Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön Az ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
2013 tavaszán pattant ki az ötlet egy kezdeményezőkészséggel rendelkező hobbikertész fejéből, hogy közösségi kertet alapítson. Nem is túl sok keresés után meglett a terület, s meg hozzá az akkor még többnyire ismeretlen városi kertésztársak is, és elindult a munka. A nagy cél pedig akkor még a biokert volt…
Könczey Botond újsághirdetés útján toborozta maga mellé a reményteljes további bérlőket, s nevükben 5 évre megkötötte a szerződést a város szélén levő 50 áras terület használatára. Azt közösen 1,7 áras parcellákra osztották fel, kezdetben mintegy 20-an láttak neki a dolognak, volt, aki egynél több parcella művelését is vállalta. Együttes erővel ágakból fontak kerítést, hogy a szomszéd kecskéit távol tartsák, két kutat fúrtak a 250 méteres területre, s mivel a föld kiváló minőségű, sok örömet szerzett az időközben részben megcserélődő bérlőknek is.
Igaz, nem egyforma hozammal és küllemmel rendelkeztek a parcellák, hiszen a nyugdíjasoknak több idejük volt rá, mint az elfoglalt tanároknak vagy más, nem nyolcórás munkaidő mellett kertészkedőknek. Az alapítót elszólították más elfoglaltságai, a vegyszermentes kertészkedéshez ragaszkodók mellett egyesek kompromisszumot kötöttek, és a pityókát, vagy erős fertőzöttség mellett esetenként más zöldségeket is befújtak azzal, amivel annak idején nem is gondolták volna, hogy megteszik. És hát nem lehet minden lárvát kézzel leszedni, és a liszteske és a káposztabolha is nagyon hatékonyan tönkre tudja tenni a termést…
Közben persze tapasztalatcsere is történt, a fokhagymaleves-permettől a csalánleves-trágyaléig, a paradicsom rézdrótos megvédésig, a növénytársításoktól a fajtaválasztásokig és magcsereberéig sok minden volt a közösségben. Nagyobb megrendülés akkor érte a csoportot, mikor a harmadik év őszén a gazda gyors távozásra szólította fel a társaságot, mivel sürgősen el akarta adni a kertet. Az eljárást akkor nem vették jó néven, egyedüli megoldásnak az látszott, hogy a kertészkedők megvegyék a területet. Végül is ketten éltek a bérlők elővásárlási jogával, de mert a tisztesség úgy kívánta, az 5. év lejártáig minden maradt a régiben, azaz mindenki tovább művelte kertecskéjét. És lőn!
Az idei időjárás szépen feltette a koronát az 5. évre, gazdag termést, esetenként dzsungelt produkált némi emberi segítséggel, vagy éppen annak híján, merthogy olyan sokfélék az emberek… Jövőtől pedig kezdődhet minden – közösségi kertészkedés – elölről, ha akad valaki, aki megszervezi máshol, másokkal, mert ebben a kertben az új tulajdonosok a továbbiakban építkezni szeretnének.
A közösségi kert ötlete nálunk sem volt új dolog, nagyvárosokban már évekkel korábban kapirgáltak pár négyzetméteres parcellákon a saját murok, paradicsom ízét értékelni tudó lakók. Székelyföldön sem kuriózum, Gyergyószentmiklóson például 4 éve folyik a város tulajdonában levő 20 áras, 30 négyzetméteres parcellákra osztott területen a kertészkedés, nagyjából állandó, harmincas létszámú társasággal. Ajánljuk a kezdeményezést a városvezetőség figyelmébe is, az „élhető város” imázsához ez is hozzájárulna. Kézdivásárhelyen idén márciusban hirdették, hogy hely bérelhető a Diós közösségi kertben, utánanézünk, hogy lett-e sikere.