Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Székelyföld valósága

Székelyföld valósága Kovászna megye

Székelyföld gazdasági helyzetéről és mutatóiról, a térségben rejlő gazdasági potenciál kiaknázhatóságáról kérdezte a Mandiner, illetve munkatársa, Sólyom István a Romániai Magyar Közgazdász Társaság alelnökét, Szilágyi Nándort. Mi az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa véleményét kértük ki.

Hirdetés
Hirdetés

Szilágyi Nándor elsősorban statisztikai adatokkal szolgált. A román Nemzeti Statisztikai Intézet (INS) és az Országos Stratégiai és Előrejelzési Bizottság (CNSP) legfrissebb, 2020-as kimutatása szerint a romániai cégek nettó árbevételének megyékre lebontott rangsorát toronymagasan Bukarest vezeti 563,8 milliárd lejjel. A székelyföldi megyék közül legjobban teljesítő Maros a tizenegyedik helyet foglalja el 34,2 milliárdos mutatóval. Hargita a 27., Kovászna megye pedig a 37. helyen található 12,1, illetve 7 milliárd lejes árbevétellel.

Románia bruttó hazai összterméke 1059,8 milliárd lej volt 2019-ben, az éllovas természetesen Bukarest 23,9 százalékos részesedésével. Maros megye GDP-je 2,2 százalékot, Hargitáé 1,1, Kovásznáé 0,7 százalékot tesz ki. Kovászna megye ebben az utolsó helyet foglalja el a negyvenkét tagú mezőnyben.
Maros megyében az átlagosan 2739 lejes nettó fizetés a romániai átlag fölé emelkedik, Hargita 2349 és Kovászna 2379 lejes értéke alatta marad. Összehasonlításképpen: a rangsorban első Bukarestben az átlagos nettó fizetés 4068 lej, a második Kolozs megye 3449 lejjel. Kovászna és Hargita megye a lista végén, Maros az átlag körül található.

A munkanélküliség mértéke Hargita és Kovászna megyében átlag felett volt 2020-ban: 4,6, illetve 5,2 százalék. Maros megye 2,9 százalékos munkanélkülisége átlag alatt van. A mutató jövőbeni alakulására szóló becslés ugyanezt a trendet valószínűsíti. Fontos megjegyezni, hogy Maros megyében található Románia gázlelőhelyeinek fele: a megye bevételének több mint 20 százalékát adja a gázfeldolgozás, ami felfelé mozdítja az átlagot. Az ország 28. legnagyobb árbevételű vállalata, az E-On-csoport kirendeltsége Vásárhelyen található, ez is nagyban torzítja az adatokat.

Szilágyi Nándor hangsúlyozza: 1989 előtt az iparosítás azzal járt, hogy a tömbmagyar területeken a román bevándorlás hatására megbomlott az etnikai arány. A kommunizmus bukásával azok a gyárak mentek tönkre, amelyeket nem megfelelő helyre telepítettek. Ha akkor olyan iparágakba fektettek volna, amelyek valóban illeszkednek Székelyföld természeti és gazdasági adottságaihoz, akkor a versenyben is jobban teljesített volna a térség. Az 1989 utáni kormányok legnagyobb hiányosságaként rója fel a szakember a fejlesztési stratégia hiányát, a 2000-es évek elejéig zajló, „szabadrabláson” alapuló privatizációt, ami oda vezetett, hogy Románia csak 2002-ben tudta megismételni az 1989-es GDP-adatot. Ezt követően alakult ki olyan vállalati hálózat, amely kiállta a piaci verseny és minőség próbáját – a másik oldalon viszont az egykori igazgatók által kiszipolyozott veszteséges, nagy állami vállalatok álltak.

Az országban mintegy 827 állami tulajdonú vállalat működik, ebből 27 profitábilis, a nagy többség masszívan veszteséges. A privatizációban részt vevő rétegek a politikában is helyet követeltek maguknak, az így létrejött politikai klánok tagjai nem érdem, hanem kapcsolatok alapján töltenek be kulcsfontosságú országos és helyi politikai és közigazgatási tisztségeket. Kevés a szakpolitikus, hiányukat a magyar közösség is megérzi.

A székelyföldi gazdasági lehetőségekre vonatkozóan Szilágyi Nándor szerint stratégiai ágazatnak tekinthető az állattenyésztés, a tejipar, a húsfeldolgozó-ipar és a pékipar, valamint további élelmiszeripari ágazatok, a fafeldolgozás és a bútorgyártás. A nagy potenciállal rendelkező, de még messze alulteljesítő területek közé tartozik a zöldség- és gyümölcsfeldolgozás, az erdőgazdálkodás, a haltenyésztés és a turizmus. Ezek megfelelő befektetéssel húzóágazatok lehetnek. 

Tízéves távlatban jók a kilátások

Miklós Zoltán parlamenti képviselő a fentebb taglalt statisztikai adatokat nézve kiemelte, azok abszolút, nem lakosságarányos értékek, tehát így érthető, ha a legkisebb megye bevétele a legkevesebb országos szinten. Nézete szerint azok az infrastrukturális beruházások, amelyek a megye 50 km-es vonzáskörzetében készülnek, mindenképpen vonzóbbá fogják tenni a térségét, mint amilyen az most. Pár éven belül megépül a brassói repülőtér, a sepsiszentgyörgyi terelőút, többéves távlatban a Brassó–Bákó autópálya, optimista megközelítésben a Comarnic–Brassó autópálya is, sőt az észak-erdélyi autópálya is leér valamikor Brassóig.

