„Van munkánk mára, holnapra és holnaputánra is”
Számos beruházási terv szerepel a Kovászna városi önkormányzat idei listáján. Habár ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Dr. Lucia Șereș, a Kovászna Megyei Családorvosok Szövetségének elnöke a hírrel kapcsolatban elmondta, ha rajtuk múlik a lakosság immunizációja, képesek helytállni, a feladatukat elvégezni, ám azt is meg kell érteni, figyelembe kell venni, hogy rendkívüli nehézségekkel kell számolniuk. Több településen – így Málnáson, Mikóújfaluban, Maksán, Nagypatakon – nincs családorvosi rendelő, néhány helyen éppen nyugdíjazás előtt állnak, ilyen esetben az érintett lakosoknak meg kell találniuk a módját, hogy városokban igényeljék a védőoltást.
A családorvosok a járványhelyzet és oltáskampány nélkül is túlterheltek, a vészhelyzeti túlórákra szánt bérpótlékok nem túlságosan vonzóak. Másik probléma – mondta az orvosnő – az országos egészségügyi rendszabály, amely előírja, hogy a Covid–19 elleni védőoltásokat csakis elkülönített, külön be- és kijáratú helyiségekben lehet beadni. Az orvosi rendelők 99 százaléka alaphelyzetben ennek a feltételnek nem tud megfelelni.
Lucia Șereș szavait megerősíti Ágoston László, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője is, aki szerint bizonyára az egész országban nagyon kevés azoknak a magánorvosi rendelőknek a száma, ahol tökéletesen alkalmazni lehetne az oltási rendszabályt az elkülönítésre vonatkozóan. „Valószínűleg lemondanak erről a követelményről”, véli az igazgató, hozzáfűzve, hogy megyei szintű felmérés készül a háziorvosi rendelők konkrét lehetőségeiről és arról, hogy körülbelül hány orvos és asszisztens tud rendszeresen részt venni a védőoltás-kampányban.
„Senkit sem lehet kötelezni arra, hogy a családorvosi rendelőben Covid–19 elleni védőoltásokat végezzen. A családorvosi rendelők a különlegesen előkészített és már működő oltási központok alternatívájaként, kiegészítéseként szerepelnek a tervben, de még felmérések, kísérletezések szakaszában van minden”, taglalta az igazgató, és azt is elmondta, a háromszéki Málnáson, Kézdialmáson, Dálnokon, Maksán, Mikóújfaluban vagy Kézdiszentkereszten nemhogy családorvosi rendelő, de még ideiglenes munkapont sincs, tehát olyan kijelölt helyiség, amely az orvosok rendelkezésére állna, hogy időnként pácienseket vizsgáljanak, recepteket írjanak stb.
A családorvosi szövetség elnökéhez hasonlóan a közegészségügyi igazgató is azt a megoldást javasolja, hogy a helyi lehetőségek hiányában keressenek megoldást a városokban vagy szomszéd falvakban, községekben azok a lakosok, akik a Covid–19 elleni védőoltáshoz ragaszkodnak. Az illetékesek keresik a módját a járműves védőoltás-körjáratoknak is, de ez még csak elképzelés.