Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ritkábban számíthatnak zavaros vízre a sepsiszentgyörgyiek  

Ritkábban számíthatnak zavaros vízre a sepsiszentgyörgyiek    Kovászna megye

Ritkábban adódhat gond a vízszolgáltatással a háromszéki megyeszékhelyen, ugyanis október első hetében véget ér a digitalizálást célzó pályázat kivitelezése. Az új rendszernek köszönhetően könnyebben azonosíthatók az esetleges veszteségek, ami nemcsak a fogyasztók kényelméhez, de a szolgáltató munkájának megkönnyítéséhez is hozzájárul.

Hirdetés
Hirdetés

A vízhálózat digitalizálását nagyjából egy év alatt sikerült teljesen befejezni. Kozsokár Attila, a Közüzemek Rt. vezérigazgatója ennek kapcsán elmondta: ezentúl ritkábban merülhet fel probléma a vízszolgáltatással, noha Sepsiszentgyörgyön eddig sem voltak különösebben gondok, hiszen kevés a régi vezeték.

„Amit a lakók nem érzékelnek, de mi fogunk, hogy az esetleges veszteségeket könnyebben tudjuk azonosítani, magyarán: egy törött vezetéket nem akkor veszünk észre, amikor valahonnan felfelé bugyog a víz, hanem amikor a folyamatos mérések azt mutatják, hogy indokolatlanul megnőtt a vízfogyasztás valahol” – összegezte a vezérigazgató.

Nemsokára lezárul a projekt

A digitalizáláshoz szükséges mérők beszerelése mellett elzárócsapokat is cseréltek Sepsiszentgyörgyön, illetve egyes helyeken megváltoztatták a vízellátás útját is, ez utóbbi okozta azt, hogy néhol hosszabb ideig is zavaros víz folyt. Október első hetében még három hozammérőt szerel fel a kivitelező cég, ezzel lezárul a munkálat.

Az új rendszer segíteni fog a problémák azonosításában. Fotó: Közüzemek Rt.

Kelemen Szabolcs, a diszpécserszolgálat és digitális hozammérő szolgáltatás vezetője szerint még pár apróság hátra van, például úszókapcsolók szerelése és az adminisztrációs rendszerbe, vagyis a SCADA-ba történő integrálása, ami követhetővé teszi a hálózatban történő eseményeket. „Összesen 110 darab mérésáramló került beszerelésre. Az eszközök megvannak, most jön az, amikor az eszközök nyomonkövetéséről fogunk gondoskodni. Remélhetőleg már novemberben a SCADA rendszerbe be tudjuk ezeket integrálni” – szögezte le.

Az áramlásmérők segítségével nagyjából harminc olyan zónát hoznak létre, amelyekben a befolyó vizet tudják követni. Ebből önmagában még nem tudnak következtetni a veszteségre, így két mérést vesznek alapul: az éjszakai minimum fogyasztást, illetve azt is, hogy az emberek mennyit fogyasztottak egy adott időszakban. Így azt is tudják azonosítani, ha valahol gyanús módon megnő a vízfogyasztás, ami arra utalhat, hogy egy adott zónában baj van.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük