Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Számvetés és megoldáskeresés

Számvetés és megoldáskeresés Kovászna megye

A mi centenáriumunk – Fiatalok egy multikulturális Romániáért címmel kétnapos konferencia zajlott a hétvégén Sepsiszentgyörgyön a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT), a Romániai Ifjúsági Tanács (Consiliul Tineretului din România – CTR) és az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala szervezésében.

Az értekezleten a különböző, köztük Dolj, Mehedinţi, Botoşani, Iaşi, Suceava megyékből érkező ifjúsági vezetők ismerkedhettek meg a helyszínen az erdélyi magyarok múltjával és jelenével, gondjaikkal és törekvéseikkel, valamint a jövőt illető elképzeléseikkel. Ugyanakkor megtapasztalhatták, hogy alaptalanok és félrevezetőek a Székelyföldön letelepedett megélhetési román vezetők siralmai az itt élő nemzettársaik sanyarú sorsára vonatkozóan.

Pénteken este, a Best Western Hotel Park tanácskozótermében megtartott első ülésszakon Mihai Dragoş CTR-elnök, Oltean Csongor MIÉR-elnök, Ştefan Manea, a Tanulók Országos Tanácsa alelnöke, Kelemen Szilárd Péter, a Háromszéki Ifjúsági Tanács (HÁRIT) elnöke, a Kovászna Megyei Sport- és Ifjúsági Igazgatóság részéről pedig Cătălina Lazăr köszöntötte a résztvevőket.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az őszinte román–magyar párbeszéd szükségességét hangsúlyozta az elmúlt bő 29 esztendő magyarellenes megnyilvánulásait, köztük az úzvölgyi temetőgyalázást is számba vevő felszólalásában. Véleménye szerint ugyanis csak ez vezethet a két nemzet közötti bizalom kialakulásához, és ezzel együtt a bizonyos hatalmi körök által mesterségesen szított és táplált feszültségek feloldásához.

„Isten hozta önöket az egyesek szerint nem létező Székelyföldre” – köszöntötte a vendégeket Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, aki példákkal bizonyította az erdélyi magyarok hozzájárulását Románia hírnevének megalapozásához és öregbítéséhez. Szomorúnak és elfogadhatatlannak tartotta ugyanakkor, hogy még a nevüket is meghamisítván, románként mutatják be őket a hazai és nemzetközi közvéleménynek, miközben egy-egy hozzánk köthető valós, vagy a román titkosszolgálatok által gyártott negatív esemény kapcsán a nemzetiségünket hangsúlyozzák.

Szombaton Horváth Anna, az RMDSZ ügyvezető alelnöke, La­czi­kó Enikő, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala államtitkára, valamint Cătălina Lazăr roma emberjogi aktivista az általuk képviselt nemzeti közösségeket és azok tagjait ért, saját bőrükön is tapasztalt sérelmekről, megalázásokról nyújtott ízelítőt a Megyeháza nagytermét megtöltő hallgatóságnak.

Hirdetés
Hirdetés

Szász Attila marosvásárhelyi újságíró és Adrian Măniuţiu vállalkozó, az Antena 3 egykori műsorvezetője az erdélyi magyarságot ért sérelmeket és azok okait elemezték, illetve felsorolták az általuk mindkét fél számára elfogadhatónak tartott megoldásokat ezek kiküszöbölésére.

Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere a minket ellenségnek tekintő és a beolvadásunkon, valamint elüldözésünkön munkálkodó román hatalmi tényezők semmivel sem indokolt magyarellenes tevékenységére, és annak beláthatatlan, a többségi nemzet számára is káros következményeire mutatott rá.

Végezetül Novák Csaba Zoltán marosvásárhelyi történész, RMDSZ-szenátor az újkori magyar történelem fontosabb mozzanatainak ismertetésével érzékeltette, hogy miért kell, hogy mi más megítélés alá essünk, mint például egy bevándorló.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás