Szakács László marad az alpolgármester Baróton
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alp...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Sugásfürdőn az erdőkkel körülvett erdei iskola 2022 tavasza óta fogadja a gyermekeket különböző programokra: ezek lehetnek egy-egy téma – többnyire állatok – köré csoportosított foglalkozások vagy az osztályra szabott tevékenységek. Míg egy csoport bent tudományos kisfilmet néz, kézműveskedik, különböző tárgyakat alkot, addig a többiek kinti programokon vesznek részt. Igy például a madarak napján kis cserepekből alakítanak ki madárkát, a rókák napján pedig filcből róka alakú pohármelegítő, de készül hűtőmágnes, szélcsengő és sok hasznos, mutatós dolog, csupa természetes anyagból. A gyermekek megtanulnak állatnyomokat olvasni és reprodukálni, megfigyelik a természet hangjait (nesztérképet készítenek), a helyszínen megtapasztalják, mit tud egy mofetta és ott mire kell vigyázni, borvizet kóstolnak a közeli forrásból, megtanulják, milyen életfeltételek között él meg egy állat, simogathatnak teknősbékát vagy akár botsáskát, mikroszkóp alatt tanulmányozhatnak bogarakat, túrázhatnak az erdőben és még hosszan sorolhatók azok a tevékenységek, amelyeket a Rókavár munkatársai szerveznek a gyermekeknek, magyarázza a létesítmény adminisztrátora, Csibi-Duka István.
Az erdei iskolában egyszerre két csoportot, azaz mintegy 50 gyermeket tudnak fogadni, de a Vadon vezetői már azon törik a fejüket, hogy bővíthetnék a teret, hiszen egyre táguló körből jelentkeznek be iskolás csoportok. Szentgyörgyről már mindegyik iskola megfordult itt, de a Tanulók Klubjába járó diákok, sőt az Írisz Ház fogyatékkal élő felnőtt foglakoztatottjai is ellátogattak ide. Jöttek testületileg a kálnoki és az apácai iskolások, a kőröspataki tanintézmény felső tagozatosai, jöttek Illyefalváról, Uzonból, Rétyről, Bereckről, Barátosról, Nagyborosnyóról, bejelentkeztek brassói és segesvári diákok is. Az Iskola másképp héten vagy a Zöld héten is szívesen élnek a lehetőséggel az iskolák. De a szálláshelyként is működő Rókavár ideális helyszínt jelentett a türkösi konfirmandusoknak szervezett ifjúsági napnak, illetve a sepsiszentgyörgyi városnapokon a vendég filharmonikusok egy része is itt volt elszállásolva.
Csibi-Duka István szerint a pedagógusoktól nagyon jó visszajelzéseket kapnak: az óvónők – hiszen már óvódás csoportok is bejelentkeztek – tanítók, tanárok értékelik, hogy milyen változatos tevékenységeket szerveznek a diákoknak a Rókavárban, nem mellékesen azt is, hogy ezáltal kissé tehermentesítik őket, hiszen a két-háromnapos folyamatos gyermekfelügyelet amúgy is állandó figyelmet igényel a pedagógusoktól. Korábban szerzett, nem mindig pozitív táborszervezési tapasztalatok után örülnek annak is, hogy a Rókavár csapatával jól lehet kommunikálni, továbbá segítőkészek és rugalmasak.
Az oktatók szerint a tapasztalati tanulás előnyeit is mindig megerősíti az erdei iskola. Végül az is számít, hogy Szentgyörgyhöz közel van a létesítmény, nem kell autóbuszt fogadni, hosszasan szervezni az oda- vagy hazaszállítást, hiszen a Rókavárba a Vadon kisvonatával viszik ki a gyermekeket, ami egy külön színfoltot jelent a programban, ráadásul nagyon pénztárcabarát megoldás. Amúgy is megfizethető árakkal dolgoznak az önkormányzat által támogatott fenntartók, hiszen egy háromnapos tábor költsége teljes ellátással és a programokkal 270 lej/fő, míg a két naposé 160, a tematikus napon a 70 lejes díj pedig magába foglalja az ebédet is. További költségként felmerülhetnek viszont a Sugásfürdőn meglátogatott egyéb szabadidős létesítmények (kalandpark, mászófal, golfpálya, spa) belépőjegyeinek árai is, ha oda is elmennének a gyermekek.
Jó volt tehát az ötletgazdának, a Vadon Egyesület igazgatójának, Demeter Jánosnak az elképzelése, van létjogosultsága az erdei iskolának, ami maximálisan kihasznált: az idei évben csak az augusztus maradt lefedetlenül, de amúgy is kell a karbantartásra is egy kis idő. A bejelentkezések visszamondása ritka kivételnek számít. Csibi-Duka István elmondta, megkezdték a jövő évi programok tervezését-szervezését, sőt, már jegyeztek öt foglalást is.
Hogy emeljék a Rókavár rangját, a Vadon Egyesület azt a közeljövőben szeretné a magyarországi Országos Erdészeti Egyesület által „erdészeti erdei iskolává” minősíteni. Ezt a címet egy évben egyszer lehet megpályázni, amennyiben elnyerik, három évig érvényes.
„Fontos, hogy a gyermekekben egy komplex világkép alakuljon ki, ismerjék a természet sokszínűségét, átérezzék a természetes ökológiai rendszerek összefüggéseit, bonyolultságát, írja a kvalifikáló szervezet honlapján. (…) Egy erdész hiteles közvetítő lehet a gyermekek felé, természetesen szoros együttműködésben a pedagógusokkal.”
Egyetértek, hogy ez egy nagyon jó kezdeményezés volt. Minden idelátogató diák tanul valamit a természetről. További eredményes munkát az ott tevékenykedőknek!