Egyre nagyobb gondot okoznak a medvék a bálványosi villatulajdonosok számára, hiszen eddigi összesítés szerint közel hetven hétvégi házba tört be a mackó. A térségben lévő hétvégi házak fele érintett, és a legkisebb anyagi kár is eléri a hat ezer lejt, hiszen most már nem csak ajtókat, ablakokat, hanem bútorokat és hűtőket is összetörtek, sőt, az utóbbi időben már a járművek sincsenek biztonságban, mert a vadak élelemkeresés céljából azokat is próbálják feltörni. A gond csupán az, hogy egyelőre nemhogy megoldás, de még erre vonatkozó javaslat sem létezik, eközben pedig egyre több a medve.
Bálványosfürdőre napi rendszerességgel több medve is bejár, az utakon, a villák mellett bárhol találkozhatnak velük helybéliek, turisták. A nagyvadak jelentette veszély azonban egyre terebélyesedik, hiszen a jelenséget több településen meg lehet figyelni. Vannak, akik villanypásztorral védekeznek, mások egyszerűbbb házi megoldásokkal próbálják fékezni a medvéket: szögeket szegelnek az ajtóba, vagy az ajtó elé fektetnek fakíroknak való szöges ágyat, berácsozzák az ablakokat, de lassan már ez sem segít távol tartani a vadakat. A villatulajdonosok nem számíthatnak egyelőre sem a hatóságok, sem az illetékes szervek támogatására, és mivel országunknak jelenleg sincs döntőképes kormánya, egyre tarthatatlanabbá válik a helyzet. De mi lehet az oka annak, hogy a medvék az erdő biztosította élelem mellett a villákban keresnek falatoznivalót?
Túl sokáig etették a medvéket?
Váncsa Levente Jenő, villatulajdonos és a Bálványosért Tesszük Civil Akciócsoport egyik kezdeményezője szerint az elsődleges oka ennek az, hogy a környékbeli panziók, szállodák sokáig „etették” a medvéket, ennek következménye pedig az lett, hogy azok a medvék, akik minden nap ennivalót kaptak, már nem málnásznak, mert megszokták a könnyű „éttermi” kaját.
„Létrehoztunk egy civil szervezetet, de nem csupán a medveprobléma megoldása céljából, hanem szerettük volna összefogni az itt lakókat, szebbé tenni Bálványost” – tudtuk meg Váncsa Leventétől, aki hozzáfűzte, prioritásuk orvosolni a mostani helyzetet. A kezdeményezők ő és Farkas Szilamér voltak, de egyesületükhöz máig közel hatvanan csatlakoztak.
Panaszkodunk, de kinek?
Azok közül, akik anyagi károkat szenvedtek, a villatulajdonosok mindegyike adott le már panaszlevelet. Váncsa Levente közel ötven ilyen házról tud, amelyeknek tulajdonosai a helyi tanácshoz és a rendőrséghez fordultak. Az egyesület nevében a megyei rendőrséghez is letették panaszukat az érintettek. Válaszul azt kapták, hogy azokat továbbították az illetékes minisztériumhoz, a környezetvédelmi hivatalhoz, és amíg a helyzet megoldásra talál, a tulajdonosok védjék magukat villanypásztorral.
Váncsa elmondása szerint mindenki próbálja kivonni magát a felelősség alól, elsősorban azért, mert a medve védett állat Európában, másodsorban mert nincs egy döntőképes kormány. Tudvalevő, hogy amíg nincs politikai akarat, addig nem fog változni semmi, így mindenki könnyebbnek találja elodázni a helyzet veszélyességét, pedig sürgősen cselekedni kellene, mert hamarosan nemcsak anyagi károkkal kell számolnunk, hanem előfordulhat, hogy emberek sérülnek meg.
„Megoldás az lenne, ha összeszednék és elszállítanák a medvéket. Vannak medverezervátumok, Zernyesten is például, de vihetnék őket fel a hegyekbe is, ahol nem jelentenek veszélyt ránk, gyerekeinkre, otthonainkra” – véli Levente. Arra is kitért, hogy ez a hat-hét medve, amely naponta, „jó szomszédsági viszonyt ápolva” meglátogatják őket, annyira megszokta már ezt a „szocializált” életformát, hogy sohasem fognak felhagyni vele. Hozzátette, a vadak eleinte csak az ajtókat törték be, utána az ablakokra szakosodtak, később a házak oldalát tették tönkre, de most már az autókat is feltörik. Úgy gondolja, közelbbről emberi életet követel közelségük.
