fel, de Kolozsváron, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában és Borszéken is vendégszerepeltek táncaikkal.

A hattyúcskák

– Lelkesek a tanítványaim, szívesen járnak a hetente egyszer tartott próbákra, idén a csíkszeredai régizene fesztivál mesterkurzusán is részt vettek – mondta Tüzes-Bölöni Csilla. A Cygnini ének- és táncegyüttest másnap, vasárnap sorra került régizene délutánon is láthatta a közönség, lelkesen megtapsolva az olaszteleki fiatalok népszerű előadását. Fellépett ugyanakkor a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum Sebestyén Lajos által vezetett Gyűszűvirág régizene együttese, és az ugyancsak megyeszékhelyi, fiatal zenészekből álló Trombita trió is, utóbbiak üde színfoltot adva az eseménynek.

A vasárnapi koncertet végül az idén harminc éves baróti Kájoni Consort régizene együttes előadása zárta. Egyed Csaba, Fancsal Zsolt, Antal László, Illyés Lajos, Oláh-Román Ida, Farkas Erzsébet, Veress Katalin és művészeti vezetőjük, Gyulai-György Éva ezúttal is bizonyították, hogy az erdélyi és magyar reneszánsz zene csillaga nincs letűnőben, épp ellenkezőleg, népszerűsége egyre magasabbra ível, így az együttes, mely három évtizeddel ezelőtt azt a célt tűzte zászlajára, hogy a régizenét népszerűsítse, mára mondhatni révbe ért.

A családi nap és a régizene találkozó partnere idén is a Daniel kastélyszálló volt, melynek tulajdonosai – Rácz Attila és Rácz Lilla – ismét, ezúttal immár sokadjára bizonyították, hogy hűséges pártfogói a kultúrának, a művészeteknek. Mint Lilla lapunknak elmondta, az itt szervezett kulturális rendezvények iránt a kastélyszálló vendégei is érdeklődést mutatnak, sokszor hírül vive a nagyvilágban azok színvonalát, értékét, így hozzáadva egy csipetnyit Erdővidék kulturális turizmusa kínálatához is.

Mint hangoztatta, a kicsi kastély épületét még idén át szeretnék adni a turista forgalomnak, az viszont már felújításának kezdete óta otthona volt különböző rendezvényeknek.

 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások