Nem eldobandók a kupakok – élményre, jó lehetőségekre, egészségre válthatók
Kovászna, Hargita, Maros és Kolozs megyéből 222 óvodai csoport és iskolai osztály ne...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Jánó Mihály a közösségi oldalon adott hírt arról, hogy vélhetően a kerlési csata egyik jelenetét ábrázoló freskó(ciklus) került napvilágra a kőröspataki római katolikus templom hajójának északi hosszfalán. Az 1400-as évekből származó falkép „a 11-ik olyan középkori művészeti emlékünk Háromszéken, amely Szent László életének egyik meghatározó mozzanatát örökítette meg számunkra” – írja a művészettörténész. Mintegy 10 négyzetméternyi freskóról lehet szó, amelyről el kellene távolítani a vakolatot.
A nagy jelentőségű felfedezést az tette lehetővé, hogy mivel a katolikus egyház restauráltatni szeretné a templom már feltárt freskóit (a 19. század óta ismert, ún. „apostolgaléria” egyedülállóan gazdag falfestményeit), újabb kutatási ablakokat nyitottak. A középkorban ugyanis az volt az úzus, hogy a templomhajó északi, ún. evangéliumi oldalára általában a Szent László-legenda jeleneteit festették egyfajta felhívó, buzdító célzattal, így itt remélhető volt hasonlók felbukkanása, annál is inkább, hogy a 2000-re években Kiss Lóránd restaurátor már ígéretes eredménnyel tárt fel kis részleteket a festményből.
Akkor viszont nem folytatódtak a kutatások, így nem lehetett tudni sem az ábrázolás típusát, sem a méretét. Az apostoli galéria viszont már 95%-ban fel van tárva, megtörtént a falkép tisztítása, konzerválása, beinjektálása, a hiányok újravakolása, de a színbeli kiegészítés, fixálás, integrálás még nem történt meg – tudtuk meg Szakács Tamástól, aki többek között a gidófalvi templomban is restaurálta a Szent László-falfestményeket.
„Mindeddig a következő háromszéki római katolikus, református és unitárius templomokban ismertek a híres legenda 14-15. századi falkép-ábrázolásai: Besenyő, Bibarcfalva, Erdőfüle, Gelence, Gidófalva, Kilyén, Kökös, Maksa, Nagyajta, Szacsva. Ezek közül az erdőfülei és a maksai képsorokról ma már csak Huszka József (1854–1934) sepsiszentgyörgyi rajztanár akvarell-másolatai alapján tudunk” – írta Jánó Mihály, aki a kőröspataki templom történetére vonatkozó adalékkal is szolgált. Tudomása szerint az istenháza fennállása során egy ideig az unitáriusok birtokában is volt, az ellenreformáció korában kapta vissza a katolikus egyház.