Sepsiszentgyörgy és a megyei tanács – „erős partnerségben” a Babeș-Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi kihelyezett szakával – tesz azért, hogy a közigazgatás szak fejlődhessen. Jövőre 25 éves lesz a szentgyörgyi közigazgatás-szak, a jubileumi tervekről Csák László, a helyi kar vezetője beszélt Antal Árpád polgármester és Tamás Sándor tanácselnök társaságában.
Tavaly új szintre lépett az egyetem és a helyi önkormányzatok közötti együttműködés – jelentette ki Csák László. Kovászna és Hargita megyében megyei, városi, községi, kistérségi szinten is jó viszonyt tartanak fenn a közigazgatási egységekkel, ami azt is jelenti, hogy utóbbiak az egyetemisták szakmai gyakorlatainak helyszínéül szolgálnak, illetve a hallgatók sok esetben szakdolgozataikkal olyan témákat járnak körbe, amelyek ebben a szférában jól hasznosíthatók.
Abból az alkalomból, hogy az erdélyi magyar felsőoktatás idén 150 éves (1872-ben alapították a mai BBTE elődjét) és a szentgyörgyi közigazgatás szak is jubileumi, 25. év elé néz, több változást is tervez a szak vezetősége. Jövőre Tudományos Diákköri Konferenciát szerveznek egyetemistáknak (eddig ilyen nem volt), mert úgy tűnik, a diákok ezáltal tudnak a „fapados alapképzés” színvonalából továbblépni Erdély-szintű, illetve nemzetközi megmérettetés irányába. Nemzetközileg ismert előadókat terveznek elhozni a Makovecz- és Erasmus-programok keretében, illetve az oktatási infrastruktúrán is frissítenek, négy termet interaktív táblákkal szerelnek fel.
Ami a képzést illeti, az versenyképes tudást nyújt, a BBTE közigazgatás-szaka ott a világ top 200-ában, mondta a tanszékvezető, és helyileg azért lehet rendkívül hasznos, mert az intézményes partnerek és a magánszektor (kereskedelmi kamara, IT-szektor) által javasolt tematikákat beépítették a tantervbe. További érvként azt is megemlítette Csák László, hogy a végzősök között nincs munkanélküli, a felmérések szerint mintegy 50%-uk dolgozik a közigazgatásban, másik felük pedig magánszektorban, főleg az önkormányzatokkal kapcsolatban levő vállalkozásokban. A júliusi online felvételin 14 magyar tandíjmentes helyre lehet jelentkezni, illetve több mint 30 tandíjas helyre – tudatta az egyetem képviselője.
Háromszéket „iskolamegyeként” is meghatározhatjuk, azért is, mert Nagy Mózes 340 évvel ezelőtt alapított gimnáziumot Esztelneken – mondta Tamás Sándor megyetanácselnök. Egy tanulmányra is hivatkozott, mely szerint a kis országok (Finnország, Skócia, Írország) azért tudtak sikeresek lenni a nagyok árnyékában, mert társadalmi konszenzus alakult ki az oktatáspolitikát, annak elsődlegességét illetően.
Válasszák a közigazgatást, azért is, mert a „köz igazgatása, a köz szolgálata” szép feladat, és most már versenyképes fizetések is vannak a szakmában – biztatta Antal Árpád polgármester a mostani érettségizőket, pályakezdőket.
Harminc éve, 1992. június 17-én alakult meg Kovászna Megye Tanácsa. Ebből az alkalomból ma 12 órától ünnepi tanácsülést tartanak Sepsiszentgyörgyön, a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében. Az ünnepi tanácsülés az elmúlt 30 évben megválasztott megyei tanácsosok részvételével zajlik, felidézik közösen, hogyan változott az önkormányzat helye és szerepe Háromszék életében.
A sok gazember ossze gyult. Loptatok eleget a 30 ev alatt s meg mindig kell!