Lehet bármilyen szoftware, a dög , lusta lakókat, akik annyira nem képesek, hogy havonta egyszer lejelentsék a vizet, nem fogja helyettesíteni. 🙂
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A közel 728 ezer lejes pályázat egy olyan szoftver telepítését célozza, amely révén jelentős mértékben tudják csökkenteni a vízveszteséget Sepsiszentgyörgyön. A projekt tehát elsősorban menedzsment jellegű, a vízhálózattal kapcsolatos adatok gyűjtésében nyújt segítséget.
„A Közművekhez befutó panaszok leggyakrabban a vízveszteséghez köthetők, hiszen a lakók úgy érzik – és bizonyos értelemben nem alaptalanul –, hogy az tulajdonképpen az ő zsebüket terheli. „Minden adandó alkalommal hangsúlyozzuk, hogy a fogyasztóknak csak a saját órájuk vagy a lépcsőházi főóra utáni veszteséget kell fizetniük, ami az előtt keletkezik, az minket érint, ám erre olyan ellenérvet is felhoztak már, hogy amennyiben a mi költségeink nőnek, az a fogyasztónak sem jó” – mondja Kozsokár Attila vezérigazgató, aki helyénvalónak tartja az ilyesfajta megközelítést.
„A panaszosnak igaza volt abban az értelemben, hogy nekünk is bevételkiesést jelent a hálózati veszteség, azt a pénzt pedig a fogyasztókra fordíthatnánk. Most egy újabb lépést teszünk a helyes irányba” – fűzte hozzá magyarázatként.
Hogy a szoftver miben tud segíteni a gyakorlatban, a vezérigazgató közölte, elsősorban lehetővé teszi, hogy a város vízhálózatát egy könnyen kezelhető térkép formájában tudják átlátni a mérnökök. „Valós idejű adatokat lehet majd elérni arról is, hogy egy adott zónában mekkora a felhasznált víz mennyisége, illetve a korábbi adatok felhasználásával például azt is meg lehet állapítani, hogy ha látszólag indokolatlanul megnőtt a fogyasztás, az csőtörésre is utalhat, ezáltal pedig csökkenteni tudjuk a hálózati vízveszteségek is. Például egy szivárgást nehéz észrevenni szabad szemmel, ha esik az eső, és amúgy is vizes az aszfalt.
Amennyiben munkálatok zajlanak, és el kell zárni egy adott részen a vizet, úgy azt is segít megállapítani a szoftver, hogy miként érintene a kizárás minél kevesebb fogyasztót, illetve konkrétan mely fogyasztókat is érinti majd a beavatkozás – folytatta a magyarázatot. A modellező szoftver ugyanakkor képes alternatív vezetékek kialakítására, és az új hálózati részek vízellátásának pontos szükségletét is modellezni úgy, hogy az könnyebben illeszkedjen a hálózatba.
Fotó: Haáz Vince
Lehet bármilyen szoftware, a dög , lusta lakókat, akik annyira nem képesek, hogy havonta egyszer lejelentsék a vizet, nem fogja helyettesíteni. 🙂
hol mukodnek az okosok softwejei….sehol.
Nem digitalizálni kell, hanem rendes karbantartást végezni, csöveket cserélni ahol erre szűkseg van.
A rohej tetofoka 724000 lejes szoftver , csak halkan kerdezem az a szoftver hogy tudja helyettesitteni a sok evtizedes csoveket amelyeket pl Kezdin kicsereltek de megis minden heten amikor a fonok nyomast gyakoroltat a csovekre Endreek nyakig a fold alatt vannak es askalnak mint a vakondok hogy megtalaljak a repedest a vadiuj vezeteken ami a gyarak utjan van ugye ott kicsereltek ha jol tudom, amit elmuvelnek Kezdin az mar gyalazat a kozpenzel , ekkora badarsagot hogy egy tob szaz ezres szoftver megkimeli a kutakat mar ne ROHOGTESSEK MAGUKAT URAIM !!! UGYE EZ CSAK VICC !!!
A távolról leolvasható órák hátránya, hogy az aknafedelet nem emelik meg és nem veszik észre a csöpögő, szivárgó csatlakozásokat ha az a vízóra előtt van. Ha vízóra után van akkor a fogyasztó majd fizetheti a nagy számlát. A másik dolog, hogy mindenféle mindenki áskal és a csöveket elszakitjak sokszor.