a Bolyai egyetem legalabb fellendulest teremt a varosban 2030 ra mar itt vegezhet aki itthon akar ervenyesulni
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Mint a tanácsülésen elhangzott, elkészült a bontás általános költségbecslése – ez 9 232 856 lej áfástól – következő lépésként pedig a Sepsi Útépítőnek kell letennie egy ennél kisebb összeget tartalmazó árajánlatot. Ezt majd egy bizottságnak kell jóváhagynia, azután kezdődhet a bontás.
A munkálat direkt odaítélésével sokat nyer a város, hiszen a licitekkel rengeteg idő elvész, különösen ha megfellebbezik a nyertest, de a más megyei cégek amúgy is sokszor túloznak munkakapacitásukat illetően. Ezzel szemben a város a saját cégét ismeri, tudja mire képes, megvan a felszereltsége is a bontáshoz – tudtuk meg Tóth-Birtan Csaba alpolgármestertől.
Ahhoz, hogy a közbeszerzést mellőzni tudják, teljesülnie kellett három feltételnek – magyarázta a határozattervezetet előterjesztő elöljáró: nem szabad a cégben magántulajdonnak lennie, az önkormányzatnak teljes ellenőrzéssel kell bírnia fölötte, és a cég nem végezhet az összmunkálatok egyötödénél többet más megrendelőnek.
A tyúkfarm helyére 96 szolgálati lakás és egy duális egyetemei kampusz épül, mindkettő az Országos Helyreállítási Alap finanszírozásával. A lakások esetében már elég előhaladott fázisban van a tervezés, a kampusz esetében ez nem mondható el, ezért nem is annyira sürgős a bontás. A nagy betoncsarnokokat télen is lehet bontani, így legalább akkor is lesz feladata a cégnek, amikor egyéb időjárásfüggő munkálatokra nem kerülhet sor.
A kampuszra a PNRR-keretből 85 millió lejes vissza nem térítendő támogatást kapott a város, további 20 millió lejjel a megye, város és kisebb részben a Babeș-Bolyai Tudományegyetem járul hozzá a beruházás megvalósításához. A lakások építésére 5 millió lejt nyert a város, itt még nem tudható az önkormányzat önrésze.
A bontással, lakónegyed-építéssel együtt a kivitelezési határidő 2026 vége, ugyanígy a kampusz esetében is. Ez egy elég közeli időpont, úgy tűnik, ezt illetően a városvezetésnek is vannak némi aggályai. Kisebb eredményként könyvelik el viszont, hogy legalább sikerült a beruházási osztály létszámát 4-ről 6-ra növelni.
A 11 hektáron elterülő egykori tyúkfarmot 2020-ban vette meg az önkormányzat. Terve az, hogy belátható időn belül ez a terület rendezett része legyen a városnak, a jövőt és a közösséget szolgálja – fejtette ki Antal Árpád polgármester Kelemen Hunor szövetségi elnök sepsiszentgyörgyi látogatása alkalmával tartott sajtótájékoztatón.
Fotó: Tuchiluș Alex
a Bolyai egyetem legalabb fellendulest teremt a varosban 2030 ra mar itt vegezhet aki itthon akar ervenyesulni
A Varadi iskola melletti epulet sincs kihasznalva. Tobb negyzetmeter van kiadva berben mind amit oktatasra hasznalnak. A masik felso oktato intezmenyben a hallgatok szama 50% lemorzsolodott. Meg az inas iskolakban is jobb volt az arany es azok meg el is tudtak helyezkedni a szakmajukban.
De a Bolyaisok legalább délutáni foglalkozásokat csinálnak majd a több száz kisiskolásoknak is, szakköröket, nemcsak az egyetemistákat oktatják majd. Ehhez mérten alakítják ki a szaktermeket, felszereléseket, amelyhez a meglevö épület nem alkalmas, termei max 30-40 főt tudnak egyszerre befogadni, ennél több kisiskolást nem lehet bezsúfolni ugyanarra a foglalkozásra. De ami a legfontosabb, hogy ennek az épületnek a korszerüsítésére nem lehet uniós pályázatos pénzeket lehívni. Pláne meg uniós pénzböl építik fel majdnem teljes egészében. Utána más rendeltetése is lehet a felszerelt korszerü mégnagyobb épületnek. Ellenben a Sapientia a Magyarországon élö magyar adófizetök pénzéböl lesz megvalósítva.
A „testverek” ingyen is lebontanak, ha a vasat elvihetnek.