Kézdivásárhelyen újra Szilveszter Szabolcs az alpolgármester
Kézdivásárhely képviselő-testülete november 4-től, hétfőtől immáron teljes létszámba...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az őszi gabonából 30–35, a tavasziból 20–25 százalékkal jobb termés lett az idén, mint a sokéves átlag – jelentette ki Könczei Csaba. A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője szerint a rekordtermés elsősorban a rendkívül kedvező időjárásnak köszönhető.
Az igazgató elmondta: Kovászna megyében gyakorlatilag befejeződött az aratás, és az eredmények „több mint jónak” nevezhetők. Búzából 4638 kilogrammos átlaghozamot regisztráltak hektáronként, ez legalább 1200 kilogrammal több, mint a sokéves átlag. Rozsból hektáronként 4139, tritikáléből (a búza és a rozs keresztezésével létrehozott szemes gabonaféle takarmánynövény) 4288, őszi árpából 4280 kilogramm termett.
– Ezek a hozamok jó 30–35 százalékkal meghaladják a sokéves átlagot elsősorban annak köszönhetően, hogy akkor esett az eső, amikor kellett, és annyi, amennyi kellett. Nem utolsó szempont az sem, hogy az utóbbi egy hónapban igazi aratóidő volt, és így a szokásosnál sokkal jobb körülmények között került sor a cséplésre. Emiatt nem csak mennyiségre, de minőségre is jó lett a termés. A későbbi tárolás szempontjából ugyanis rendkívül fontos, hogy a szemek szárazon kerüljenek a magtárakba – magyarázza a szakember.
Külön figyelmet érdemel a repce. Ebből hektáronként 3423 kilogramm termett, ami több mint 50 százalékkal meghaladja a sokéves átlagot.
A tavaszi gabonafélékből ezekhez képest gyengébb, de még mindig nagyon jó termés lett. A tavaszi sörárpa és zab hektárhozama „csak” 20–25 százalékkal haladja meg a sokéves átlagot: sörárpából 3614, zabból pedig 2168 kilogramm termett.
A borsótermés 2869 kilogramm volt hektáronként, ez nagyjából megfelel a sokévi átlagnak.
Könczei Csaba úgy látja, nagyon fontos lenne bővíteni a tárolókapacitást. Bő termés esetén ugyanis a nagy gabonakereskedők a „termőföld végén” vásárolják fel a gabonát, és „annyit adnak érte, amennyit adnak”.
Ez a gabona októberben, novemberben, netán jövő februárban, márciusban sokkal többet érne, ám nagyon korlátozott lehetőség van a tárolásra – véli a szakember.
– Úgynevezett integrátorokra lenne szükség, azaz olyan cégekre, amelyek biztonságos és modern tárolókapacitással rendelkeznek, ahol – térítés ellenében – megőriznék a termést, hogy azt később magasabb áron lehessen értékesíteni. Ezeket – elvben – külső vállalkozó is megépíthetné, de véleményem szerint szerencsésebb lenne, ha maguk a termelők szövetkezeti rendszerben ruháznának be ilyen létesítményekbe – mondja Könczei Csaba.
Az igazgató szerint a burgonya és a répa is túl van már a „kritikus perióduson”, és a megye egész területén bőséges termésre van kilátás.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter kedden jelentette be, hogy az utóbbi időben, példátlan módon, az országos búzatermés meghaladta a tízmillió tonnát. Az átlagtermés 4836 kilogramm/hektár volt, ami hektáronként csaknem egy tonnával több, mint 2016-ban. A szakminiszter „rendkívül jónak” nevezte a búzatermés minőségét, amelyből bőséggel kell jutnia exportra is.