Kovászna megye 260 kilométeres úthálózatát nem politikai színezet alapján javítják, állítja Kovács Ödön megyemenedzser. Ezt minden lobbizni akaró polgármesternek el szokta mondani. A lehetőségekhez, és nyilván az elérhető anyagi forrásokhoz mérten dolgoznak megyeszerte, mindig készül egy elsőbbségi lista, amelyet az utak minősége és az érintett lakosság aránya szerint állítanak fel.
„Ha négy év alatt nem is, de nyolc év leforgása alatt nincs olyan megyei besorolású út Kovászna megyében, amelyre ne kerülne aszfalt. Az, hogy most nagyobb munkálatok zajlottak Erdővidéken, annak tudható be, hogy az a térség nagyon el volt hanyagolva, rengeteg pótolni való volt” – fogalmazott Kovács Ödön háromszéki megyemenedzser.
Jelenleg két, a Regionális Operatív Program (POR) keretében nyert támogatásból zajló útfelújítás is befejezés előtt áll. Az egyik a 33 kilométeres, Málnásfürdőn áthaladó, Mikóújfalutól az ágostonfalvi hídig (Brassó megye határáig) tartó, 122-es számú megyei út felújítása, ez a munkálat 15 millió euróról indult, de a végső értéke csak akkor derül ki, amikor lezárják a pályázatot. A másik, szintén nagyobb beruházás a 131-es megyei út felújítása; ez az út Baróttól Olaszteleken át Vargyasig tart, ez egy több mint 15 kilométeres útszakasz, és a munkálat értékének „kiindulópontja” 7 millió euró.
Tervezik az első okosutat
„Előkészítési, tervezési fázisban van a 114-es számú megyei út felújítása is. Ez ugyancsak a Regionális Operatív Program által támogatott, de már az új fejlesztési időszakban. Itt kész van a hatástanulmány és a műszaki terv licitje is lezajlott, hamarosan közlik a nyertest, és hozzálátnak a műszaki terv elkészítéséhez. Ez az út Szentlélektől Lemhényig tart, 19 kilométer hosszú, és a korszerűsítés összege megközelítőleg 20 millió euró, azért csak megközelítőleg, mert a mutatók még nincsenek jóváhagyva” – részletezte a háromszéki megyemenedzser.
Ezen az útszakaszon számos okosítást terveznek, a mérleg és a megvilágított átjárók mellett különféle szenzorokat is beépítenek, például olyanokat is, amelyek jelzik a hóréteg vastagságát, illetve a jegesedésre is figyelmeztetnek. A terv része okosbuszmegállók építése is, ugyanakkor teljes hosszában bicikliút halad majd mellette; ahol a helyszűke miatt nincs erre lehetőség, ott a sávot ráfestik az útra.
A Besenyőt Maksával összekötő utat és a hidat tavaly fejezték be
További három rövidebb útszakasz az Anghel Saligny országos infrastruktúra-fejlesztési program részeként fog megújulni Háromszéken, a szerződéseket már aláírták. Megújul Angyalos és a vasúti átjáró közötti, nagyon rossz állapotban levő egy kilométeres szakasz is. Megjavítják a Sepsikőröspatak központjából induló, az úgynevezett virágosházig tartó utat is, ami azt jelenti, hogy a település teljes belterületét modernizálják, új járdákkal, átereszekkel. Újjáépítik a Sepsibükszádtól az állomás felé tartó utat is, itt a beruházás értékét növeli, hogy az Olton egy hidat is kell építeni. Ugyancsak a Saligny program keretében terveznek benyújtani két pályázatot, az egyik a Barátostól Zaboláig tartó, 121G jelzésű megyei út felújítására vonatkozik, a másik pedig Hidvégtől a véczeri emlékműig tartó megyei út, mindkettő esetében kisebb megszakításokkal tervezik az útjavítást, ugyanis vannak olyan érintett települések, ahol még nincs közművesítés, így azokat a szakaszokat nem lehet belefoglalni a pályázatba.
„Természetesen, ahol vannak azonnal orvosolandó hibák, azokat javítjuk, például Miklósváron a temetőnél, ahol leszakadt 150 méteren az út, vagy a véczeri emlékmű, amelynek környékét önerőből teljesen újraaszfaltoztuk” – hangsúlyozta Kovács.
További tervek
A későbbi tervek kapcsán a megyemenedzser elmondta, Kézdiszéken a 114-es megyei út rendbetétele után karbantartásként egy vékony aszfaltréteget terveznek teríteni a Kézdivásárhely–Kovászna közötti 121-e megyei útra, majd az úgynevezett gelencei letérőtől, a 121F-en egészen a székely kapuig, a Szentkatolna–Csernáton szakaszon 4-5 év múlva indokolt a komolyabb útjavítás. Kovászna környékén a 121D jelzésű, 9,6 kilométer hosszú úton, Borosnyótól Zágonig terveznek új aszfaltot önteni az Országos Befektetési Alap (CNI) finanszírozásával.
Kovács Ödön megyemenedzser úgy véli, Erdővidék útjainak rendbetétele régi adóssága volt a megyének
A megyei úthálózat több mint egyharmada Kézdiszéken, majdnem egyharmada Erdővidéken halad át, Sepsiszéken és Orbaiszéken sokkal kisebb a megyei utak aránya. Sepsiszentgyörgy környékén mondhatni egyetlen megyei útszakasz aszfaltozatlan, éspedig az Angyalos és a besenyői letérő között út, ennek pedig nyomós oka van.
„Az angyalosi bekötőutat javítják, ugyanakkor Sepsiszentgyörgy építi a terelőútját, ami azt jelentené, hogyha leaszfaltozzuk ezt a szakaszt, akkor a Felső-Háromszékre, Orbaiszékre tartó teherforgalom beterelődik Maksára. Az pedig élhetetlenné tenné a falut, tehát gyakorlatilag ezzel védjük az ott lakókat, egy évben többször is megszórjuk tört kővel az útszakaszt, és elsimítjuk” – adott erre is magyarázatot Kovács.
Fotók: Kovászna Megye Tanácsa / Facebook
ezt most komolyan gondolja a menedzser ur?
okosutak? csak azert nem kerulunk el senkit mert csore a fe.ekunk es okosutakrol almodozunk.
nem latjak a fomuftik a tarsadalmi gazdasagi helyzetet a megyenek, viszonyitva a szomszedokhoz, pl Brassohoz. es ok sem okosutakban meg hasonlo trendi marhasagokban gondolkodnak.
parasztot vakitani, meg hulyiteni lehet. de az igazsag az. hogy a megyei es altalaban kozutak, hidak infrastruktura stb allapota nem mondhato jonak, ellentetben a felujitasi munkalatokat elnyero nehany tuzkozeli ceg gazdasagi allapotaval, melyek zsirosra keresik magukat a munkalat tervezojevel egyetemben. szep rendszer ez. ezen hizik minden tag. (lasd a mellekelt abrat).
okosutak… hagyjanak mar…