„Már a szépmezői ipari park igazgatójaként láttam, hogy vonzóbb a környék, mint öt évvel ezelőtt. A beruházók mindig a hosszú távú terveket nézik. A vállalkozók felismerik, hogy az ország közepén vagyunk, és innen minden könnyen elérhető, a Kovászna megyei munkavállalók pedig megbízhatóbbak, kitartóbbak, hűségesebbek, mint az ország más részein levők” – mondta. Úgy véli, a duális képzés nagy szerepet játszhat a régió fejlesztésében, hiszen a szakképzetlenek általában alacsony fizetésért dolgoznak, ami rontja a megyei átlagkeresetet.
Ami az átlagbéreket illeti, elismeri, hogy a Kovászna megyei átlag 15%-kal elmarad az országos átlagkeresettől, „de a statisztika nem nyújt teljesen tiszta képet, mert abból kimaradnak a belügyi alkalmazottak és sok közhivatalnok bérei is, amelyek általában elég magasak.” Ugyanakkor az alacsonyabb béreket „kompenzálja”, hogy egyes kiadások némileg olcsóbbak – tette hozzá.

Ezzel a megállapításával vitába szálltunk, azzal érvelve, hogy az ingatlanárak az utóbbi öt évben szinte megkétszereződtek, a szentgyörgyi piacon pedig kétszer annyiért lehet megvenni a termékeket, mint Brassóban. Miklós arra hivatkozik, hogy országszerte megnőttek az ingat­lan­árak, másrészt míg egy évvel ezelőtt Kolozsváron kb. 90 havi átlagfizetésre volt szükség egy kétszobás lakás megvásárlásához, addig nálunk 75 havira.

A képviselő kifejtette, a fejlesztéshez jó infrastruktúrára van szükség, és ebben valóban nem voltak nagy előrelépések az elmúlt években, de most jók a kilátások, a reptér például mindenütt gazdasági fejlődést hozott. Az önkormányzatok dolga, hogy megfelelő körülményeket teremtsenek a cégeknek, olcsón biztosítsanak területet, adjanak adókedvezményeket. Mindezek adottak például a szentgyörgyi ipari parkban, az önkormányzat mindezt még megfejelte egy 100 ezer eurós támogatási rendszerrel is. „Mindenképp van potenciál a székelyföldi gazdaságban” – zárta beszélgetésünket az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa. (B. T.)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. augusztus 25., 14:51
    ÉRTÉKELÉS: 9

    Itt valami tevedes van : „Maros megyében az átlagosan 2739 lejes nettó fizetés a romániai átlag fölé emelkedik,”
    A romaniai atlag netto fizetes 3541 RON volt juniusban.
    https://www.biziday.ro/salariul-mediu-net-a-fost-de-3-541-de-lei-in-iunie-2021-in-crestere-cu-14-fata-de-luna-precedenta-si-cu-74-mai-mare-comparativ-cu-acum-un-an/
    Ha a Kovászna megyei atlag netto 2379 RON, akkor 3541-2379= 1162 RON-al kevesebb mint az orszagos atlag fizetes , es szazalekban ha nem tevedek 32% kisebb az orszagos atlag netto fizetesnel.
    Egy ev alatt 1162×12=13 944 RON, tehat minden ledolgozott 52 honap (4,3 ev) utan, a kulombsegbol lehetne egy vadonat uj ECO-G 100 Dacia Logan-t vasarolni,
    https://vanzari.dacia.ro/autoturisme-noul-logan-comfort-uu1djf00068145243.html
    Ezen kellene eltunodjon Miklós Zoltán parlamenti képviselő urnak, ez egyszeru negyedik osztalyos matematika, nem atom fizika, nem kell gazdasagi guruk legyunk, hogy kiszamoljuk.

    „Már a szépmezői ipari park igazgatójaként láttam, hogy vonzóbb a környék, mint öt évvel ezelőtt.”
    A szepmezoi ipari parkban bekoltoztettek 2 nagy szolgaltato egyseget: Közüzemek Rt. – Kovászna megyei regionális szolgáltató-t (a volt IGO-kent ismert vizszolgaltato) https://www.apacov.ro/hu/ es a Multi-Trans Rt. helyi kozszallitasi vallalat-ot http://www.multitrans.ro/hu/
    Ennek a ket szolgaltato egysegnek semmi keresnivaloja az ipari parkban , mert nem termelo egysegek, hanem szolgaltatok.

    A repuloter biztosan majd gazdasagi huzzoero is, de nagy hang, levego szennyezodesel is jar es ne feledjuk az ut ket iranyu, nemcsak ide jonnek az emberek, hanem innen is elmennek.

    „Mindenképp van potenciál a székelyföldi gazdaságban”, ez igaz, de valahogy 32 eve meg sajnos nem jottek ra a vezetoink, hogy milyen formaban lehetne kihasznalni ezeket a lehetosegeket.