Hát minéltöbb felmentetett tornábol és minél több iskolabuszt.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kondor Ágota , a helyi tanács oktatási és szociális szakbizottságának elnöke elmondta, a Csíki Sándor-szűrőprogrammal szeretnék érzékenyíteni a szülőket, iskolai sporttanárokat, hogy a gyermekek esetében mire figyeljenek azért, hogy ahol nincs probléma, ott ne is legyen, illetve ha már valamilyen gond van, akkor azzal még a kezdeti, kezelhető fázisban szakemberhez tudjanak fordulni.
A gyerekeket 16 gyógytornász mérte fel, akik 2021. május 10. és június 15. között tizenkét sepsiszentgyörgyi iskolába értek el – részletezte a folyamatot Magyarósi Imola. Sajnálatos módon nem minden elemistát sikerült felmérni a járvány okán meghosszabbított vakációk miatt. A szakemberek egységes felmérőlappal dolgoztak, a felmérés végén pedig kiértékelőlapot szerkesztettek, amelyet a tanító néniken keresztül a szülőkhöz is eljuttattak. A gyermekeknél megvizsgálták a magasságot, testtömeg-indexet, a lábfejet, a térdek állását, a váll- és csípőszimmetriát, a gerincet és annak mobilitását, a mozgáskoordinációt, az egyensúlyérzéket.
A gyógytornászokat képviselő Magyarosi Orsolya elmondta, különösen figyeltek az olyan problémákra, amelyek hosszú távú problémákat okozhatnak: ilyen a tyúkmell, tölcsérmell, amely csökkenti a tüdőkapacitást, a gerincferdülés, amelynek súlyos változata az éle-tet 5–10 évvel rövidítheti le. A szakemberek szerint a gyermekek közel 90%-a lúdtalpas vagy majdnem az: a boltozat lesüllyedése annak következménye, hogy nem erősödnek ki a talp izmai, mert a gyermekek nem járnak mezítláb, egyenetlen talajon, de a túlsúly is lehet oka. A talpboltozat szerepe, hogy csökkentse a becsapódásokat, ha viszont lesüllyed, a rezgések, ütődések a többi ízületre hatnak károsan. Korai artrózis következhet be, csökken a terhelhetőség, az agy oxigénellátása, az iskolai teljesítmény, vázolta a láncreakciót.
Bár sok szülő bizonyult nyitottnak arra, hogy szakemberrel orvosolja a jelzett gondot gyermekénél, ajánlásukat komolyan vegye, mások nem vették jónéven, ha azt adták tudtukra, hogy a gyermek túlsúlyos, esetleg alultáplált (azaz egyoldalúan étkezik), vagy más problémája van. Sokan azért értetlenkedtek, mert csemetéjük rendszeresen sportolt. Ám mint kiderült, nem minden testalkatnak való minden sport, és nem mindegy, mikor kezdik azt el. Leginkább az lenne a fontos, hogy 10–11 éves korig az ember minél több mozgásformát kipróbáljon, de főleg fusson, másszon, csüngjön, ugráljon, ajánlotta a gyógytornász.
Kondor Ágota vázolta a program folytatásaként alakuló tevékenységet. Műhelymunkákat szerveznének e témában a pedagógusoknak, foglalkoznának a tornából felmentett diákokkal, elemistáknak és középiskolásoknak oktatnának egészségre, életmódra, testedzésre vonatkozó, életkori sajátosságaikhoz igazodó ismereteket.
Hát minéltöbb felmentetett tornábol és minél több iskolabuszt.
Kovasznan sem artana egy ilyen felmeres.