Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Rugalmasan és optimistán

Rugalmasan és optimistán Kovászna megye

Nagyon vegyes érzésekkel indult ez a tanév, főleg az előkészítő osztályosok szülei sajnálják, hogy a hajdani ünnepélyes iskolakezdések helyett ilyen merev szabályokkal tűzdelték meg a gyermekek első iskolai napját, ezek ismertetése tette ki a legkisebbeknek kijáró párperces tanévnyitó ünnepélyek legalább fele részét…

Az a szülő, akinek több gyermekét kellett elkísérnie iskolába vagy óvodába, a kezdési időpontok eltolódása vagy egybeesése miatt foghatta a fejét, az iskolaigazgatók pedig azért, hogy legyen pedagógus, aki minden osztályt és tanulót bekísérjen a terembe, eközben ne lehessen belekötni abba, hogy egyet is kihagynak a sok megelőző intézkedés közül. Volt tehát lázmérés és kézfertőtlenítés az ajtóban, fertőtlenítő szőnyeg, írásos szabályzat, számtalan kezdési időpont, maszk és nem biztos, hogy teljes a lista.

Hirdetés
Hirdetés

Akinek nincs szájmaszkja, annak még az első nap tudunk adni, de holnap már haza kell mennie – mondta Fekécs Károly, a Váradi József Általános Iskola igazgatója. Az intézmény – a többi iskolához hasonlóan – gyorsteszteket is igényelhetett az önkormányzattól, hogy a pedagógusok önkéntesen tesztelhessék magukat. Csak kevesen éltek a lehetőséggel.

– Tudjuk, hogy e tesztek megbízhatósága kétes, nem szeretném kitenni magamat és az osztályközösséget sem egy esetleges téves pozitív diagnózis következményeinek – mondta Péter Kinga tanítónő, aki harmadikos tanulóit várta, és reményét fejezte ki, hogy sikerül sokáig iskolába járniuk, mert a gyermekek jelenléte nélkül az egész oktatás ízét, lényegét veszti.

A terem barátságosan berendezett, de a tanító nagy szívfájdalma, hogy a távolságtartási kötelezettség, az egyszemélyes padok miatt gyakorlatilag nincs mozgástere a gyerekeknek, nincsenek meg a feltételek az eddig gyakorolt kooperatív, csoportos munkához. Munkatársnőjének, az előkészítő osztállyal kezdő Bedő Magdolnának többek között az fáj, hogy ha eddig a közösségben a tulajdona megosztására tanították a gyermekeket, most az elkülönülést kell szorgalmazni – így az egykék például sokkal nehezebben integrálódnak, és az összetartó osztály is később alakulhat ki.

Furcsa volt egyébként látni, hogy 6–7 éves gyerekek mind szájmaszkkal ülnek a padokban, holott köztudott, hogy a felnőtteknek is kellemetlen ezek huzamos hordása.

– Nem tudtuk semmi jóval biztatni a gyereket, elmondtuk neki, milyen szabályokat kell betartani, a többit majd a tanító néni elmagyarázza. Szerencsére a gyerekek rugalmasak – mondta egy anyuka, Támpa Gabriella, a Székely Mikó Kollégium tanévnyitóján, Vajai Ágota viszont határozottan kijelentette, hogy gyermekét mindig nyíltságra, közeledésre nevelte, most sem hajlandó ebben korlátozni. Zsigmond Zsuzsanna kalandként tálalta három gyermeké­nek az elkövetkezendőket, egyébként optimistán, mosolyogva vágtak neki a tanévnek, alkalmazkodva a kihívásokhoz, mondta.

A mikós előkészítősök ezúttal a megszokott rítustól eltérően nem a végzősök kezét, hanem kendőcskéket fogva vonultak fel a volt Kós Károly-iskola szépen felújított épületében berendezett modern osztályaikba, a szülők csak az ajtóig kísérhették őket.

Mi kerülhet a másik serpenyőbe? Évek óta először történt meg, hogy már első nap megkapták a tejet és a kiflit a gyermekek, a Váradiban az iskolakezdőket pedig a megyei tanács által biztosított felszerelt iskolatáskák fogadták, a többiek is megkapják hamarosan őket. Bár ennyi vigasz legyen a sok megszorítás közepette

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. szeptember 15., 11:20
    ÉRTÉKELÉS: 12

    Sajnos arra sem voltak kepesek hogy az osztalytermekben felszereljenek par mikrofont , azok a gyerekek akik online vannak csak ulnek a laptop elott, kep van hang az nincs, ez az egesz online egy nagy szar ! ehez mit szol tanfelugyelo ur?