Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Sok az elérhető támogatás

A megye mezőgazdaságában a mostaninál sokkal jelentősebb szerepe lehetne a biogazdaságoknak – értékelte Marius Popica, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági és Kifizetési Intervenciós Ügynökség (APIA) igazgatója egy sajtótájékoztatón.

Hirdetés
Hirdetés

Elsősorban a legelőkre lehetne tanúsítványt szerezni, ezek a megye mezőgazdasági területeinek felét teszik ki (a másik fele szántó) – vélekedett. Gyakorlatilag már most sem műtrágyázza senki a legelőket, így az igazgató arra biztat mindenkit, hívják le az elérhető támogatásokat. Motivációnak az is jó, hogy a 2023–2027-es finanszírozási periódusban jelentős összegek lesznek előirányozva erre a célra. Igaz, vannak kritériumok, amiket teljesíteni kell, és a gazdáknak is nagyon jól informáltaknak kell lenni ez ügyben, meg az ellenőrzések is szigorúak, de a megye elsősorban nem a mennyiségből, azaz a nagy területek műveléséből nyerhet profitot, hanem inkább a minőségből. Jelenleg a szántók mintegy 3%-a, a legelők mintegy 12%-a biominősítésű.

Sok kistermelő élhet továbbá a hegyvidéki településeknek járó plusztámogatással, ami a kultúrától függetlenül hektáronként 100 euró, remélhetőleg jövőre a megyéből még 10 település foglalható bele ezek listájába – közölte Marius Popica. Az ügynökség tehát tesz a kisgazdákért, az ő fennmaradásuk is fontos a nagygazdálkodás mellett, jól kiegészíti egymást a kettő – vélekedett az igazgató.

Elismerte, a nagykultúrákban nehezebb a biogazdálkodást megvalósítani (azokban a gyomirtózás olykor szükséges), de nem lehetetlen. Vannak agrármérnök nagygazdák, akiktől a megyében tanulni lehet a tudományos természetközeli gazdálkodást, például azt, hogy zöldtakarással, a növényi maradékokat lebontó enzimekkel és a korhadék visszaforgatásával védjék a földeket a kiégéstől, miután azokról betakarítják a terményeket. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás