Tamás Sándor: Rajtunk, magyarokon múlik, hogy a nacionalista Tîrnoveanu mandátumhoz jut-e Háromszéken (X)
Elkezdődött a 2024-es szuperválasztási év második félidője. Háromszék felkészült jel...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Dr. Fejér Szilárd sepsiszentgyörgyi kutató elmondta: most érett be a több hónapos, éves munkájuk eredménye több szempontból is, hiszen az egy éven át tartó, Covid19 elleni védőoltás utáni immunválasz tanulmányozása most már végleges tudományos cikk formájában is megjelent a Vaccine folyóiratban, ami nagyon sokat jelent számára és munkatársai számára is. Mint fogalmazott, sajnos a Covid19-cel kapcsolatos országos kommunikáció nem volt megfelelő, és emiatt a lakosság még a mai napig azt hiszi, az oltás nem jó, nem véd meg minket az újrafertőződéstől. Éppen ezért, ezeket a tévhiteket szeretnék eloszlatni valamilyen formában. A kutatócsoport egyébként saját tesztet használ az esetek felderítésére, amit még 2020 április–augusztus között fejlesztettek ki és validálták, majd ugyanazon év októberében kapta meg a CE IVD regisztrációt, tehát hivatalosan lehet laboratóriumokban diagnosztikára használni.
Ez az egyetlen romániai antitestteszt, ami kereskedelmi forgalomba került.
– Nem azért csináltuk, hogy gyártósort kelljen rá építeni, hanem főleg azért, hogy a laborunkban tudjunk vele kutatgatni. Maga a teszt egy bevált laboratóriumi módszeren alapul, tehát semmi különleges nincs benne, csak annyi, hogy rengeteget kellett kísérletezni, amíg a receptet tökéletesítettük, hogy megfelelő legyen az érzékenysége és a specificitása (ne adjon se fals negatívat, se fals pozitívat) – mondta a kutató.
Azt is hozzátette: a teszteket számos laboratórium használta az országban, főleg 2021 őszén, amikor mindenki antitesttesztet akart csináltatni, mert azt várta, hogy jön a kötelező oltás, és a nagy gyártók kifogytak a készletekből. Mintegy 15 laborból kaptak visszajelzést, sehol nem panaszkodtak a teszt minőségére.
Ugyanezzel a teszttel terveznek őszre egy többé-kevésbé reprezentatív, nagyobb vizsgálatot arról, hogy Kovászna megye hogyan áll a populáció szintű immunitással a különböző korcsoportokban, ez az immunitás milyen arányban köszönhető az Omikron variánsnak, és milyen arányban a nagyon alacsony átoltottsági aránynak és az áttöréses fertőzéseknek. Erre a vizsgálatok során derül fény, viszont azt már tudni, hogy a lakosság nagy részének már van antitestje a koronavírus ellen, de arra is kíváncsiak, hogy a lakosság hány százaléka úszta meg a fertőzést eddig.