Szakács László marad az alpolgármester Baróton
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alp...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kicsit elsiette idén a dolgot Jégtörő Mátyás, ezért a tegnap be kellett segítsünk neki – mondta el megkeresésünkre Sándor László. A Kovászna Megyei Vízgazdálkodási Vállalat főmérnöke szerint egyelőre csak Mikóújfalu alatt kellett felrobbantani a jégtorlaszt.
Sándor László kifejtette: már vasárnap megfigyelték, hogy az Olton, Málnásfürdő magasságában, a közúti és a vasúti híd között hatalmas jégdarabok „gyülekeznek”.
– Tulajdonképpen a hídnak közvetlenül nem árthattak, mert a hídlábakat vascölöpök védik, de ha nagy mennyiségű jég összetorlódik, akkor az olvadástól duzzadó folyó kiléphet medréből – magyarázta a főmérnök.
Hogy erre ne kerüljön sor, hétfőn markológéppel mentek a helyszínre. A szakember szerint, ha a jégpáncél nem túl vastag és nem nagyon tömör, akkor fel lehet szabadítani a víz útját azáltal is, hogy néhány nagyobb darabot kiszakítanak belőle és kiveszik a partra. A víz így szabad utat kap, és a torlasz feloldódik. Ha vastag a jégpáncél, akkor robbantani kell. Ez bonyolultabb eljárás, de általában eredményesebb.
– A robbantást próbáltuk elkerülni, mert ez a rész elég zárt, és a hidak is viszonylag közel vannak – részletezte Sándor László.
A markológépes módszer bevált, a torlasz megszűnt, de kicsivel lennebb, ahol a folyó egy nagyobb kanyart vesz, a jég ismét elakadt. Itt azonban már nyílt terület volt, a robbantás nem járt veszéllyel, ezért ezt alkalmazták – mondta a főmérnök.
Sepsiszentgyörgy magasságában nem alakult ki torlasz, a jég itt „alábukott”, a víz akadályozva ugyan, de elfolyt fölötte.
Sándor László úgy véli, a felmelegedés ellenére nincs még itt a tavasz, és Jégtörő Mátyás újabb látogatásaira lehet számítani.
Kovács Ödön megyemenedzser, aki korábban évekig vezette a vízgazdálkodási vállalatot, azt mondja: nem feltétlen jellemző megyénkre, hogy nagyobb jégtorlaszok alakuljanak ki, mert a felmelegedés általában fokozatosan történik. A jégtorlaszokat pedig a hirtelen felmelegedés következtében elszabaduló jégtáblák okozzák – magyarázta.
A volt igazgató szerint jégtorlaszok gyakrabban szoktak kisebb vízfolyásoknál, patakoknál kialakulni: 2010–11-ben például Olaszteleknél kellett robbantaniuk. Utólag azon a helyen megszélesítették a medret, és azóta nem fordult elő hasonló eset. <