A gyermekek éve lesz 2025 Háromszéken
Táncszínházi előadások, kürtőskalácssütés, sajtgyárlátogatás, traktorozás, lovaglás,...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A sepsiszentgyörgyi Amőba Alapítvány – amely alapító tagja a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének (MATEHETSZ) és a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanácsnak – pénteken egy több órás képzés keretében mutatta be az érdeklődő pedagógusoknak a Hivatásunk kártyacsaládot. Ebben a kártyacsomag ötletgazdája és kidolgozója, Bajor Péter magyar-történelem szakos tanár, mentálhigiénés szakember, a MATEHETSZ elnöke volt a segítségére.
Bajor Péter kifejtette, a tehetséggondozás nem merül ki abban, hogy a gyermeket a jó teljesítményre ösztönzik, hanem segíteni kell őt készségei fejlesztésében, esetenként akár mentális támogatást is kell nyújtani neki: hiszen egy jóképességű gyermeket is megakadályozhat a kibontakozásban szorongása, introvertáltsága.
A tehetséget hatékonyan gondozni tehát csak modern szakmai módszertan birtokában lévő és mentálisan egészséges, harmonikus személyiségű pedagógusok tudják. Ehhez nyújtanak segítséget a Hivatásunk az óvoda, Hivatásunk az iskola kártyacsomagok, melyek egyenként 177 lapot és kérdést tartalmaznak és hosszú időre muníciót adnak a pedagógusoknak ahhoz, hogy egymással elbeszélgessenek szakmáról, tapasztalatokról, nehézségekről.
A társasjátékot akár egy óra szünetében is elővehetik a kollégák, de csapatépítőkön is bevethetők. Négy nagy területre, helyzetre kérdeznek rá a kártyák:
Közben pedig az oktatók olyan készségeiket trenírozhatják, mint az érzelemkezelés, önmenedzsment, együttműködés és kommunikáció.
Bajor Péter elmondta, bár a magánéletben már elfogadott tézis, hogy fontos magunkra időt szánni, minőségi időt eltölteni a családdal, testmozgást végezni, a pedagógusok részéről néha azzal hárítják a játékot, hogy nincs idejük erre az adminisztratív teendők miatt.
„Holott fontos felismerni, hogy inkább az a valóság, nehezen beszélünk magunkról, nehezen osztjuk meg élményeinket. Másrészt sokszor tudjuk, mit kellene tennünk, de a rossz szokások, a komfortzóna visszatart a kivitelezéstől” – mondta Bajor Péter.
Hangsúlyozta, a pedagógusoknak fokozottan oda kell figyelniük közérzetük javítására, mert kutatások szerint a munka monotonitása, a folyamatos teljesítmény- és megfelelési kényszer minden negyediket a kiégés felé sodor. Az iskolafenntartók szerint különösen fontos, hogy a pedagógusokat szakmailag-mentálisan megerősítsék, hiszen azt tapasztalják, a tanintézményekben néha elakadnak folyamatok, egy-két ember húz, nehéz a szülőkkel való kommunikáció, szóval bőven van megoldandó probléma.
A nagy kártyacsomagokhoz két kisebb csomag is társul (Hivatásom a tanítás, Hivatásom az óvoda), ezekben csak 77 lap van és a személyes, önreflektív használatra valók. Nem mellékes, hogy a kártyák rendkívül esztétikus kivitelezésűek, Kállay-Nagy Krisztina IBBY-díjas illusztrátor rajzait tartalmazzák.
Tavalyi megjelenésük óta a kártyák nagy népszerűségre tettek szert, nemcsak Magyarországon, hanem a Vajdaságban és Székelyföldön is. Általában az iskolafenntartók szerzik be őket, de a székelyföldi igénylőknek az Amőba Alapítvány felajánlja a segítségét a beszerzéshez és a helybe juttatáshoz, hogy kevesebb legyen az adminisztratív költség. A nagy kártyacsomagok egyébként 12 ezer, a kisebbek 7000 forintba kerülnek.
A kártyacsomagot és annak használatát bemutató képzés egyik résztvevője, Szabó Enikő gyógypedagógus és meseterapeuta – mint a résztvevők mindegyike – nagyon pozitív élménnyel távozott a többórás foglalkozás végeztével. Mint elmondta, kaptak egy jó tükröt ahhoz, hogy rálássanak magukra, szempontokat ahhoz, hogy hatékonyan oktatható bármilyen tantárgy: derűvel és játékkal, élményközpontúan és a gyermekek kíváncsiságára alapozva. A jelenlevők között volt óvónő, zenetanár, román- és kémiatanár, de mindenki tippet kapott ahhoz, hogyan fordíthatja javára a kártyacsomagot.
Fotó: Bodor Tünde