Sürgősen megoldásra van szükség
Ma már több idős ember nem mer fellátogatni a Bálványosra, és a gyerekeket sem szívesen viszik oda. A kezdeményezők nemrég találkoztak Fejér László Ödön szenátorral, akivel áttekintették a jelenlegi helyzetet, és közösön keresik a megoldást. A szenátor is azt javasolja, mindenképp nyújtsanak be panaszlevelet a villatulajdonosok, azonban először annak kell körvonalazódnia, hogy egyáltalán kinek a hatásköre foglalkozni a problémával. A honatya egy bukaresti tüntetést is kilátásba helyezett, azokról a településekről mennének, ahol a medvék veszélyt jelentenek, azonban Váncsa Levente szerint ez még várhat magára, hiszen „oda tömeg kell”. A megoldást abban látná, ha összegyűjtenék országos szinten minden régióból azokat, akik ezekkel a gondokkal szembesülnek, és közösen szerveznék a tüntetést.
Törvényt kellene módosítani
„A törvény megváltoztatása lenne az első megoldás, mert más lehetőség nincs. Ezeket a medvéket el kell távolítani innen” – fejtette ki véleményét Farkas Szilamér. Hozzátette, mindent megtesznek védekezés céljából, de a helyzet már drámaivá alakult, hiszen a személygépkocsikat nem lehet körbekeríteni villanypásztorral.
Az emberek kezdik elhagyni házaikat, hiszen harmadik betörés után már nem javítják újra azokat, amíg a probléma megoldásra nem talál. Például Lackó Áronék villájába október közepén immáron harmadik alkalommal tört be a vad. Míg korábban az ajtót törte be, most – miután szeges „lábtörlőt” tettek eléje – a ház falazatát kezdte kibontani, majd leszedte a zsalugátereket, beütötte és bemászott az ablakon. Teljesen szétverte a konyhát, még a hűtőszekrényt is kifosztotta.
Felvetődtek már olyan ötletek is, hogy az egész Bálványosfürdőt kerítsék be villanypásztorral. „Ez nem lehetséges, ekkora aberrációt elképzelni sem lehet.
Egyetlen egy megoldás van, ezeket a medvéket eltávolítani vagy kilőni” – nyomatékosított Farkas. Kiegészítésként elmondta, hogy egyszerű polgárokként annyit tehetnek, hogy egységesen fellépnek, mert ez most már széles tömeget érint. „Azt nem tehetjük meg, hogy hurkot vagy mérget teszünk le, mert büntetik” – részletezte. (És embertelen is – szerk.)
„Lassan úgy néz ki a Bálványos, mint egy gettó” – jellemezte az ottani állapotokat Farkas Szilamér. Azt mondja, lassan senki nem mer felmenni, mert felelőtlenségnek tartják ilyen veszéllyel szembenézni. Elkönyvelték, ezt az évet már így kell átvészelniük, ha csak közben meg nem eszik őket a medvék. A legrosszabb az egészben, hogy tehetetlennek, magukra hagyottaknak érzik magukat.
A villatulajdonosok is hibásak?
Daragus Attila, Torja polgármestere és egyben Vár Panzió tulajdonosa határozottan cáfolja azt a feltételezést, miszerint a vendéglátóegységek etetnék medvéket. „Nekik sem érdekük, mert saját megélhetésüket, illetve a vendégeiket sodornák ezzel veszélybe” – magyarázza. Meggyőződése, hogy a turisták adnak enni a medveleseknél a vadaknak. Szerinte, amíg nem lesz elég nagy hó ahhoz, hogy a medvék visszahúzódjanak, addig nem várható a helyzet javulása.
„A másik probléma az, hogy a villatulajdonosok legtöbbje eldobja a szemetét – tette hozzá a polgármester. – A vadak a szemétre jönnek be, és dúlják fel a házakat élelemért. A tulajdonosok nem fizetnek sem a szemételvitelért, sem a vízért, de még a kanalizálásért sem – taglalta Daragus.
Elmondta, már számos megoldással próbálkoztak a kérdés kezelése érdekében, „de mi egymagunkban kevesek vagyunk. Amíg a minisztérium nem tesz ezért, addig a helyzet nem változik, hiába küldünk minden héten panaszlevelet.”
Tamás Réka
Borítókép: Bereczki Barna
Uz Bence alalna megoldast a bajra.