Kézdivásárhelyen született, Amerikában vált népszerű fotóssá
Dienes Andor György, a Kézdivásárhelyen született, majd világhírűvé vált fényképész,...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Milyen hatással van a háromszéki mezőgazdaságra a május–júniusban lehullott csapadékmennyiség, illetve a hűvösebb idő? Melyek azok a kultúrák, amelyek kedvelik a sok esőt, nedves talajt, és melyek, amelyeknek a hozamát kedvezőtlenül befolyásolhatta?
– A hűvös május miatt kb. 2–3 hetet csúszott a vegetáció, ezt elsősorban a kalászos gabonák sínylették meg. A nyári betakarítási munkák az árpa aratásával kezdődnek, ez egyelőre késik, csapadékmentesebb, aszályosabb időszakot kíván. Legtöbb helyen késett a kukorica vetése, csak május elseje körül volt lehetséges, ennek ellenére van, ahol a korai hibrid már mellig ér. Nagyvonalakban sikerült a lemaradást behozni.
– A különféle kórokozók, növénybetegségek tekintetében hogyan alakult az elmúlt időszak? Elősegítette a szaporodásukat az időjárás vagy pont ellenkezőleg?
– A folytonos esőzések miatt a növényvédelmi munkálatok elvégzése okozott gondot, ki kellett lesni, el kellett és el kell kapni a – néha pár órás! – időszakot, hogy rá lehessen menni az ázott talajra a kezelések megejtése céljából. A június elején Sepsiszentgyörgyön tartott drónbemutató sikert aratott a növénytermesztők körében, és új perspektívákat nyitott számukra. Pár év múlva a mezőgazdasági drónok a precíziós gazdálkodás alapját kepézhetnék, segítségükkel pásztázható lenne egyes betegségek és növényi kártevők jelenléte a növényi kultúrában, ugyanakkor lehetővé tennék a permetezéseket oly módon, hogy a munkagépekkel ne kelljen az ázott talajt taposni. A burgonya permetezése is „lopva” történik, eső előtt és után. A termelők jelenleg a ragyától igyekeznek menteni a pityókát. Az időjárási viszonyokat figyelembe véve, az aktuális növényvédelmi figyelmeztetés is burgonyabogár és a burgonyavész kialakulására, továbbterjedésére irányul. A burgonya várható terméshozama még csak ezután dől el. A nedves, párás időszak, a nyirkos talaj a spanyol csupaszcsiga elszaporodásának kedvezett; a meztelen csigák tömegesen garázdálkodtak a kertekben, zöldségkultúrákban, epresben.
Ezúton is emlékeztetjük a növénytermesztőket, hogy kötelesek permetezési naplót vezetni. Csak homologált növényvédő szereket használjanak, a megengedett koncentrációt, illetve dózisokat szem előtt tartva.
– Milyen gyümölcstermésre számíthatunk az idén, hogyan hatott az időjárás a méhészetre?
– A méhészek is panaszkodnak, a tavaszi esőzések kedvezőtlenül befolyásolták a méhészetet. Aki repcére vándorolt, annak, ha jól időzített, a méhcsaládjai jól fejlődtek, de méztermelés szempontjából nem nyugtázhat egyértelmű hasznot. Az akácra való vándorlás sem váltotta be a hozzá fűzött reményt, szintén az esőzések miatt. A vándorméhészek idei mentőöve lehet a napraforgóra való vándorlás – meleg, száraz idő esetén. A bőséges csapadék nem kedvez a gyümölcstermesztőknek: gondoskodni kell a gombafertőzések elleni védelemről. Az alma- és körtetermesztésben a jelen időjárási feltételek mellett legnagyobb kártételt a ventúriás varasodás és a lisztharmat okozhatja.