Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Skizofrén állapotot teremt a tanfelügyelőségek átszervezésének elhúzódása

Skizofrén állapotot teremt a tanfelügyelőségek átszervezésének elhúzódása Kovászna megye

Miközben az új oktatási törvény szerint a megyei tanfelügyelőségeket már legalább egy hónapja át kellett volna szervezni, Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő szerint gyakorlatilag minden a régi kerékvágásban halad, mert az új törvényhez szükséges módszertanok és működési útmutatók nincsenek kidolgozva. Skizofrén állapot – fogalmazott –, ami egy kaotikus tanügyi rendszerben amúgy sem tájidegen.

Hirdetés
Hirdetés

A szeptember elején érvénybe lépett új, 2023/198-as oktatási törvényhez legalább harminc kiegészítő dokumentumot kellett volna eddig kidolgozni és eljuttatni az iskoláknak, ezekből legfeljebb három készült el. Ilyenformán lehetséges az is, hogy bár papíron már nem is kellene létezniük a megyei tanfelügyelőségeknek, az intézmény még mindig az eddigi gyakorlat alapján működik, tulajdonképpen illegalitásban – tájékoztatott Kiss Imre.

Elmondta: a tanfelügyelőségek feladatait az egyetem előtti oktatás megyei igazgatóságai és az oktatás minőségi ellenőrzését és felügyeletét végző országos intézmény (ARACIP) megyei kirendeltségei kellett volna átvegyék, azaz két új intézmény kellett volna felváltsa az eddig létezőt. Előbbi hatáskörébe tartozna az adminisztráció, a pénzügyek intézése, a versenyvizsgák, tantárgyversenyek, érettségi és képességvizsga szervezése, utóbbihoz a tanítás szakmai felügyelete, illetve az óralátogatás. El kellene osztani az állásokat is, egyszóval működési módszertanra lenne szüksége a tanfelügyelőségeknek, de mindez nincs, ez pedig a főtanfelügyelő szerint feszült helyzetet eredményez.

S ha mindez nem lenne elég, az is nyomasztó – számolt be Kiss Imre –, hogy jó másfél hónappal megkéstek a beiskolázási terv kibocsátásával is, mert késik az erre vonatkozó miniszteri rendelet.

Nem tudni még azt sem, hogyan fog lezárulni az 500 lejes tanszertámogatásra jogosultak listájának véglegesítése, mert a juttatást sokkal többen kérték, mint tavaly, annyira egyszerű volt az igénylési eljárás:  nem kellett dokumentumokat mellékelni, mindössze egy űrlapot kellett kitölteni. „A következő szakaszban a Speciális Távközlési Szolgálat által kidolgozott applikációval ellenőrzik a jövedelmeket és összevetik az adóhivatal által nyilvántartott adatokkal, ezután dől el, hogy gyakorlatilag hányan is kapják meg a tanszerutalványokat” – magyarázta Kiss Imre.

Mindezeknek pedig gyorsan kellene lezajlania, hiszen a minisztérium december közepéig ki szeretné osztani az utalványokat, de ezek után nem csoda, ha a tanügyben mindenki némileg szkeptikus a határidőket illetően.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2023. december 7., 21:35
    ÉRTÉKELÉS: 4

    Az inspektorátus és a talpnyalók Araciposok lesznek ezután! Eddig voltak vagy 50en, ezután lesz vagy 100 ellenőr/inspektor😁