Túrázni hívnak Kovásznán, a borvizek, források megismerése a cél
Újévi túrára hívják Kovászna város sportolni vágyóit szombaton. Az útvonal rövid és ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Romániában évente több mint 2 és fél millió tonna élelmet dobunk a szemétbe – derül ki a fenntartható fejlődési főosztály által készített szociológiai felmérésből. A szemétbe dobott ételhulladék nagy része főtt étel, gyümölcs, illetve zöldség. A felmérésből az is kiderült, hogy az élelmiszer-pazarlás inkább városon jellemző, mivel vidéken több a lehetőség az újrahasznosításra.
A helyzet kicsiben is ugyanaz, Sepsiszentgyörgyön is nagyon sok élelmiszer végzi a szemétben, készételek, de megmaradt zöldségek, gyümölcsök is. Pontos adatok nincsenek, ugyanis a biológiailag lebomló hulladékba beletartozik a kertekből származó nyesedék, falevél is, viszont a Tega Rt. már három éve elkezdte a biológiailag lebomló hulladékok szelektálását. A magánházaknál 3200 kuka került kiosztásra, a visszajelzések pozitívak voltak. A következő fázis már a tömbházakat érintette, itt 2019–2020 periódusban lépcsőzetesen vezették be a zöld hulladékok gyűjtését, összesen 15.100 kisebb, a lebomló hulladékok tárolását szolgáló vedrek kiosztásával, illetve mindegyik gyűjtőponton elhelyeztek legalább egy bió címkével ellátott, nagyobb méretű kukát. Ezekbe, főleg a tömbházak esetében, legtöbbször élelmiszermaradék kerül, a kukák gyorsan megtelnek, ami arra utal, hogy nagy a pazarlás.
A Napsugár Egyesület már hosszú ideje próbál környezettudatos tevékenységeket szervezni elsősorban gyerekek számára, most azonban felnőtteknek szóló terveik is vannak. Rácz Anna óvónő, az egyesület elnöke elmondta: a kicsiket megpróbálják úgy nevelni, tanítani, hogy ne pazaroljanak, erre külön programjaik vannak, de a felnőttekhez nem érnek el. Ezért tudatosító kampányokat szerveznének élőben és online is, amelyekben különböző praktikákkal ismertetik meg a résztvevőket, amely által csökkenteni lehet a konyhai hulladékot. Rácz Anna kifejtette: hihetetlen, hogy kis figyelemmel milyen egyszerűen átalakítható egy háztartás. Fontos a tárolás, a maradék újrahasznosítása, a főzés mechanizmusa, de a bevásárlás is. Ezeket átgondolva jelentősen csökkenthető a biológiai hulladék, és az étel sem megy kárba – véli a környezettudatos óvónő.