Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Sérülés gátolta meg a sepsiszentgyörgyi világrekorder újabb sikerét

Sérülés gátolta meg a sepsiszentgyörgyi világrekorder újabb sikerét Kovászna megye

Újabb rekordkísérleten van túl a nemzetközi sikereket elérő Orbán-Barra Gábor. A sepsiszentgyörgyi triálkerékpáros augusztus második hétvégéjén döntötte volna meg az egy keréken pattogás Guinness-rekordját – amelyet jelenleg is ő tart 561 ugrással –, azonban a próbálkozás kudarcba fulladt, jobb karját elhagyta az erő, a 428. ugrásnál meg kellett állnia. A sportolót a jelenlegi helyzetről, nehézségekről és jövőbeli tervekről kérdeztük.

 

Hirdetés
Hirdetés

Másodjára kísérelte megdönteni a világszintű, egyben saját csúcseredményét is Orbán-Barra Gábor, aki állítja: nehezebb legyőznie magát, mint azt gondolta. A sportoló háromszoros Guinness-rekorder, 2014-ben egy nap alatt kétszer is csúcsteljesítményt produkált: 27,58 méterrel a hátrafelé bringázás, 309 ugrással az egy keréken való pattogás világrekordját múlta felül.

Utóbbit később egy olasz kerékpáros megdöntötte 495 ugrással, Gábor azonban 2016-ban újult erőkkel tért vissza, 561 ugrással ma is ő tartja a csúcsot. 2023-ban próbálta meg először felülmúlni a korábbi teljesítményét, sikertelenül, idén újból nekiveselkedett a Sic Feszt színpadán, de sérüléssel zárult a kísérlet.

A jobb keze feszült be. Fotó: Tuchiluș Alex

Folytathatja a sportot

Orbán-Barra Gábor 2023-ban is megpróbálkozott a rekorddöntéssel, akkor nem sikerült, az edzéssel azonban nem hagyott fel. Az idei kísérlet előtt három hónapig készült intenzíven, úgy érzi, az állóképességével nem volt gond, nem fáradt el annyira, mint tavaly. „A 370. ugrásnál éreztem a karomban egy pattanó, feszítő érzést. Én akkor még próbáltam szorítani, de a 420-nál azt éreztem, hogy hiába szorítom, a kezem enged, nyílik ki” – magyarázta Gábor a Székelyhon megkeresésére. Mint mondta, ezután már nem akarta folytatni, nehogy komolyabban sérüljön.

„Mentálisan nagyon rosszul érintett, főleg azért is, mert nem tudtam, hogy mi lett a karommal. Attól ijedtem meg, hogyha esetleg elszakadt egy ín, akkor nem csak ezt a rekordot bukom, hanem a szezon hátralevő részét is, az összes fellépést, versenyt” – nyilatkozott a sportoló, aki végül 428 ugrásnál állt meg. Ez a szám azonban némileg változhat, miután a videófelvételt és a helyszíni számlálás eredményeit összehasonlítják.

Szerencsés, hiszen amióta sportol, nem érte komoly baj. „Azért tudatosan is fejlődtem, tehát nem volt soha az, hogy olyat próbáltam, amiről előre tudtam, hogy nagy eséllyel nem tudom megcsinálni, mert abból lehet a legnagyobbat zakózni. Így szerencsére elkerültek a balesetek” – mondta, hozzátéve, hogy a mostani bukást sem könyveli el teljes kudarcként, nem hagyja ennyiben.

Orbán-Barra Gábor a Sic Feszten döntötte volna meg a rekordot. Fotó: Sic Feszt/Facebook

Nem adja fel

Kétségtelen, hogy a Guinness-rekorder újra megpróbálkozik jövőre a kísérlettel. Lehetőség szerint újra a Sic Feszt keretében állna közönség elé, a fesztivált azonban a nyár utolsó hónapjában szokták szervezni, emiatt a sportolónak egy korábbi alkalom ennél is kedvezőbb volna. Gábor ugyanis ebben a periódusban már javában benne van a szezonban, versenyekre jár, edz, és show-műsorokat is elvállal, amelyekből finanszírozhatja a megmérettetések egy részét. A legutóbbi világrekordot 2016-ban a tavasszal megrendezett Szent György Napok keretében állította fel, azóta viszont felemás viszonyba került az önkormányzattal, emiatt ezt a lehetőséget most már kizárja.

Szurkolótáborral bőven rendelkezik, ők lelkileg istápolják a tevékenységét. Anyagilag azonban elkél a segítség, hiszen bármilyen sikerekkel is tért haza, komolyabb pénzbeli támogatásra alig-alig talál. „Decemberben lesz Abu-Dzabiban világbajnokság, ki szeretnék jutni, hogy tapasztalatot szerezzek és képviseljem az otthonomat” – mesélt a tervekről Gábor. A verseny költségei legaláb kétezer euróra rúgnak, ami egy nagyobb intézménynek, vállalatnak nem jelent akkora megterhelést, mint egyetlen sportolónak. Emiatt Gábor elindított egy Go Get Funding oldalt, amelyen bármilyen anyagi segítséget hálásan fogad a mögötte álló, biztató közösségtől.

Nem csak a sport, de a show-műsor is szenvedélye Gábornak. Fotó: Tuchiluș Alex

Gyermekként kezdte, utánpótlást nevelne

Mostanra már 35 éves, tapasztalt sportoló, a bringázást azonban kiskorában kezdte, 2003-tól triálkerékpáros. „A különlegessége vonzott. A trükkökön mindenki elcsodálkozik, kíváncsian szemlélik, én pedig törekszem arra, hogy minél jobban csináljam. Ezért is foglalkozok show-kkal, mert nagyon szeretem, amikor az embereket egy kicsit elszédíthetem” – mondta Gábor, akit valósággal hajt az adrenalin. Állítja: ehhez a sporthoz kitartásra, türelemre, elszántságra van szükség.

„Én szeretnék inspirálni mindenkit, voltak próbálkozásaim arra is, hogy alapítsak egy iskolát, oktassak utánpótlást. Jelen pillanatban Romániában egyetlenegy junior sincs, és hamarosan várható lesz, hogy ez a sport is bekerül az olimpiára. Akkor majd felébredünk, hogy egy versenyzőnk sincs” – nyilatkozott oktatásra való törekvéseiről. A terv azonban egyelőre kivitelezhetetlen, ahogyan az is, hogy Gábor professzionális készülhessen a versenyekre, ugyanis a régóta kívánt triál-pálya még most sem készült el.

Szívesen oktatna gyerekeket, de ehhez pályára is szükség lenne. Fotó: Tuchiluș Alex

Szükség lenne egy pályára

Gábor elmondása szerint több mint egy évtizede készülődik az önkormányzat a triál-pálya megépítésére, de előrelépés nem történt. Amíg nincs pálya, addig sem ő, sem a sport iránt érdeklődő gyerekek, fiatalok nem gyakorolhatnak érdemben, mert az új skate-pálya erre az ágazatra nem felel meg. Ugyanakkor az sem lehet örökké tartó megoldás, hogy köztereken eddzenek, Gábort az elmúlt években ugyanis bőven érte emiatt kritika, ugyanakkor rendőrségi büntetést is jócskán kapott.

Azokat, akik esetleg érdeklődnek a tirálkerékpározás iránt, türelmet és kitartást kíván. „Mindenki úgy képzeli el, hogy egy év múlva már két és fél méteres falon fog biciklizni, ahogy én, ez sajnos nem így működik. Az is lehet, hogy másfél-két évig fogod ezt a sportot űzni és jóformán látszata sem lesz. Külföldön, ahol van múltja és támogatottsága ennek a sportnak, nyilván hamarabb lehet fejlődni, de kitartás nélkül nem megy” – szögezte le. Meglátása szerint addig lehet triálkerékpározni, amíg csak bírja az ember, hiszen olyan versenyzőről is tud, aki 44 évesen is az élvonalban van.

Extrém trükökkel nyűgözi le a közönséget. Fotó: Tuchiluș Alex

Távlati célokból nincs hiány

„Mindig arra vágytam, hogy legalább egy szezont végig tudjak csinálni a világversenyeken. Kíváncsi lennék, hogy világszínvonalban hogy állok, négy-öt kupa, egy Európa- és egy világbajnokság tükrözné a reális tudást” – nyilatkozott a jövőre tekintve Gábor. Ugyanakkor rengeteget tanulhatna is belőle, a triál-közösség kicsi, de összetartó, segíti egymást. A versenyzés azonban pénzbe kerül, ennek egy részét show-műsorokból tudja fizetni.

Az országban mostanra már alig-alig van olyan város, ahol nem lépett fel, idén a kolozsvári Sport Festen, Románia legnagyobb sportfesztiválján is bemutatkozott, erre például büszkén emlékszik vissza. Mint mondta, szeretne a bemutatókkal is távolabbra jutni, ehhez pedig keményen dolgozik továbbra is. „Nekem mindig az a célom, hogy egy centivel hosszabbat, egy centivel magasabbat ugorjak, de sosem elég. Úgyhogy valamilyen szinten ez motivál. Hogyha ide sikerült felugranom, mehet magasabbra is” – zárta a beszélgetést Gábor.

A Guinness-rekorder tevékenységét közösségi oldalán és YouTube-csatornáján lehet követni.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. augusztus 20., 11:43
    ÉRTÉKELÉS: -3

    A sok hülye fesztivál helyett lehetne támogatni és segíteni de ugye ezzel a sporttal az agyat is fejlesztik na meg önuralmat, fegyelmet tanít tehát ki van zárva. Több haszna lenne a sport programokkal, támogatásoknak