Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Saját érdekükben játszaniuk is kellene a pedagógusoknak

Saját érdekükben játszaniuk is kellene a pedagógusoknak Kovászna megye

A tehetséggondozás része, hogy az oktató vigyáz saját pszichéjének épségére, különböző készégeit folyamatosan fejleszti, karbantartja. Ehhez nyújt segítséget a Hivatásunk kártyacsalád, amelyet pénteken mutatott be az érdeklődőknek az Amőba Alapítvány.

Hirdetés
Hirdetés

A sepsiszentgyörgyi Amőba Alapítvány – amely alapító tagja a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének (MATEHETSZ) és a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanácsnak – pénteken egy több órás képzés keretében mutatta be az érdeklődő pedagógusoknak a Hivatásunk kártyacsaládot. Ebben a kártyacsomag ötletgazdája és kidolgozója, Bajor Péter magyar-történelem szakos tanár, mentálhigiénés szakember, a MATEHETSZ elnöke volt a segítségére.

Bajor Péter kifejtette, a tehetséggondozás nem merül ki abban, hogy a gyermeket a jó teljesítményre ösztönzik, hanem segíteni kell őt készségei fejlesztésében, esetenként akár mentális támogatást is kell nyújtani neki: hiszen egy jóképességű gyermeket is megakadályozhat a kibontakozásban szorongása, introvertáltsága.

Fotó: Bodor Tünde

A tehetséget hatékonyan gondozni tehát csak modern szakmai módszertan birtokában lévő és mentálisan egészséges, harmonikus személyiségű pedagógusok tudják. Ehhez nyújtanak segítséget a Hivatásunk az óvoda, Hivatásunk az iskola kártyacsomagok, melyek egyenként 177 lapot és kérdést tartalmaznak és hosszú időre muníciót adnak a pedagógusoknak ahhoz, hogy egymással elbeszélgessenek szakmáról, tapasztalatokról, nehézségekről.

A társasjátékot akár egy óra szünetében is elővehetik a kollégák, de csapatépítőkön is bevethetők. Négy  nagy területre, helyzetre kérdeznek rá a kártyák:

  • ahogy a pedagógus dolgozik a gyerekekkel;
  • ahogy a pedagógus felkészül az oktatómunkára;
  • a nevelőközösségben való együttműködésre;
  • a pedagógus szülőkkel való együttműködésére.

Közben pedig az oktatók olyan készségeiket trenírozhatják, mint az érzelemkezelés, önmenedzsment, együttműködés és kommunikáció.

Bajor Péter, a MATEHETSZ elnöke és Bereczki Kinga, a képzést szervező Amőba Alapítvány vezetője. Fotó: Bodor Tünde

Bajor Péter elmondta, bár a magánéletben már elfogadott tézis, hogy fontos magunkra időt szánni, minőségi időt eltölteni a családdal, testmozgást végezni, a pedagógusok részéről néha azzal hárítják a játékot, hogy nincs idejük erre az adminisztratív teendők miatt.

„Holott fontos felismerni, hogy inkább az a valóság, nehezen beszélünk magunkról, nehezen osztjuk meg élményeinket. Másrészt sokszor tudjuk, mit kellene tennünk, de a rossz szokások, a komfortzóna visszatart a kivitelezéstől” – mondta Bajor Péter.

Hangsúlyozta, a pedagógusoknak fokozottan oda kell figyelniük közérzetük javítására, mert kutatások szerint a munka monotonitása, a folyamatos teljesítmény- és megfelelési kényszer minden negyediket a kiégés felé sodor. Az iskolafenntartók szerint különösen fontos, hogy a pedagógusokat szakmailag-mentálisan megerősítsék, hiszen azt tapasztalják, a tanintézményekben néha elakadnak folyamatok, egy-két ember húz, nehéz a szülőkkel való kommunikáció, szóval bőven van megoldandó probléma.

Óvónők, tanítónők, tanárok egyaránt voltak az érdeklődők között. Fotó: Bodor Tünde

A nagy kártyacsomagokhoz két kisebb csomag is társul (Hivatásom a tanítás, Hivatásom az óvoda), ezekben csak 77 lap van és a személyes, önreflektív használatra valók. Nem mellékes, hogy a kártyák rendkívül esztétikus kivitelezésűek, Kállay-Nagy Krisztina IBBY-díjas illusztrátor rajzait tartalmazzák.

Tavalyi megjelenésük óta a kártyák nagy népszerűségre tettek szert, nemcsak Magyarországon, hanem a Vajdaságban és Székelyföldön is. Általában az iskolafenntartók szerzik be őket, de a székelyföldi igénylőknek az Amőba Alapítvány felajánlja a segítségét a beszerzéshez és a helybe juttatáshoz, hogy kevesebb legyen az adminisztratív költség. A nagy kártyacsomagok egyébként 12 ezer, a kisebbek 7000 forintba kerülnek.

A kártyacsomagot és annak használatát bemutató képzés egyik résztvevője, Szabó Enikő gyógypedagógus és meseterapeuta – mint a résztvevők mindegyike – nagyon pozitív élménnyel távozott a többórás foglalkozás végeztével. Mint elmondta, kaptak egy jó tükröt ahhoz, hogy rálássanak magukra, szempontokat ahhoz, hogy hatékonyan oktatható bármilyen tantárgy: derűvel és játékkal, élményközpontúan és a gyermekek kíváncsiságára alapozva. A jelenlevők között volt óvónő, zenetanár, román- és kémiatanár, de mindenki tippet kapott ahhoz, hogyan fordíthatja javára a kártyacsomagot.

Fotó: Bodor Tünde

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás